Z najnowszego raportu opracowanego przez Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023” wynika, że 74 proc. pracowników znajdujących się opieką Medicover, mimo dobrego rozumienia znaczenia stylu życia dla zdrowia, nie spełnia norm WHO dot. aktywności fizycznej. Jest to spadek o 7 p.p. w porównaniu do 2022 r. Coraz więcej osób przestaje regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Wzrosła liczba pracowników, którzy poświęcają czas na ruch jedynie 1-2 razy w tygodniu bądź rzadziej lub którzy całkowicie rezygnują ze sportu. Aż 25 proc. badanych wskazuje, że nie widzi potrzeby uprawiania sportu, a ok. połowa jako główną przyczynę obniżonej aktywności fizycznej podaje brak chęci i czasu. A co, jeśli pracownicy nie ćwiczą, bo mają problemy związane ze zdrowiem psychicznym?
WHO zaleca wszystkim zdrowym dorosłym (18-64 lat) tygodniowo 150-300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności. Regularnie uprawiana aktywność fizyczna pomaga poprawić sprawność mięśniową i sercowo-oddechową, zmniejszyć ryzyko nadciśnienia, upadków oraz utrzymać zdrową masę ciała. Odpowiednia dawka ruchu chroni przed zachorowaniem m.in. na raka jelita grubego, raka piersi i trzonu macicy. Wyniki badania oceniającego styl życia pracowników[2] pokazują, że tylko 26 proc. badanych uprawia średnio minimum 30 minut nieprzerwanej aktywności fizycznej dziennie – zgodnie z rekomendacjami WHO.
Ważne jest, aby regularnie przypominać pracownikom, jakie korzyści przynosi ruch, zachęcać ich do aktywności fizycznej i uświadamiać jej znaczenie. Dlatego do poprawy stanu zdrowia pacjenta podchodzimy kompleksowo, uwzględniając m.in. aktywność sportową. Pakiety Medicover Sport dają dostęp do ponad 5000 obiektów sportowych i rekreacyjnych. Duża dostępność obiektów w całej Polsce i szeroki wybór dyscyplin – od basenów, przez kluby fitness i siłownie, po sztuki walki, taniec, jogę i pilates – sprawiają, że łatwiej jest nabrać ochotę na regularną aktywność fizyczną – mówi Justyna Gościńska, Dyrektor Departamentu Sportu i Fitnessu w Medicover Polska.
Medicover od kilku lat intensywnie rozwija się w kierunku zintegrowanej opieki zdrowotnej i stawia na holistyczne podejście do zdrowia, a nie tylko na leczenie konkretnego obszaru. Firma zauważa wpływ zdrowia fizycznego na zdrowie psychiczne i bada związki między sportem, aktywnością fizyczną a ogólnym stanem zdrowia. Medicover inwestuje w obszar zdrowia psychicznego i od 2021 r. rozwija sieć specjalistycznych centrów psychiatrycznych Mind Health.