Jak prawidłowo nawadniać organizm przyszłej mamy?

Ciąża to czas szczególny w życiu kobiety. Znacząco zmienia się sposób funkcjonowania organizmu, dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o jego potrzeby już w trakcie planowania ciąży. Znaczenie ma nie tylko dieta i styl życia, ale też odpowiednie nawodnienie. Sylwia Turczyńska, dietetyk personalny i ekspert Mama i ja, mówi o ważnych zasadach, jakimi powinny się kierować kobiety – zarówno na etapie starania się o dziecko, jak i w okresie ciąży oraz połogu.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Przygotowanie do ciąży
Wdrażanie prawidłowych nawyków warto rozpocząć jak najwcześniej – odpowiednie nawodnienie sprzyja utrzymaniu zdrowia i energii oraz pomaga zapobiegać chorobom metabolicznym. Dlatego warto często sięgać po naturalną wodę źródlaną, dostosowaną do potrzeb przyszłych mam, jak np. woda Mama i ja. W okresie przygotowań do ciąży należy zadbać o optymalne przygotowanie organizmu kobiety. Woda sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz oczyszcza organizm z toksyn – mówi Sylwia Turczyńska, ekspert Mama i ja. – Pamiętajmy też, że w wodzie rozpuszcza się większość witamin, a odpowiednia ich podaż jest niezbędna do zapewnienia jak najlepszych warunków do rozwoju ciąży.

Objawy odwodnienia w ciąży
Kobieta ciężarna ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę, ponieważ zmiana objętości krwi i zwiększenie masy narządów są połączone z intensywnym rozwojem organizmu dziecka. Już lekkie odwodnienie może sprawić, że przyszła mama może mieć mniej siły, odczuwać bóle i zawroty głowy, niepokój czy bardziej się denerwować. Wśród łagodnych objawów odwodnienia w ciąży wymienia się zmęczenie, uczucie suchości w ustach, wzrost pragnienia, mniej elastyczną skórę, rzadsze wizyty w toalecie, ciemną barwę moczu, zmniejszoną potliwość. W dalszej kolejności mogą pojawić się skurcze i zawroty głowy oraz niskie ciśnienie krwi. Warto zwiększyć ilość wypijanej wody, aby nie dopuścić do wzmożenia objawów – wyjaśnia Sylwia Turczyńska. Odpowiednie nawodnienie ma też zbawienny wpływ na zwiększającą się objętość płynu owodniowego, który niemal w całości składa się z wody.

Jak prawidłowo nawadniać organizm w okresie ciąży i połogu?
Zgodnie z rekomendacją Instytutu Żywności i Żywienia, przyszła mama potrzebuje ok. 2 – 3 litrów płynów dziennie, z czego 80% powinno być dostarczane pod postacią wody. Najlepiej wybrać naturalną wodę źródlaną, dostosowaną do potrzeb kobiet w ciąży, jak np. wodę Mama i ja. Herbatę można spożywać w ograniczonych ilościach; trzeba jednak zadbać o to, by nie była ona zbyt mocna. Należy ograniczyć, do jednej filiżanki dziennie, spożycie kawy, ponieważ zwiększa dobowe wydalanie moczu i prowadzi do ujemnego bilansu płynowego. Słodkie napoje z kolei mają niewielkie ilości wartościowych składników odżywczych, a zawarty w nich cukier może spowodować nadmierny przyrost wagi. Całkowicie niewskazane jest spożywanie w czasie ciąży alkoholu oraz napojów energetycznych.

Niegazowana woda źródlana to optymalny wybór, by bezpiecznie i zdrowo nawodnić organizm – podkreśla Sylwia Turczyńska. – Woda może pomóc zmniejszyć typowe ciążowe dolegliwości: nudności, zaparcia czy zgagę oraz pomaga zapobiegać zapaleniom układu moczowego. Po wodę niegazowaną warto sięgać często również po narodzinach maluszka. Przy karmieniu piersią organizm kobiety wytwarza średnio 750 ml mleka dziennie, a zapotrzebowanie na płyny wynosi około 2,7 – 3 litrów na dobę. Mleko kobiece składa się w 87% z wody, więc do jego produkcji niezbędne jest odpowiednie nawodnienie. Mama i ja to certyfikowana, niegazowana woda źródlana, stworzona z myślą o potrzebach kobiet w ciąży, mam karmiących, niemowląt i małych dzieci. Woda ta ma doskonale zbilansowany skład oraz jest niegazowana, niskosodowa i niskozmineralizowana, dzięki czemu jest bezpieczna i mogą pić ją wszyscy członkowie rodziny, bez względu na wiek.

Sylwia Turczyńska
Absolwentka Wydziału Technologii Żywności na kierunku „Żywienie człowieka i dietetyka” Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Akademii Dietetyki. Od lat przekazuje swoją wiedzę na temat odżywiania i zdrowego stylu życia, która oparta jest na realnych doświadczeniach. Od 2017 roku właścicielka gabinetu Dietetyk Personalny w Krakowie.

Więcej informacji o ekspercie na stronie: www.dietetykpersonalny.pl

WOSANA
WOSANA S.A. jako producent wiodącej wody źródlanej dedykowanej dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym mamom – Mama i ja, szczególne znaczenie przypisuje inicjatywom propagującym ideę rodzicielstwa i wspierającym rozwój dzieci. Początki firmy WOSANA sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą IFS standard. Mama i ja, woda obecna na rynku od roku 1998, posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Produkt dostępny jest w sieciach handlowych: Lidl, Makro, Tesco, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros, Auchan, Żabka oraz w e-sklepach dodomku.pl, frisco.pl oraz bdsklep.pl.

Źródło:

WOSANA