Trwa walka o talenty. Jak pozyskać pracowników? Postaw na dobre benefity

95 proc. firm na polskim rynku zamierza zatrudniać pracowników – wynika z najnowszego raportu płacowego firmy Hays [1]. To wyraźny sygnał dla przedsiębiorców, że na rynku trwa walka o talenty. Jak zatrzymać pracownika w firmie, a także stać się pożądanym pracodawcą z wyboru? Kluczem do sukcesu są benefity. Jednymi z najbardziej pożądanych są szkolenia i kursy. Zatrudnieni coraz silniej poszukują możliwości podwyższenia swoich kompetencji. I choć najczęściej korzystają z dobrze znanych pakietów opieki medycznej czy ubezpieczenia na życie, to potrzeba rozwoju wyraźnie zyskuje na popularności. Watro więc zastanowić się, w jakie kursy dla pracowników zainwestować.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

43 proc. specjalistów i menadżerów rozważa zmianę pracy. Część pracowników, którzy dotychczas obawiali się nowych wyzwań zawodowych – dziś aktywnie szuka zatrudniania. Dlaczego? Głównie z powodu niezadowolenia z wynagrodzenia (65 proc.), braku możliwości rozwoju (42 proc.), a także niewystarczającego czy zbyt ubogiego pakietu benefitów – tak w badaniu Hays odpowiedział co 10 pracownik. Rosnące oczekiwania pracowników, a także luki na rynku talentów to wyraźny sygnał dla pracodawców, iż powinni zainwestować w utrzymanie pracownika w przedsiębiorstwie. Proces jest zdecydowanie mniej kosztowny niż pozyskanie całkiem nowej osoby.

Co czwarty pracownik chętnie skorzysta ze szkoleń
75 proc. zatrudnionym w Polsce przysługują świadczenia dodatkowe [2]. Aż 89 proc. z nich korzysta z udostępnionych przez pracodawcę dodatków pozapłacowych. Najczęściej wybieranymi są pakiet prywatnej opieki medycznej (70 proc.), ubezpieczenie na życie (35 proc.), a także szkolenia i kursy zawodowe (26 proc.). Okazuje się, że te ostatnie są jednocześnie najbardziej pożądanymi benefitami przez pracowników. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, pracodawcy zaczęli inwestować w kursy zawodowe czy szkolenia językowe, które podwyższają kompetencje kadry pracowniczej.

– Ten rodzaj benefitu zyskał na popularności w ciągu ostatnich 5 lat. Szkolenia i kursy były początkowo modne głównie wśród przedsiębiorstw zagranicznych osadzonych w Polsce. Teraz także rodzime firmy decydują się wprowadzanie szkoleń i kursów dla swoich pracowników. To stabilne i korzystne rozwiązanie dla każdej ze stron. Pracodawca, inwestując w pracownika, rozwijając jego kompetencje, buduje również swoje przedsiębiorstwo. Dodatkowym plusem oprócz zdobywania nowych kompetencji przez pracowników oraz rozwoju firmy jest także aspekt team buildingu. Grupy zajęciowe powodują, że pracownicy zacieśniają relacje. Wspólne przygotowywanie się do zajęć, dzielenie materiałami, praca w grupie na zajęciach budują team spirit. Szczególnie nowe pokolenie coraz mocniej stawia na rozwój. Oczekuje, by praca stała się miejscem, w którym może osiągać jeszcze więcej – mówi eksperta ds. edukacji Julia Kuberska, Tutore Poland. A w jaki sposób można osiągnąć jeszcze więcej? Drogą do rozwoju jest branie udziału w licznych szkoleniach. Nie tylko tych językowych, choć najbardziej pożądane.

Według Tutore Poland najczęściej wybieranym kursem przez pracowników jest język angielski. Szczególną popularnością cieszy się jego biznesowa forma, stricte przygotowująca do pracy i podwyższająca kompetencje. Także hiszpański i niemiecki to języki, na które zwykle decydują się zatrudnieni. – Z kolei ostatni rok to wyraźne zapotrzebowanie na język polski i ukraiński – dodaje Julia Kuberska.

Inwestycja w pasje
Co trzeci pracownik chce mieć więcej czasu na realizowanie rzeczy, które może robić po pracy – wskazuje badanie Manpower [3]. W związku z tym, pracodawcy wybierają także obszary hobbystyczne, niekoniecznie odnoszące się do obowiązków wykonywanych przez pracownika. A co jest na topie? – W kursach hobbystycznych króluje grafika komputerowa oraz rysunek. Choć w ich kontekście mówimy głównie o pasji, to takie zajęcia mogą być również użyteczne w pracy – ułatwią przygotowanie prezentacji, pozwolą atrakcyjnie obudować dane czy umożliwią stworzenie materiałów marketingowych. Dzięki kursowi pracownicy są w stanie w łatwy i szybki sposób przygotować także ulotki czy plakaty. Taki dodatek pozapłacowy jest atrakcyjny dla mniejszych przedsiębiorstw, które nie mają swoich działów graficznych – tłumaczy ekspertka.

Benefit dla dziecka
Mówiąc o benefitach, można rozróżnić je na te przeznaczone stricte dla pracownika i skierowane do jego dziecka. Zdarza się, że pracownicy sami wychodzą z inicjatywą rozpoczęcia w pracy zajęć dla najmłodszych i komunikują taką potrzebę pracodawcy. – Taka organizacja aktywności dla dzieci pozwala odciążyć dorosłych, efektywnie zorganizować czas dla całej rodziny i zaoszczędzić cenne minuty, które dotychczas były marnowane na dojazdach. To bardzo komfortowe rozwiązanie, które jest doceniane przez pracowników. Na topie są m.in. bajkowy angielski czy połączone z kodowaniem English + Coding. W modzie są także benefity „uszyte na miarę”, które spełnią nawet najbardziej wymagające oczekiwania – opowiada Julia Kuberska. A jaki sposób nauki preferują pracownicy? Aż 80 proc. Z nich woli naukę online, kosztem zajęć w tradycyjnej formule. To także sygnał dla pracodawców, jakie benefity wybrać.
Tutore Poland
Tutore Poland to spółka technologiczna, w której skład wchodzą: Tutore, ProfiLingua i Lang Media. Oferuje edukację klientom indywidualnym i biznesowym za pośrednictwem komputera, tabletu, smartfona oraz w szkołach stacjonarnych w całej Polsce. W bogatym portfolio Tutore Poland znajdują się dziesiątki kursów m.in. języków obcych, przedmiotów szkolnych czy programowania, grafiki komputerowej, a także gry na instrumentach. Za zadowoleniem ponad pół miliona klientów stoi wyspecjalizowana grupa 2100 nauczycieli.

Źródło:

Tutore Poland