Witaminy – niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu
Witaminy to związki chemiczne, które są niezbędne nie tylko do prawidłowego funkcjonowania, ale i wzrostu oraz rozwoju organizmu człowieka. Większość witamin nie jest syntetyzowana wewnątrz organizmu, więc musi być dostarczana z zewnątrz wraz z urozmaiconą dietą i suplementami diety.
Witaminy odgrywają niezwykle ważną rolę w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju młodego organizmu. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Jakie witaminy na wzrost?
Pod słowem “wzrost” kryje się nie tylko zmiana wysokości ciała mierzona w centymetrach czy masy ciała podawana w kilogramach. Wzrost to także to, czego nie widać gołym okiem, czyli proces rozwijania się tkanek organizmu. Jakie witaminy na wzrost są ważne w tym czasie?
- Witamina A – potrzebna do prawidłowego rozwoju układu kostnego.
- Witaminy z grupy B – wspierają proces wzrostu i rozwoju młodego organizmu, są niezbędne do przemian węglowodanów w energię, produkcji krwinek czerwonych, syntezy DNA czy prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego.
- Witamina C – wspomaga proces rozwoju tkanek, a także regeneracji organizmu. Ponadto zwiększa wchłanianie żelaza niehemowego i zmniejsza ryzyko niedokrwistości z niedoboru żelaza, które może prowadzić do opóźnienia wzrostu.
- Witamina D – odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowym, a tym samym wzroście i rozwoju układu kostnego.
- Witamina E – wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni rozwijający się organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
- Witamina K – potrzebna do właściwego rozwoju kości i zębów.
Jak zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na powyższe witaminy?
Urozmaicona dieta jako źródło witamin niezbędnych do prawidłowego wzrostu
Źródłem witamin niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju jest urozmaicona dieta. W jakich konkretnie produktach szukać witamin?
- Witamina A: masło, żółtka jaj oraz zielone, czerwone, żółte i pomarańczowe owoce oraz warzywa (w produktach roślinnych występuje beta-karoten, czyli prowitamina A);
- Witaminy z grupy B: chude gatunki mięs, jajka, mleko i jego przetwory, orzechy, pestki i nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe;
- Witamina C: warzywa i owoce (np. papryka, kalarepa, cytrusy, owoce jagodowe);
- Witamina D: tłuste ryby morskie (dieta ma charakter uzupełniający, ponieważ głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna uzupełniona o suplementację);
- Witamina E: oleje roślinne, orzechy;
- Witamina K: zielone warzywa liściaste;
Nie zawsze dieta wystarczy do pokrycia zapotrzebowania na poszczególne witaminy. W takim przypadkach należy pomyśleć nad przyjmowaniem suplementów diety, które są uzupełnieniem codziennego jadłospisu.