Bo bezpieczna zabawa, to najlepsza zabawa!

W sierpniu 2023 Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy dotyczący bezpieczeństwa zabawek. Warto podkreślić, że już na ten moment zabawki dostępne na terenie Unii Europejskiej są najbezpieczniejszymi na świecie, a proponowane przepisy koncentrują się głównie wokół szkodliwych chemikaliów. Zmiany mają również zmniejszyć liczbę niebezpiecznych produktów sprzedawanych przez Internet, co wyrówna przepływ między producentami, a importerami i zapewni płynną dystrybucje na rynkach europejskich. Zaawansowane technologie cyfrowe mają pomóc w wykrywaniu niebezpiecznych zabawek, a co za tym idzie, w eliminacji nieuczciwej konkurencji.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
MGA bezpieczeństwo zabawek

Bezpieczeństwo naszego dziecka to najważniejszy aspekt wychowania. Jednak, żeby mogło się prawidłowo rozwijać potrzebuje, aby zaopiekowanych zostało jeszcze kilka innych kwestii. Jedną z nich jest niewątpliwie zabawa, która rozwija kreatywność i pomysłowość. Wybierając zabawki dla naszej pociechy, pamiętajmy o zweryfikowaniu czy interesujący nas produkt spełnia normy obowiązujące w Unii Europejskiej – posiada atest. Jeśli produkt przeszedł wymagane testy, na opakowaniu powinno znaleźć się oznaczenie CE (Conformité Européenne). Oznacza to, że jest zgodny z wymaganiami obowiązującymi na rynku, a producent deklaruje, że odpowiedni dla dzieci.

Jakie badania przechodzi produkt, aby otrzymać znak CE i jak go rozróżnić?

Otrzymanie znaku CE reguluje konkretna dyrektywa. Oznakowanie to wskazuje, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Europejczycy kojarzą ten znak z bezpieczeństwem zabawek, ale niestety często mylą go z dobrze przemyślanym i celowo skonstruowanym w ten sposób znakiem „China Export”, który myli konsumentów i naśladuje oficjalne oznaczenie. Mimo tego, że jest to działanie nielegalne i wiążące się z nałożeniem grzywny, nadal zdarza się napotkać produkty udające te atestowane.

Wierzymy, że nowe przepisy umożliwią łatwiejsze wykrywanie niebezpiecznych zabawek i zminimalizują tego typu nieczyste zagrania, które wprowadzają konsumentów w błąd. Zależy nam, aby produkty, którymi bawią się dzieci były w pełni bezpieczne i przebadane. Atest, który posiadają nasze zabawki weryfikuje je pod wieloma względami, także oznaczeń – mówi Katarzyna Spieszko, Marketing Manager, MGA Entertainment Poland Jeżeli zabawka może okazać się niebezpieczna dla danej grupy wiekowej konsument musi mieć taką informację, w innym przypadku może mieć to bardzo nieprzyjemne konsekwencje, jak np. zadławienie się elementem przez małe dzieci czy spożyciem szkodliwej substancji chemicznej – dodaje.

Niebezpieczna zabawa z pozoru bezpieczną zabawką

Chyba każdy rodzic choć raz w życiu dał się przekonać swojemu dziecku do zakupu zabawki, która była w trendzie, ponieważ „wszystkie dzieci z klasy to mają”. Często zaś, z pozoru klasycznie i niegroźnie wyglądające zabawki mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Gumowe i plastikowe lalki, dinozaury, a nawet gryzaki dla niemowląt mogą być źródłem niebezpiecznych związków chemicznych. Tylko w okresie od marca do września 2022 roku UOKiK zakwestionował 62 na 220 badanych przypadków, czyli aż 28%! Natomiast w 69% zabawek urząd stwierdził więcej niż jedną niezgodność formalną. Zabawki te posiadały zbyt duże stężenie ftalanów, czyli związków chemicznych służących do zmiękczania plastiku i zwiększania jego elastyczności mającego wyjątkowo niebezpieczne konsekwencje zdrowotne u dzieci.

Nowe przepisy i wniosek Komisji Europejskiej to bardzo dobre posunięcie zwłaszcza dlatego, że większość związków chemicznych zawartych w zabawkach jest niewyczuwalna – nie ma zapachu ani smaku, a ocena zawartości jest możliwa tylko w wyspecjalizowanych laboratorium. Rodzicom ciężko jest więc stwierdzić, że dany produkt może być dla ich dzieci niebezpieczny – dodaje Katarzyna Spieszko, MGA Entertainment Poland.

Wniosek gwarantuje, że w Unii Europejskiej sprzedawane będą tylko bezpieczne zabawki posiadające cyfrowy paszport produktu. Będzie on zawierał szczegółowe informacje na temat zgodności z przepisami proponowanego rozporządzenia. Importerzy będą musieli te paszporty przedstawiać, aby produkt mógł być sprzedawany w UE – zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Wyspecjalizowany system informatyczny będzie weryfikował wszystkie cyfrowe paszporty i identyfikował przesyłki, które wymagają kontroli celnych. Inspektorzy krajowi będą nieustannie przeprowadza

kontrole zabawek i zapewniają, że jeżeli na rynku pojawią się niebezpieczne zabawki, o których zapisy nie zostały wyraźnie sformułowane w rozporządzeniu, wniosek uprawnia Komisję do zażądania wycofania tych zabawek z rynku. 

MGA
MGA Entertainment jest jedną z najszybciej rozwijających się i największych prywatnych firm zajmujących się zabawkami oraz rozrywką na świecie. Firma z siedzibą w Los Angeles i biurami na całym świecie tworzy innowacyjne, zastrzeżone i licencjonowane produkty konsumenckie oraz rozrywkowe, w tym zabawki, gry, lalki, odzież, elektronikę użytkową, elementy wystroju domu, artykuły papiernicze, artykuły sportowe, filmy i seriale telewizyjne. Rodzina MGA obejmuje wielokrotnie nagradzane marki, takie jak L.O.L. Surprise!™, Little Tikes®, Rainbow High™, Shadow High™, Bratz®, Miniverse™ MGA, Fluffie Stuffiez™, Na! Na! Na! Surprise™, Micro Games of America™, Baby born® Surprise and Zapf Creation®. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.mgae.com oraz w social mediach: LinkedIn, Twitter i Facebook. 

Źródło:

MGA