Drugie śniadanie – dlaczego jest tak ważne?
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia — powinno być obfite i zbilansowane, dzięki temu dostarczy do organizmu niezbędną dawkę energii. Co jednak w sytuacji, gdy śniadanie jemy w biegu lub nie mamy czasu na to, by przygotować je z należytą starannością? W takich sytuacjach szczególnego znaczenia nabiera pożywny i zdrowy lunch.
Drugie śniadanie pomaga uzupełnić braki energetyczne i dostarcza organizmowi paliwa na kolejne godziny aktywności. Badania pokazują, że osoby, które jedzą odpowiednio skomponowane drugie śniadanie lepiej radzą sobie w szkole i pracy — mają lepszą koncentrację, są bardziej produktywne i mniej narażone na sięganie po niezdrowe przekąski między posiłkami.
Warto włączyć drugie śniadanie do codziennej rutyny, zwłaszcza u dzieci. Prawidłowe nawyki żywieniowe kształtują się bowiem od wczesnego dzieciństwa. Maluchy, a potem starszaki mają okazję przekonać się, że jedzenie kilku mniejszych posiłków w ciągu dnia jest lepsze niż spożywanie dwóch lub trzech obfitszych dań.
Idealny lunchbox – co na śniadanie do pracy zamiast kanapek?
Jakie przekąski do pracy wybrać? Sięgnąć po gotowe smakołyki, a może przygotować je samodzielnie? W pierwszej kolejności koniecznie musisz zaopatrzyć się w lunchbox – najlepiej taki z dwoma lub trzema przegródkami. Taki pojemnik sprawia, że do pracy lub szkoły można zabierać nie tylko kanapki, ale też sałatki, ryż z warzywami, kurczaka i wiele innych smakołyków. Jak skomponować idealne pudełko śniadaniowe? To proste! Zadbaj o to, by znalazły się w nim 3 kategorie produktów:
- Świeże owoce i warzywa — jabłka pokrojone w ósemki, marchewki baby, winogrona, papryka w słupkach, owoce sezonowe (maliny, truskawki, borówki);
- Produkty będące źródłem białka — jogurt naturalny lub skyr, kulki proteinowe, twarogowy batonik;
- Zdrowe węglowodany — owsianka, baton daktylowy, pełnoziarniste pieczywo.
Śniadaniówka już gotowa? Nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu organizmu, szczególnie latem. Idealnym dodatkiem do lunchboxa będzie woda mineralna. Jeśli jednak nie jesteś jej fanem, to może skusisz się na lemoniadę? Jako dodatek do drugiego śniadania doskonale sprawdzi się klasyczna lemoniada cytrynowa lub lemoniada z czarnego bzu. Możesz też zabrać ze sobą do pracy owocowe lub owocowo-warzywne smoothie. Chcesz komponować zdrowe lunche do pracy lub do szkoły dla swojego dziecka? Sięgaj po zdrową żywność ze sprawdzonego źródła – znakomitą ofertę produktów tego rodzaju znajdziesz w asortymencie Foods by Ann.
Zdrowe przekąski dla dzieci, czyli kilka pomysłów na lunchbox do szkoły
Niektóre dzieci przepadają wyłącznie za jedzeniem słodyczy. Inne chętnie sięgają po owoce, ale od warzyw trzymają się z daleka. Trudno dogodzić młodym niejadkom, ale i na to są pewne sposoby. W przypadku dzieci kluczem do sukcesu jest różnorodność. Komponując śniadaniówkę — czy to dla malucha, czy dla starszaka — warto kierować się wspomnianym już podziałem. W lunchboxie powinny znaleźć się warzywa i owoce, źródło węglowodanów oraz produkty białkowe. Nie każde dziecko lubi jednak świeże owoce, czy warzywa. Można je przemycić w formie wspomnianego już smoothie. Świetnie sprawdzą się też musy owocowe, na przykład takie jak te z oferty Foods by Ann. W ich składzie są nie tylko owoce (na przykład mango), ale także zboża i naturalnie występujące cukry.
Jako szybka przekąska znakomicie sprawdzi się baton proteinowy lub kuleczki z kaszy jaglanej. Energetyczny batonik proteinowy z dodatkiem orzechów od Foods by Ann doda dziecku energii w ciągu dnia, na przykład przed lub po zajęciach z WF. Taka słodka przekąska na szybko idealnie sprawdzi się także podczas wycieczki. Kulki superfoods, podobnie jak batoniki są doskonałym źródłem energii i z łatwością zmieszczą się w każdej śniadaniówce.
Podpowiadamy, co jeszcze można włożyć dziecku do śniadaniówki
Pomysł na drugie śniadania – samodzielnie przygotowane przekąski kontra gotowe rozwiązania
Owsianka do pracy? A może kulki mocy? Zdrowe i niskokaloryczne przekąski do lunchboxa możesz przygotować samodzielnie. W sieci znajdziesz wiele ciekawych przepisów na owsianki, batony daktylowe, smoothie, czy zdrowe muffiny. Takie drugie śniadanie możesz przygotować rano, przed wyjściem z domu lub dzień wcześniej. Przygotowanie przekąsek może być świetną zabawą dla całej rodziny, zwłaszcza jeśli w gotowanie zaangażują się także najmłodsi domownicy. Co ważne, wspomniane smakołyki sprawdzą się nie tylko w roli drugiego śniadania. Gdy któregoś dnia zaśpisz lub zechcesz po prostu dłużej poleżeć w łóżku, z pewnością docenisz domową granolę, smoothie lub kulki mocy zrobione dzień wcześniej!
Sprawdź także: Wysokobiałkowe śniadania – jak dobrze zacząć dzień?
Jeśli nie masz czasu lub źle czujesz się w roli kucharza/kucharki to śmiało możesz skorzystać z gotowych przekąsek dostępnych na rynku. Musisz tylko pamiętać, by dokładnie czytać składy wybieranych produktów — pomoże Ci to uniknąć zbędnych kalorii i niezdrowych cukrów. Zdrowe przekąski znajdziesz w sklepach z ekologiczną żywnością, a także w większości marketów spożywczych. Proteinowe batoniki, musy owocowe z dodatkiem zbóż, bezglutenowy chleb z pełnego ziarna, a nawet smaczne żelki bez żelatyny znajdziesz w ofercie Foods by Ann. Osobom lubiącym samodzielnie przygotowywać drugie śniadanie polecamy gotowe mieszanki na muffiny, chlebek bananowy, czy naleśniki.