Zero waste, czyli jak gotować i oszczędzać czas
Ile razy zdarzyło się Wam, że po przygotowaniach do obiadu zostało Wam zbyt wiele składników lub bywało też tak, że ugotowaliście czegoś za dużo? Dzięki gotowaniu w duchu zero waste jesteście w stanie nie tylko optymalnie zaplanować posiłki, ale również w kreatywny sposób wykorzystać tzw. resztki! Czy wiecie, że w okolicach Wielkanocy łupinki z cebuli możecie zagotować z jajkami i dzięki temu uzyskają one piękny ciemny kolor? Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, by resztki bulionu warzywnego lub mięsnego przelać do foremek lub opakowań do lodu i je zamrozić! Takie kostki lodu z bulionem możecie rozmrozić i dodać do innych dań w przyszłości, by uzyskać jeszcze bardziej aromatyczny smak. A co z liśćmi rzodkiewki, które smutno spoglądają na Was z lodówki? Otóż nie musicie ich wyrzucać! Wystarczy, że poszatkujecie je i dodacie oliwę, parmezan i czosnek, a następnie zblendujecie i wspaniałe pesto gotowe! Takie pesto świetnie sprawdzi się na przykład serwowane z makaronem, na pizzy czy w sałatce tortellini! Przy następnym gotowaniu spróbujcie pomyśleć, czy któryś ze składników, który chcecie wyrzucić nie sprawdziłby się idealnie jako wzbogacenie smaku w innym daniu.
Sałatka tortellini
Czas przygotowania: 40 minut
Liczba porcji: 6
Składniki:
3 łyżki oliwy truflowej
1 cytryna
3 łyżki pesto
1 opakowanie Sosu Sałatkowego Włoskiego Knorr
1 opakowanie tortellini z grzybami
2 łyżki oleju rzepakowego do smażenia
400 g boczniaków
1 czerwona cebula
1 pęczek szczypiorku
100 g marynowanej cukinii ze słoika
200 g rukoli
100 g parmezanu
Sposób przygotowania:
Grzyby umyj, wysusz, pokrój w paseczki i obsmaż na patelni, po czym wystudź. Pierożki tortellini ugotuj do miękkości według zaleceń producenta i odstaw na bok do ostygnięcia.
Czerwoną cebulę pokrój w cienkie półplasterki, a szczypior w zapałkę (ok. 4 cm kawałki). Parmezan zetrzyj na tarce, wyciśnij sok z cytryny.
W misce wymieszaj oliwę truflową z sosem sałatkowym, sokiem z cytryny i pesto.
Z powstałym w ten sposób sosem wymieszaj wszystkie składniki. Sałatkę odstaw w chłodne miejsce na co najmniej jedną godzinę, aby składniki przeszły smakiem. Voilà!
Przyprawy, czyli najlepsi przyjaciele wszystkich kucharzy!
Wiemy, wiemy – prościej się już nie da: dodawajcie do swoich dań przyprawy. Ale jakie wybrać? I tutaj tkwi cały sekret! Wszyscy dobrze wiemy, że sos pomidorowy należy parować ze świeżą bazylią, ale czy wiecie, że majeranek bądź tymianek również świetnie się sprawdzą i nadadzą Waszemu jedzeniu zaskakującego smaku? A skoro o ziołach mowa – pamiętajcie, by dodawać je na sam koniec, dzięki czemu ich aromat pozostanie intensywny! Kolejnym trikiem, który stosujemy na co dzień, jest używanie przyprawy w płynie Knorr Delikat. Pewnie większość z was dodaje tego typu przyprawy do zup, jednak można wykorzystać je na wiele innych sposobów. Spróbujcie użyć ich jako dodatku do sosów, sałatek, gulaszów, marynat do mięsa czy… pierogów. Knorr Delikat nie tylko świetnie zadziała jako substytut soli, ale także doda potrawom głębokiego i aromatycznego smaku. Gwarantujemy – efekt Was zaskoczy! A jeśli zawsze płaczecie gdy kroicie cebulę, spróbujcie następnym razem mini kostek Smażona Cebula Knorr, dzięki którym Wasze potrawy nabiorą intensywnego smaku i zapachu, a Wy nie będziecie już musieli ronić łez w czasie gotowania!
Triki na soczyste i aromatyczne mięso
Jeśli kochacie jeść mięso to z pewnością przyda Wam się informacja o tym, by za każdym razem przed gotowaniem je zamarynować! Technika ta spotęguje smak i soczystość dania. Nie bójcie się pozostawić mięsa w marynacie przez dłuższy czas, gdyż im dłużej, tym lepiej! A wiedzieliście o tym, że dzięki wcześniejszemu zalaniu fileta z kurczaka mlekiem sprawicie, że mięso będzie delikatne i soczyste? Wasze dania z kurczakiem już nigdy nie będą suche! W zmiękczaniu mięsa oprócz mleka bardzo dobrze sprawdzi się również miód, który dodatkowo nada jedzeniu świetnego smaku. Nie zapomnijcie również o tym, że mięso wspaniale łączy się z owocowymi smakami – w tym z powidłami śliwkowymi, konfiturą z żurawiny czy z jagód. A jeśli chcecie dodatkowo podkręcić smak mięsa możecie dusić je w winie, a nie tylko w bulionie czy w wodzie. Dzięki temu Wasze danie będzie niezwykle aromatyczne i zachowa głębię smaku. Koniecznie spróbujcie tego połączenia smaków przy Waszym następnym daniu!
