Otwarcie tego wyjątkowego miejsca, z którego korzystać mogą już dziś uczniowie i uczennice Szkoły w Chmurze, odbyło się 25 października br. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele organizacji i instytucji, które przyczyniły się do powstania Centrum Robotyki, w tym Pani Ewa Kołodziejczyk z Centrum Transformacji Cyfrowej, działającym przy Ministerstwie Edukacji i Nauki.
W Centrum Robotyki znajdziemy 300 różnych produktów. To wspomniany robot kolaboracyjny ABB i ponad 10 robotów programowalnych, 2 drukarki 3D ze stacjami post druk, ploter laserowy, mikroskopy, dwie kamery foto-video. Kilkanaście zestawów do nauki programowania edu sense oraz zestawów lego Mindstorms.
Mikrokontrolery – miejsce gdzie możemy zaprogramować samodzielnie złożone roboty lub mikrokontrolery pozwalające wykonać wymyślone przez nas funkcje.
Kodowanie na dywanie – kilkanaście zestawów od firmy EduSense które obniżają próg wejścia do zrozumienia programowania. Dwa rodzaje robotów, dzięki którym uczymy się pisać pierwsze kody. W tej strefie znajdziemy też długopisy 3D.
Lego – miejsce gdzie najmłodsi mogą pobudzić wyobraźnię składając swoje pierwsze Lego konstrukcje. Ci bardziej zapaleni mają do dyspozycji zestawy Lego Mindstorms które w kilkudziesięciu kombinacjach pomogą im stworzyć interaktywne roboty.
Rękodzieło – cała technologia, której można doświadczyć w centrum ma już swoje zastosowanie w przemyśle. Istnieją maszyny, które potrafią tworzyć całe materiały, czy części garderoby. Bazują one na tych samych podstawach. Tutaj uczniowie będą mogli sami stworzyć tkaniny i swoją garderobę od podstaw.
Projektowanie 3D – na superkomputerach powstawać będą projekty konstrukcji lub elementów które można później wydrukować na drukarkach 3D.
Warsztat – przestrzeń, w której drukarki 3D wyprodukują zaprojektowane przez uczniów elementy lub konstrukcje. Ploter laserowy wytnie podstawę nowego robota. Na stołach warsztatowych wszystkie te elementy będą mogły zostać dopracowane. Z kolei przy mikroskopach będzie można naprawić zerwane przewody i przylutować elementy mikrokontrolera.