Podróżujesz z dziećmi samochodem i planujesz zimowy wyjazd? Poznaj kilka praktycznych porad — od uniwersalnych gadżetów po wskazówki dotyczące bezpieczeństwa — dzięki którym pokonasz trasę nie tylko spokojnie, ale i bezpiecznie.
Zimowe wyjazdy zwykle wiążą się z przewożeniem sporej ilości bagażu – od nieporęcznych kurtek i śniegowców po narty oraz sanki. Szczególnie transport sprzętu sportowego może być nie lada wyzwaniem. Jest to kłopotliwe nie tylko ze względu na jego rozmiar, ale także fakt, że dosyć trudno jest utrzymać bagażnik auta w czystości i chronić go przed brudem, plamami, a także uszkodzeniami spowodowanymi przez taki sprzęt. Roztapiający się śnieg, błoto i resztki ziemi mogą trwale zabrudzić tapicerkę, co prowadzi do potrzeby czyszczenia lub wymiany drogich materiałów jak skóra lub zamsz. Co więcej, płozy sanek i łyżew czy nawet krawędzie nart są częściami, które powinny być regularnie szlifowane i konserwowane, a co za tym idzie — są ostre. Przewożąc taki osprzęt — często bez zabezpieczenia — musimy liczyć się z możliwością zarysowania i podrapania wnętrza bagażnika. Na szczęście, możesz go odpowiednio zabezpieczyć i mieć pewność, że Twój bagażnik nie ucierpi, a i sprzęt sportowy dotrze na miejsce cały i zdrowy.
— Przed podróżą, w której będziemy transportować sprzęt sportowy czy inne rzeczy mogące uszkodzić oryginalną tapicerkę i wnętrze bagażnika, dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć tę przestrzeń za pomocą specjalnej wkładki. Maty, wykonane z tworzywa TPE lub gumy, skutecznie chronią materiał przed zabrudzeniami. Odznaczają się również bardzo dużą trwałością i odpornością na ścieranie. Dzięki tym właściwościom minimalizujemy potencjalne zagrożenie, że przewożony sprzęt zniszczy bagażnik. Dodatkowo antypoślizgowa wyściółka pomoże w utrzymaniu porządku w aucie, a my zyskamy pewność, że wszystkie rzeczy pozostaną na swoim miejscu — wyjaśnia ekspert marki FroGum.
W kryzysowych sytuacjach, kiedy bezruch i zmęczenie dają się we znaki, a w dziecku górę biorą emocje, pamiętaj, żeby podejść do całego zdarzenia ze spokojem. Wysłuchanie Twojej pociechy z empatią i okazanie zrozumienia to skuteczny sposób na jej uspokojenie i wyjście z tego trudnego położenia. Gdy rozhulane emocje opadną, możesz sięgnąć po coś ekstra — ulubiony słodycz (najlepiej bez cukru) czy tablet z bajkami, które będą małą nagrodą w procesie nauki zrozumienia swoich emocji i kontrolowania ich. Pamiętaj, że dziecko zachowuje się dobrze, kiedy czuje się dobrze!