Widzi mi się powrót do szkoły

Zbliżający się początek roku szkolnego to czas wypełniony przygotowaniami na powrót do szkolnych ławek. Kompletowanie wyprawki zaprząta czas i myśli wszystkich rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym. Nowe podręczniki, przybory do pisania, plecak, buty na zmianę czy strój na WF. A co z przygotowaniem wzroku na nadchodzący czas wytężonej pracy? Za tym, dlaczego w ferworze przygotowań warto znaleźć czas na wizytę w salonie optycznym, stoi szereg argumentów.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
dzieci w okularach

Kolejne dziewięć miesięcy nauki i wytężonej pracy mózgu to czas, w którym wzrok będzie pracował równie ciężko i będzie wystawiony na wiele czynników wpływających na jego pogorszenie. Wyraźne widzenie odgrywa kluczową rolę w procesie nauki. Niezdiagnozowana wada lub źle dobrane okulary mogą wpływać nie tylko na gorsze wyniki w szkole, ale także na samopoczucie i komfort dziecka.

Z przymrużeniem oka

Eksperci Vision Express podkreślają, że przeprowadzenie badania wzroku u dziecka jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego jest niezwykle istotne, nawet jeśli pociecha nie wykazuje typowych dla wady wzroku objawów. Wielu rodziców może nie zdawać sobie sprawy z problemów wzrokowych u swoich dzieci. A wady, takie jak krótko, dalekowzroczność lub astygmatyzm, mogą powodować trudności w czytaniu i pisaniu oraz wpływać negatywnie na cały proces nauki. Odpowiednio wczesne wykrycie i skorygowanie wady wzroku znacząco poprawi jakoś życia dziecka.

Jednym z pierwszych sygnałów, które mogą świadczyć o problemie ze wzrokiem u naszego dziecka, jest mrużenie oczu przy patrzeniu z dalszej odległości. Może to mieć negatywne skutki – wzrok się szybciej męczy, dochodzi do napięcia mięśni oka, a to skutkuje uciążliwymi bólami głowy – wyjaśnia dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Z nosem w książce

Kolejnym sygnałem, który może świadczyć o konieczności zakupu okularów korekcyjnych, jest czytanie i pisanie z bardzo bliskiej odległości. Jeśli dziecko „wsadza nos w książkę” czy bardzo nisko pochyla się nad zeszytem, to jest to znak, że może mieć problemy z widzeniem z bliska. Innym sygnałem może być niechęć do czytania na głos, wynikająca z niewyraźnego widzenia.

Wada wzroku czy dysleksja

Trudności z czytaniem lub pisaniem u dziecka często w pierwszej kolejności nasuwają na myśl dysleksję. Jednak powód może być zupełnie inny, a przyczyna problemów tkwić w wadzie wzroku. W takim wypadu diagnoza dysleksji jest mylna, a podjęcie zajęć reedukacyjnych nie przyniesie efektów.

Dzieci z niewykrytą wadą wzroku często mają problemy z czytaniem i pisaniem. Problemy z widzeniem, nieduża czcionka i zestawienie obok siebie liter o podobnym kształcie mogą prowadzić do błędnego zdiagnozowania dysleksji. Dlatego udajmy się do optometrysty lub lekarza okulisty, jeśli dostrzegamy u swojego dziecka jakiekolwiek objawy, które mogą świadczyć o wadzie wzroku lub dziecko wykazuje trudności w pisaniu i czytaniu – zwraca uwagę dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Komfort najważniejszy

Jeśli dziecko jest już po badaniu wzroku i wyniki wskazują na konieczność zastosowania korekcji wzroku, należy udać się do salonu optycznego i skorzystać z porady specjalisty, który pomoże w doborze idealnych okularów. Choć gust rodzica może różnić się od gustu dziecka, ostateczną decyzję o wyborze fasonu oprawki powinniśmy pozostawić przyszłemu posiadaczowi. Takie podejście może ułatwić także adaptację, szczególnie jeśli wybrane okulary będą także komfortowe – nieuciskające i lekkie.

W wyborze okularów korekcyjnych bardzo ważne są szkła, które oprócz korekty wady będą też chronić oczy przed szkodliwym czynnikami zewnętrznymi. Warto zatem sięgnąć po te z powłoką Blue Cut, która filtruje światło niebieskofioletowe emitowane m.in. przez ekrany laptopów czy smartfonów. Mogą być one również wyposażone w filtr promieni UV. Szczególnie w przypadku młodszych dzieci świetnie sprawdzą się szkła, które dodatkowo będą miały wzmocnioną odporność na zarysowania. Z idealnie dopasowanymi okularami, które nie tylko będą spełniać swoją funkcję zdrowotną, ale też przypadną do gustu, łatwiej będzie przekonać dziecko do ich codziennego użytkowania.

Vision Express
Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe. Sieć na polskim rynku działa od 1994 r. i liczy ponad 230 salonów w ponad 100 miastach. Jednocześnie marka jest częścią grupy GrandVision – globalnego lidera w branży optycznej prowadzącego ponad 7000 salonów ponad 40 krajach. Firmę wyróżnia kompleksowa oferta, łącząca profesjonalne badania wzroku, porady pod kątem doboru odpowiedniej korekcji oraz indywidualne dopasowanie okularów i soczewek kontaktowych. Bogaty wybór asortymentu w zgodzie z najnowszymi trendami dostępny jest również w sklepie online. Misją Vision Express jest kompleksowe dbanie o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polaków przy jednoczesnej trosce o bezpieczeństwo oferowanych produktów i usług. Firma realizuje ją w swoich salonach oraz poprzez szereg działań przyczyniających się do wzrostu świadomości konsumentów. Otrzymany w 2022 roku certyfikat Międzynarodowej O

Źródło:

Vision Express