Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na aromatyczny, koktajl z truskawkami i słonecznikiem – dla mocnych i zdrowych zębów

Chcąc zadbać o zdrowie swoich zębów, warto włączyć do swojej diety koktajle z owoców i warzyw bogatych w witaminy i minerały. Koktajle są nie tylko pyszne i orzeźwiające, ale także dostarczają organizmowi składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania zębów i dziąseł. Oto propozycja koktajlu, który możesz przygotować w domu.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
karolin-baitinger unsplash.com 300 dpi

Składniki na 2 porcje:

Czas przygotowania: ok. 3 minuty

Wartość odżywcza: 1 porcja ok 190 kcal

Sposób przygotowania: Truskawki umyć i obrać z szypułek, jabłka i marchewkę obrać ze skórki, oczyścić z nasion i niepotrzebnych części. Wszystkie składniki miksować przez ok 1 minutę.

Warto wiedzieć:  Owoce to źródło wielu witamin i minerałów, które mają korzystny wpływ na zdrowie całego organizmu, w tym także na zęby. Jednak nie wszystkie owoce są równie dobre dla naszego uzębienia. Niektóre z nich zawierają dużo cukru lub kwasów, które mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy lub uszkadzać szkliwo. Dlatego warto wiedzieć, jakie owoce są najzdrowsze dla zębów i jak je spożywać, by nie narazić się na niepotrzebne ryzyko.

Najbardziej wskazane dla zębów są jabłka. Nie są ani za słodkie, ani za kwaśne, a dodatkowo mają właściwości oczyszczające jamę ustną. Jedząc jabłko, pobudzamy wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy i wypłukuje resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Jabłka zawierają też pektyny, które hamują rozwój bakterii próchnicotwórczych. Ponadto jabłka dostarczają nam witaminy C i A oraz składników mineralnych, takich jak potas, magnez czy żelazo. Truskawki także są wyjątkowo przyjazne dla zębów. Zawierają dużo witaminy C, która wzmacnia dziąsła i naczynia krwionośne oraz zapobiega krwawieniu i zapaleniu dziąseł. Truskawki mają też właściwości wybielające szkliwo dzięki kwasowi jabłkowemu i malinowemu oraz kwasowi salicylowemu, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Truskawki są też bogate w antyoksydanty i flawonoidy, które chronią zęby przed uszkodzeniami.

W przypadku owoców cytrusowych sprawa się nieco komplikuje, gdyż należy ich unikać. Choć cytrusy zawierają duże ilości witaminy C, posiadają również kwas cytrynowy, który negatywnie wpływa na szkliwo zębów. Dlatego należy je spożywać z umiarem i zachować kilka zasad ostrożności. Po zjedzeniu owoców cytrusowych należy odczekać co najmniej pół godziny przed umyciem zębów, by nie uszkodzić osłabionego szkliwa. Można też przepłukać usta wodą lub napić się mleka lub jogurtu naturalnego, które neutralizują kwasy. Owoce cytrusowe najlepiej jest też łączyć z owocami o odczynie zasadowym, np. melonem lub arbuzem. – zaleca dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Podsumowując, owoce są ważnym elementem diety dla zdrowych zębów, ale należy je spożywać rozsądnie i dbać o higienę jamy ustnej. Nie zapominajmy też o innych produktach bogatych w składniki odżywcze dla zębów, takich jak ryby, nabiał czy warzywa.

PIOTROWSCY & BEJNAROWICZ
Klinika Piotrowscy i Bejnarowicz jest jedną z najnowocześniejszych klinik stomatologii estetycznej i implantologii w Polsce, która stawia przede wszystkim na jakość i precyzję. Do większości zabiegów w klinice wykorzystywany jest specjalistyczny mikroskop stomatologiczny. Tylko praca przy stałym powiększeniu umożliwia uzyskanie najwyższej jakości niezbędnej zarówno przy skomplikowanym leczeniu estetycznym, jak również przy pojedynczym wypełnieniu. Zastosowanie mikroskopu pozwala na bardzo dokładne i szczelne dopasowanie plomby, korony, mostu, jak i estetycznej licówki. Dzięki temu pacjenci kliniki mogą cieszyć się zdrowym uśmiechem przez lata. Klinika Piotrowscy i Bejnarowicz zajmuje się uśmiechem kompleksowo – od wypełnień, przez leczenie kanałowe, ortodoncję po implanty. Dodatkowo dla komfortu pacjentów klinika dysponuje własną w pełni cyfrową, nowoczesną pracownią rentgenowską pozwalającą na wykonywanie zdjęć przylegających, pantomograficznych, cefalometrycznych oraz tomografii komputerowej żuchwy i szczę

Źródło:

PIOTROWSCY & BEJNAROWICZ