Szkoła w Chmurze otworzyła innowacyjne Centrum Robotyki w Warszawie!

– Prawdopodobnie to największe laboratorium w Polsce, lecz z całą pewnością nie jedyne. Są to miejsca, gdzie nauka staje się zabawą, a zabawa nauką. Moim marzeniem jest, aby największe finansowanie w oświacie było skierowane właśnie na innowacje – mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Robotyki Mariusz Truszkowski, założyciel Szkoły w Chmurze.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Szkoła w Chmurze otworzyła innowacyjne Centrum Robotyki w Warszawie!

Otwarcie tego wyjątkowego miejsca, z którego korzystać mogą już dziś uczniowie i uczennice Szkoły w Chmurze, odbyło się 25 października br. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele organizacji i instytucji, które przyczyniły się do powstania Centrum Robotyki, w tym Pani Ewa Kołodziejczyk z Centrum Transformacji Cyfrowej, działającym przy Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze znajduje się w Atrium Reduta w Warszawie przy al. Jerozolimskich 148. Na powierzchni blisko 350m2 zlokalizowano 8 stref wypełnionych nowoczesną technologią. To tutaj uczniowie Szkoły w Chmurze mogą przekonać się, jaka różnica jest między robotem a kobotem. I jak ważna w budowaniu rozwiązań dla przyszłości okazuje się współpraca. Kreatywności, logicznego myślenia i działania uczyć będą nauczyciele, ale i roboty. Większe i mniejsze: klocki, mikrokontrolery i kobot właśnie, czyli robot kolaboracyjny.

– W edukacji powinno być jak najwięcej pluralizmu, różnorodności i możliwości, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie – podkreślał założyciel szkoły, Mariusz Truszkowski. – Uczniowie „głosują nogami”. Wchodzą do szkoły i wychodzą, jeśli się im nie podoba. Logika Chmury jest taka, żeby wyjść z pudełka i zobaczyć, co jest poza nim. Edukację pojmujemy jako sieć, z której bierzemy to, co nas ciekawi. Jako dorośli, jako twórcy szkół, możemy dawać możliwości. To cegiełka, a może nawet mały kamyczek, który możemy dorzucić do wykształcenia każdego ucznia.

W Centrum Robotyki znajdziemy 300 różnych produktów. To wspomniany robot kolaboracyjny ABB i ponad 10 robotów programowalnych, 2 drukarki 3D ze stacjami post druk, ploter laserowy, mikroskopy, dwie kamery foto-video. Kilkanaście zestawów do nauki programowania edu sense oraz zestawów lego Mindstorms.

Robot Kolaboracyjny  to najbardziej zaawansowany technologicznie mieszkaniec nowego centrum. Dzięki niemu uczniowie będą mogli zdobyć umiejętności, których pozazdrościć im może niejeden student uczelni technicznych.

Mikrokontrolery
  miejsce gdzie możemy zaprogramować samodzielnie złożone roboty lub mikrokontrolery pozwalające wykonać wymyślone przez nas funkcje.

Kodowanie na dywanie
  kilkanaście zestawów od firmy EduSense które obniżają próg wejścia do zrozumienia programowania. Dwa rodzaje robotów, dzięki którym uczymy się pisać pierwsze kody. W tej strefie znajdziemy też długopisy 3D.

Lego
 – miejsce gdzie najmłodsi mogą pobudzić wyobraźnię składając swoje pierwsze Lego konstrukcje. Ci bardziej zapaleni mają do dyspozycji zestawy Lego Mindstorms które w kilkudziesięciu kombinacjach pomogą im stworzyć interaktywne roboty.

Rękodzieło –
 cała technologia, której można doświadczyć w centrum ma już swoje zastosowanie w przemyśle. Istnieją maszyny, które potrafią tworzyć całe materiały, czy części garderoby. Bazują one na tych samych podstawach. Tutaj uczniowie będą mogli sami stworzyć tkaniny i swoją garderobę od podstaw.

Projektowanie 3D  na superkomputerach powstawać będą projekty konstrukcji lub elementów które można później wydrukować na drukarkach 3D.

Warsztat – przestrzeń, w której drukarki 3D wyprodukują zaprojektowane przez uczniów elementy lub konstrukcje. Ploter laserowy wytnie podstawę nowego robota. Na stołach warsztatowych wszystkie te elementy będą mogły zostać dopracowane. Z kolei przy mikroskopach będzie można naprawić zerwane przewody i przylutować elementy mikrokontrolera.

Studio – to miejsce ekspresji. Nagrać w nim można efekty swojej pracy, podcast lub film.

Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze powstało w ramach projektu Laboratoria Przyszłości  inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To miejsce powstało z myślą o rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i uczennic. Nie zabrakło tu przestrzeni warsztatowej i integracyjnej. Centrum jest namacalnym dowodem tego, że Szkoła w Chmurze to nie tylko wirtualna przestrzeń zdobywania wiedzy. Przede wszystkim to na nowo zdefiniowany model edukacji, w którym stawia się na rozwój pasji.
Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze
Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze znajduje się w Atrium Reduta w Warszawie przy al. Jerozolimskich 148 (2 piętro). Na powierzchni blisko 350m2 zlokalizowano 8 stref wypełnionych nowoczesną technologią. Znajdziemy tu roboty, drukarki 3D, oprogramowanie, studio nagrań i studio fotograficzne. Powstało w ramach projektu Laboratoria Przyszłości z myślą o rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i uczennic. To tutaj uczniowie Szkoły w Chmurze będą mogli przekonać się jaka różnica jest między robotem a kobotem. I jak ważna w budowaniu rozwiązań dla przyszłości jest współpraca.

Źródło:

Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze