Jakie witaminy na wzrost?

Nie tylko pełnowartościowe białko jest niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju młodego organizmu. Równie ważne są witaminy, które uczestniczą m.in. w procesie syntezy DNA, zwiększają wchłanianie wapnia czy chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jakie witaminy na wzrost są polecane dzieciom?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
apple , fot. pixabay

Witaminy – niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu

Witaminy to związki chemiczne, które są niezbędne nie tylko do prawidłowego funkcjonowania, ale i wzrostu oraz rozwoju organizmu człowieka. Większość witamin nie jest syntetyzowana wewnątrz organizmu, więc musi być dostarczana z zewnątrz wraz z urozmaiconą dietą i suplementami diety.

Witaminy odgrywają niezwykle ważną rolę w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju młodego organizmu. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Jakie witaminy na wzrost?

Pod słowem “wzrost” kryje się nie tylko zmiana wysokości ciała mierzona w centymetrach czy masy ciała podawana w kilogramach. Wzrost to także to, czego nie widać gołym okiem, czyli proces rozwijania się tkanek organizmu. Jakie witaminy na wzrost są ważne w tym czasie?

 • Witamina A – potrzebna do prawidłowego rozwoju układu kostnego.
 • Witaminy z grupy B – wspierają proces wzrostu i rozwoju młodego organizmu, są niezbędne do przemian węglowodanów w energię, produkcji krwinek czerwonych, syntezy DNA czy prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego.
 • Witamina C – wspomaga proces rozwoju tkanek, a także regeneracji organizmu. Ponadto zwiększa wchłanianie żelaza niehemowego i zmniejsza ryzyko niedokrwistości z niedoboru żelaza, które może prowadzić do opóźnienia wzrostu.
 • Witamina D – odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowym, a tym samym wzroście i rozwoju układu kostnego.
 • Witamina E – wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni rozwijający się organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
 • Witamina K – potrzebna do właściwego rozwoju kości i zębów.

Jak zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na powyższe witaminy?

Urozmaicona dieta jako źródło witamin niezbędnych do prawidłowego wzrostu

Źródłem witamin niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju jest urozmaicona dieta. W jakich konkretnie produktach szukać witamin?

 • Witamina A: masło, żółtka jaj oraz zielone, czerwone, żółte i pomarańczowe owoce oraz warzywa (w produktach roślinnych występuje beta-karoten, czyli prowitamina A);
 • Witaminy z grupy B: chude gatunki mięs, jajka, mleko i jego przetwory, orzechy, pestki i nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe;
 • Witamina C: warzywa i owoce (np. papryka, kalarepa, cytrusy, owoce jagodowe);
 • Witamina D: tłuste ryby morskie (dieta ma charakter uzupełniający, ponieważ głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna uzupełniona o suplementację);
 • Witamina E: oleje roślinne, orzechy;
 • Witamina K: zielone warzywa liściaste;

Nie zawsze dieta wystarczy do pokrycia zapotrzebowania na poszczególne witaminy. W takim przypadkach należy pomyśleć nad przyjmowaniem suplementów diety, które są uzupełnieniem codziennego jadłospisu.

Źródło:

Materiał partnera