Szpital Medicover mentorem dla lekarzy w dziedzinie USG w endometriozie

Wielospecjalistyczny Szpital Medicover prowadzi cykl szkoleń dla lekarzy-ginekologów pt. „Diagnostyka ultrasonograficzna w endometriozie”. Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w marcu br., podczas obchodów miesiąca świadomości endometriozy, a ze względu na utrzymujące się wysokie zainteresowanie, aktualnie w planach jest już trzecie takie spotkanie. Szpital Medicover chce dzielić się wiedzą i najlepszymi praktykami ze środowiskiem medycznym, po to, by lepiej diagnozować i leczyć endometriozę w naszym kraju.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Doctor wearing awareness ribbon

Endometrioza to choroba, która dotyka nawet co 10. Polkę, a jej właściwe rozpoznanie może zajmować nawet 10 lat. To niezmiennie ważny temat dla warszawskiego Szpitala Medicover, w którym, począwszy od marca br., odbywają się warsztaty dla lekarzy-ginekologów pt. „Diagnostyka ultrasonograficzna w endometriozie”, prowadzone przez tamtejszych ekspertów ginekologii i położnictwa.

Kierownik merytoryczny warsztatów, dr n. med. Joanna Jacko prezentuje uczestnikom zasady przeprowadzania badania USG w kierunku endometriozy zgodnie z protokołem International Deep Endometriosis Analysis (IDEA). Dr n. med. Maciej Pliszkiewicz omawia postępowanie terapeutyczne w endometriozie, a lek. Magdalena Korniluk mówi o tym, kiedy należy podejrzewać endometriozę i od czego zacząć diagnostykę. Po prelekcjach ekspertów następuje praktyczne szkolenie z udziałem pacjentek ginekologicznych.

Warsztaty „Diagnostyka ultrasonograficzna w endometriozie” od początku cieszą się dużą popularnością wśród lekarzy-ginekologów. Oceny wystawiane przez respondentów po wydarzeniu są pozytywne, a poziom NPS (wskaźnika na ile uczestnik byłby skłonny polecić udział w wydarzeniu swojemu znajomemu) wynosi 100%.

Obserwujemy duże zainteresowanie taką formą kształcenia zawodowego. W zasadzie, zaraz po zamknięciu listy na poszczególną edycję warsztatów, na liście rezerwowej mamy już komplet na kolejną edycję – informuje dr n. med. Joanna Jacko, ginekolog, ekspert w leczeniu operacyjnym endometriozy głęboko naciekającej oraz diagnostyce ultrasonograficznej endometriozy ze Szpitala Medicover.

Aby nasze spotkania były efektywne, ograniczamy liczbę uczestników do ok. 15 osób. To, co szczególnie cieszy, to fakt, że w warsztatach biorą udział zarówno młodzi ginekolodzy, ale i szanowani eksperci z dużym dorobkiem naukowym. Wszystko to sprawia, że w kameralnych warunkach możemy wszyscy czerpać ze swoich doświadczeń, wzajemnie inspirować się. Wierzymy, że głównym beneficjentem pozostaje jednak pacjent – dodaje.

Za udział w wydarzeniu uczestnicy otrzymują punkty edukacyjne, a możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami Szpitala Medicover, to bezcenne doświadczenie na drodze doskonalenia zawodowego – uzupełnia lek. Krzysztof Przyśliwski, Dyrektor Medyczny Szpitala Medicover.

Jako wiodący ośrodek w diagnozowaniu i leczeniu operacyjnym endometriozy w Polsce, czujemy się zobowiązani, by projektować i wdrażać rozwiązania zwiększające umiejętności i wiedzę lekarzy, które w konsekwencji przełożą się na poprawę dostępności do świadczeń dla coraz bardziej świadomych swojej choroby kobiet – dodaje.

W ramach kształcenia środowiska medycznego Szpital Medicover zorganizował w grudniu ub. roku warsztaty „Kobiety w chirurgii”, dedykowane młodym ginekolożkom i specjalizantkom ginekologii, a poświęcone tematyce leczenia endometriozy w asyście robota da Vinci. Za tę inicjatywę placówka zdobyła I miejsce w europejskim konkursie szpitali prywatnych –  European Private Hospital Awards. Warsztaty „Diagnostyka ultrasonograficzna w endometriozie” to kolejna szpitalna inicjatywa, której celem jest inwestowanie w ustawiczny rozwój kadry medycznej, podnoszenie poziomu opieki medycznej w Polsce, a docelowo: poprawa zdrowia pacjentów w naszym kraju.

Kolejna, trzecia edycja szkolenia „Diagnostyka ultrasonograficzna w endometriozie”, planowana jest na koniec wakacji. Wolnych miejsc aktualnie brak, ale zachęcamy do śledzenia informacji na ten temat. Wiele bowiem wskazuje na to, że przed nami jeszcze nie jedna okazja do spotkania się na takim ogólnopolskim, warsztatowym „konsylium” na temat diagnostyki i leczenia endometriozy – podsumowuje dr n. med. Joanna Jacko.

Co roku w Szpitalu Medicover wykonuje się ok. 300 operacji endometriozy, w tym przypadki skrajnie zaawansowane, z zaangażowaniem jelita czy ogniskami na przeponie. Są to operacje laparoskopowe, jak i w asyście robota da Vinci. Od maja br. placówka oferuje ponadto innowacyjne testy, które pozwalają na wstępne rozpoznanie lub wykluczenie endometriozy w ciągu 14 dni (poprzez wykrycie nadekspresji genu FUT4 – specyficznej dla występowania tej choroby).

Źródło:

Medicover