Karkówka wieprzowa glazurowana miodem
Czas przygotowania: 50 minut
Liczba porcji: 6
Składniki:
1 kg karkówki wieprzowej
1 opakowanie Przyprawy do Grilla Knorr
100 ml Ketchupu Hellmann’s Pikantny
3 łyżki miodu
2 łyżki musztardy francuskiej z ziarnami gorczycy
1 opakowanie Sosu Hellmann’s Original BBQ
10 g startego imbiru
1 łyżka mielonej wędzonej papryki
Sposób przygotowania:
Mięso pokrój w grube, centymetrowe steki. Jeśli plastry będą zbyt duże, możesz je przekroić na pół.
W misce połącz miód, wędzoną paprykę, musztardę, ketchup Hellmann’s, imbir i przyprawę Knorr. Wykrojone steki zanurz w tak przygotowanej marynacie. Mięso odstaw na co najmniej 12 godzin do lodówki.
Karkówkę grilluj na tackach aluminiowych w średniej temperaturze przez ok. 20 minut, najlepiej pod przykryciem. Co jakiś czas mięso obracaj i smaruj pozostałą przyprawą do momentu, aż mięso zrobi się miękkie, a na powierzchni delikatnie zacznie karmelizować się glazura. Podawaj z sosem Hellmann’s Steak.
Wegańskie i wegetariańskie dania ze smakiem!
Jesteście na diecie roślinnej? A może chcecie spożywać mniej mięsa i urozmaicić swoją dietę włączając do niej więcej warzyw i owoców? Większość z nas jest przyzwyczajona do smaków, z którymi żyjemy od lat, czyli mięsnych bądź rybnych. Jak uzyskać go w daniach roślinnych, bez użycia produktów odzwierzęcych? Jest na to wiele sposobów! Niezastąpionym dodatkiem do dań wegetariańskich są grzyby, których smak i struktura może przypominać mięso. Twój rosół warzywny zyska mięsny posmak jeśli dodasz do niego na przykład bulion grzybowy na borowikach leśnych Knorr. W stworzeniu intensywnego, głębokiego smaku pomagają też przyprawy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do produktów roślinnych, takich jak na przykład tofu, dodać przyprawę do mięs czy przyprawę do wieprzowiny Knorr. Dodatkiem, który może pomóc w osiągnięciu mięsnego smaku, jest również papryka wędzona. Nie bójcie się eksperymentować – w kuchni roślinnej marynaty, sosy i zioła nadają potrawom głębię, która zachwyci Wasze kubki smakowe.
Zupa ramen
Czas przygotowania: 30 minut
Liczba porcji: 4
Składniki:
150 g makaronu ramen
1 Bulion Grzybowy na Borowikach Leśnych Knorr
1 Bulion Warzywny Knorr
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 małe kłącze imbiru
100 g marchwi
150 g kapusty pak choi
150 g boczniaków
1 limonka
3 łyżki oleju
Sposób przygotowania:
-
Zupa ramen nie może obyć się bez makaronu! Przygotuj więc duży garnek, zagotuj w nim wodę i wsyp do niego 150 gramów makaronu ramen. Gotuj go według wskazówek producenta na opakowaniu. Następnie ugotowany makaron odłóż – koniecznie odlej wodę, żeby się nie rozgotował.
-
Przejdź do przygotowania warzyw. Pokrój cebulę i 2 ząbki czosnku w drobną kostkę. Obierz małe kłącze imbiru i marchewkę, a następnie pokrój je w plastry. Później posiekaj kapustę pak choi oraz boczniaki w paski.
-
Rozgrzej na patelni 3 łyżki oleju. Gdy będzie już gotowa, wsyp na nią pokrojoną cebulę, czosnek, imbir, marchewkę, kapustę pak choi i boczniaki. Smaż przez kilka minut, mieszając co jakiś czas. Następnie wlej na patelnię 1 litr ciepłej wody i dodaj po jednym Bulionie warzywnym Knorr i Bulionie grzybowym na borowikach leśnych Knorr. Zagotuj całość, a po kilku minutach zdejmij z gazu.
-
Sięgnij po miseczki, w których zaserwujesz zupę ramen. Ułóż w nich po jednej porcji makaronu, a następnie zalej go bulionem z warzywami. Posiekaj limonkę na plasterki i podawaj je ułożone na wierzchu zupy. Dodaj ulubione elementy – marchew pociętą w vichy, kawałki nori czy ugotowane jajko.