Kolejne dziewięć miesięcy nauki i wytężonej pracy mózgu to czas, w którym wzrok będzie pracował równie ciężko i będzie wystawiony na wiele czynników wpływających na jego pogorszenie. Wyraźne widzenie odgrywa kluczową rolę w procesie nauki. Niezdiagnozowana wada lub źle dobrane okulary mogą wpływać nie tylko na gorsze wyniki w szkole, ale także na samopoczucie i komfort dziecka.
Z przymrużeniem oka
Eksperci Vision Express podkreślają, że przeprowadzenie badania wzroku u dziecka jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego jest niezwykle istotne, nawet jeśli pociecha nie wykazuje typowych dla wady wzroku objawów. Wielu rodziców może nie zdawać sobie sprawy z problemów wzrokowych u swoich dzieci. A wady, takie jak krótko, dalekowzroczność lub astygmatyzm, mogą powodować trudności w czytaniu i pisaniu oraz wpływać negatywnie na cały proces nauki. Odpowiednio wczesne wykrycie i skorygowanie wady wzroku znacząco poprawi jakoś życia dziecka.
– Jednym z pierwszych sygnałów, które mogą świadczyć o problemie ze wzrokiem u naszego dziecka, jest mrużenie oczu przy patrzeniu z dalszej odległości. Może to mieć negatywne skutki – wzrok się szybciej męczy, dochodzi do napięcia mięśni oka, a to skutkuje uciążliwymi bólami głowy – wyjaśnia dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.
Z nosem w książce
Kolejnym sygnałem, który może świadczyć o konieczności zakupu okularów korekcyjnych, jest czytanie i pisanie z bardzo bliskiej odległości. Jeśli dziecko „wsadza nos w książkę” czy bardzo nisko pochyla się nad zeszytem, to jest to znak, że może mieć problemy z widzeniem z bliska. Innym sygnałem może być niechęć do czytania na głos, wynikająca z niewyraźnego widzenia.
Wada wzroku czy dysleksja
Trudności z czytaniem lub pisaniem u dziecka często w pierwszej kolejności nasuwają na myśl dysleksję. Jednak powód może być zupełnie inny, a przyczyna problemów tkwić w wadzie wzroku. W takim wypadu diagnoza dysleksji jest mylna, a podjęcie zajęć reedukacyjnych nie przyniesie efektów.
– Dzieci z niewykrytą wadą wzroku często mają problemy z czytaniem i pisaniem. Problemy z widzeniem, nieduża czcionka i zestawienie obok siebie liter o podobnym kształcie mogą prowadzić do błędnego zdiagnozowania dysleksji. Dlatego udajmy się do optometrysty lub lekarza okulisty, jeśli dostrzegamy u swojego dziecka jakiekolwiek objawy, które mogą świadczyć o wadzie wzroku lub dziecko wykazuje trudności w pisaniu i czytaniu – zwraca uwagę dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.
Komfort najważniejszy
Jeśli dziecko jest już po badaniu wzroku i wyniki wskazują na konieczność zastosowania korekcji wzroku, należy udać się do salonu optycznego i skorzystać z porady specjalisty, który pomoże w doborze idealnych okularów. Choć gust rodzica może różnić się od gustu dziecka, ostateczną decyzję o wyborze fasonu oprawki powinniśmy pozostawić przyszłemu posiadaczowi. Takie podejście może ułatwić także adaptację, szczególnie jeśli wybrane okulary będą także komfortowe – nieuciskające i lekkie.
W wyborze okularów korekcyjnych bardzo ważne są szkła, które oprócz korekty wady będą też chronić oczy przed szkodliwym czynnikami zewnętrznymi. Warto zatem sięgnąć po te z powłoką Blue Cut, która filtruje światło niebieskofioletowe emitowane m.in. przez ekrany laptopów czy smartfonów. Mogą być one również wyposażone w filtr promieni UV. Szczególnie w przypadku młodszych dzieci świetnie sprawdzą się szkła, które dodatkowo będą miały wzmocnioną odporność na zarysowania. Z idealnie dopasowanymi okularami, które nie tylko będą spełniać swoją funkcję zdrowotną, ale też przypadną do gustu, łatwiej będzie przekonać dziecko do ich codziennego użytkowania.