Szkła do okularów – jakie są rodzaje i ich przeznaczenie?

Problemy z ostrością widzenia występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Z czasem może następować progresja wady wzroku, a dzięki odpowiednio dobranym szkłom do okularów można ją kontrolować. Warto poznać rodzaje szkieł i ich przeznaczenie.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
szkła do okularów

Rodzaje soczewek okularowych

Wyróżniamy soczewki okularowe jednoogniskowe, dwuogniskowe oraz progresywne. Soczewki jednoogniskowe mają jedną funkcję – do czytania w przypadku osób dalekowzrocznych lub do patrzenia w dal – dla krótkowidzów. Oczywiście w dobie rozwoju technologicznego i cyfrowego świata konieczne jest także zapewnienie komfortowej pracy w bliży, dlatego oprócz wymienionych soczewek jednoogniskowych występują także takie w udoskonalonej wersji, czyli soczewki do pracy w bliży i odległościach pośrednich. Soczewki dwuogniskowe nie korygują pośrednich odległości, nadają się jednak do patrzenia w dal oraz do bliskiego patrzenia. Najbardziej dostosowane do potrzeb osób, które ze względu na starczowzroczność i wadę wzroku potrzebują zarówno korekcji na dal, jak i w bliży są soczewki progresywne. Dla osób z dużą wadą wzroku czy astygmatyzmem przeznaczone są z kolei soczewki asferyczne, które w przeciwieństwie do soczewek sferycznych ograniczają zniekształcenia na krawędziach. Soczewki różnią się ponadto współczynnikiem załamania światła, geometrią i mocą oraz oczywiście rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane. Jeśli chodzi o tę ostatnią cechę, wyróżniamy soczewki mineralne, organiczne lub z poliwęglanu.

Przeznaczenie różnych rodzajów soczewek

Wybierając szkła okularowe, należy zwrócić uwagę na przeznaczenie soczewek. Oczywiście należy zacząć od dokładnego badania ostrości wzroku, ale i badania innych parametrów widzenia. Na tej podstawie okulista może określić wadę wzroku, a optyk dobrać odpowiednie szkła okularowe. Częstym problemem staje się krótkowzroczność. W tym przypadku można sięgnąć po soczewki oparte na technologii wielosegmentowego rozogniskowania. W ten sposób tworzona jest terapeutyczna strefa optyczna, widzenie staje się ostre, a krótkowzroczność jest kontrolowana. Dzięki powłoce antyrefleksyjnej okulary mogą nie tylko korygować krótkowzroczność, ale i chronić przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. W przypadku wady wzroku związanej z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem, a jednocześnie pogorszeniem widzenia związanym z wiekiem, warto sięgnąć po szkła progresywne, które pozwalają na szybkie przenoszenie wzroku na różne odległości bez utraty ostrości widzenia. Można w zależności od potrzeb wybrać soczewki progresywne z szerszym polem widzenia, by cieszyć się jeszcze większym komfortem.

Znaczenie właściwego dostosowania szkieł do stylu życia

Na pewno dla wielu osób stosowanie dwóch par okularów nie jest przeszkodą w codziennym życiu. Są jednak i takie, które ze względu na wykonywane obowiązki nie wyobrażają sobie ciągłej zmiany okularów do czytania, na te do patrzenia na dal. W przypadku osób, które wykonują pracę w bliży odpowiednim wyborem mogą być soczewki jednoogniskowe, które dostosowane są do takiej aktywności. Dla osób aktywnych, które często przebywają na zewnątrz istotne znaczenie będzie miała z kolei ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i brak konieczności wymiany okularów korekcyjnych na przeciwsłoneczne. Dla nich odpowiednie będą oprawki ze szkłami fotochromowymi. Będą one właściwym wyborem także dla kierowców, choć jeszcze lepsze będą soczewki polaryzacyjne i fotochromowe. Bez wątpienia dostosowanie szkieł do stylu życia ma niebagatelne znaczenie, a nowoczesne soczewki okularowe mogą gwarantować komfort w każdej sytuacji.

Nowoczesne technologie w produkcji szkieł okularowych

W szkłach okularowych stosowane są nowoczesne technologie takie jak filtry olśnienia, czy wzmocnienia kontrastu, które sprawdzą się dla zawodowych kierowców. Można zdecydować się zarówno na jednoogniskowe, jak i progresywne. Specjalistyczne soczewki dla sportowców Hoya zapewniają szersze widzenie peryferyjne dzięki technologii Eye Tracking, a wszystkie soczewki tego producenta przeciwdziałają Cyfrowemu Zmęczeniu Wzroku. Dodatkowo technologia Freeform zapewnia doskonałą jakość widzenia, lekkość i idealne dopasowanie soczewek okularowych.

Dobór szkieł okularowych do potrzeb ma niebagatelne znaczenie dla komfortu życia codziennego. Wada wzroku nie powinna być przeszkodą w wykonywaniu obowiązków czy w czasie aktywnego wypoczynku. Odpowiednio dobrane szkła okularowe zapewnią wygodę i bezpieczeństwo.

Źródło:

Materiał partnera