Wspólne ubieranie choinki
Zapomnij o ubieraniu choinki w pojedynkę. Zamiast tego zorganizujcie to jako rodzinne wydarzenie. Włączcie ulubioną świąteczną muzykę, przygotujcie kubki z gorącym kakao i wspólnie ozdabiajcie choinkę. Każdy może dodać coś od siebie, co sprawi, że drzewko stanie się jeszcze bardziej osobiste i pełne wspomnień.
Pieczenie pierniczków na luzie
Wspólne domowe pieczenie pierniczków jako rodzinny projekt brzmi nieźle? Nie martwcie się o idealne kształty czy dekoracje – ważne jest, żebyście razem spędzili czas. Zabierzcie się za wyrabianie ciasta, wykrawanie kształtów i śmiało eksperymentujcie z dekoracjami. To świetna okazja do rozmów, śmiechu i delektowania się wspólnie przygotowanymi smakołykami. Mamy dla Was inspiracje na łakocie świąteczne na końcu artykułu, dlatego zostańcie z nami.
Świąteczna zabawa
Wprowadźcie do domu świąteczną zabawę. Zorganizujcie quiz dotyczący tradycji świątecznych, możecie stworzyć też własną opowieść świąteczną. To doskonały sposób na budowanie więzi i kreatywną rozrywkę.
Wspólne przygotowania świąteczne
Włączcie wszystkich domowników do przygotowań świątecznych. Niech każdy ma swój udział – od rozmieszczania ozdób po przynoszenie zakupów. W ten sposób wszyscy poczują się zaangażowani w tworzenie magicznego klimatu.
Potrawy pachnące świętami
Czas na pyszne dania, które z pewnością spotkają się z uznaniem zaproszonych gości. Polecamy kilka przepisów, które po prostu smakują świętami.
Barszcz czerwony to absolutna klasyka na stole wigilijnym. Intensywnie aromatyczny w towarzystwie pasztecików, krokietów lub z uszkami. Smak doskonały! Kolejną tradycyjną potrawą jest karp. Polecamy z patelni polany sokiem ze świeżej cytryny. Ta ryba nie ma sobie równych, jeśli chodzi o świąteczne przysmaki ze względu na charakterystyczny smak. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć pięknie dekorowanych i aromatycznych pierniczków, a także makowca Gorąco polecamy nasze przepisy na świąteczne dania!
Barszcz czerwony z jabłkiem i pasztecikami
Czas przygotowania: 60 minut
Liczba porcji: 4
Składniki:
2 marchewki
2 średniej wielkości cebule
1 pietruszka
¼ selera
Barszcz Czerwony Ulubione Smaki Knorr
2 ząbki czosnku
4 kulki ziela angielskiego
1 liść laurowy
1 szczypta majeranku
2 łyżki soku z cytryny
3 kwaśne jabłka
1 szczypta czarnego pieprzu mielonego
Paszteciki:
1 opakowanie gotowego ciasta francuskiego
50 g suszonych jabłek
1 jajko
Mały kawałek świeżego imbiru (ok. 5 cm)
1 litr zimnej wody
Sposób przygotowania:
Przygotuj barszcz czerwony: umyj i obierz warzywa. Następnie zalej około 1 litrem zimnej wody. Dodaj ziele angielskie, liść laurowy i na wolnym ogniu ugotuj warzywny wywar.
Przecedź wywar przez sito, po czym rozgnieć czosnek. Jabłka przekrój na ćwiartki. Dodaj do wywaru.
Wsyp majeranek oraz Barszcz czerwony Knorr i dokładnie wymieszaj. Dopraw zupę do smaku sokiem z cytryny oraz pieprzem.
Przygotuj farsz do pasztecików: suszone jabłka pokrój na małe kawałki. Obierz i zetrzyj na tarce imbir i dołóż go do jabłek.
Rozmroź ciasto francuskie, pokrój je na kwadraty o boku 5 centymetrów, następnie lekko rozwałkuj. Roztrzep jajko i posmaruj nim kwadraty z ciasta.
Na środku każdego kwadratu ułóż przygotowany farsz. Złóż razem do góry rogi kwadratów i zakręć końcówki, zlepiając je ze sobą. Całość posmaruj resztą jajka i piecz w piekarniku w 200°C przez około 20 minut. Gotowe paszteciki podawaj do gorącego barszczu, na oddzielnym talerzyku. Przed podaniem usuń z barszczu kawałki jabłek.
Karp smażony
Czas przygotowania: 60 minut
Liczba porcji: 6
Składniki:
1 filet lub cały karp
Delikat Przyprawa Uniwersalna Knorr
1 szklanka mąki
2 łyżki masła
1 łyżka oleju
Cytryna – według uznania
Sposób przygotowania:
Jeśli masz całego karpia, usuń łuski z ryby za pomocą ostrego noża, stosując metodę „pod włos”. Odetnij głowę i płetwy. Następnie usuń wnętrzności.
Umyj i pokrój filety na porcje o szerokości 3 – 4 centymetry. Wytrzyj do sucha, natrzyj przyprawą Knorr i odłóż w chłodne miejsce na godzinę.
Porcje ryby obtaczaj w mące. Na patelni rozgrzej olej i dodaj do niego kawałek masła. Należy uważać, aby masło nie przypaliło się, inaczej potrawa będzie niesmaczna i niezdrowa.
Smaż kilka minut z każdej strony na średnim ogniu. Zmniejsz ogień, wlej na patelnię 2 łyżki wody i przykryj pokrywką na kilka minut. Serwuj z kawałkami świeżej cytryny.
Pierniczki świąteczne
Czas przygotowania: 90 minut
Liczba porcji: 10 osób
Składniki:
60 g masła
140 g miodu
1 duże jajko
100 g cukru pudru
280 g mąki pszennej
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka kakao
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżka wody
Sposób przygotowania:
Do mąki pszennej wsyp cukier puder, przyprawę korzenną, cynamon, kakao i sodę. Wymieszaj. Masło roztop razem z miodem. Wystudź.
W suchych składnikach zrób wgłębienie i wlej masło z miodem. Dodaj jajko i zagnieć całość. W razie potrzeby dodaj wodę. Zawiń ciasto w folię i schłodź w lodówce przez min. 60 minut.
Po schłodzeniu rozwałkuj ciasto i wykrawaj kształty za pomocą foremki. Jeśli chcesz powiesić pierniczki na choince, za pomocą wykałaczki lub słomki zrób dziurkę na sznurek. Piecz pierniczki przez ok. 12 minut w temp. 180 stopni. Po wystudzeniu możesz ozdobić pierniczki lukrem lub polewą czekoladową i posypkami.
Rolada makowa
Czas przygotowania: 120 minut
Liczba porcji: 10
Składniki:
450 g mąki pszennej
150 g masła
150 ml mleka
6 żółtek jaj kurzych
21 g suchych drożdży
5 łyżek cukru trzcinowego
½ łyżeczki soli
½ proszku do pieczenia
1 laska wanilii
Farsz:
400 g mielonego maku
160 g cukru trzcinowego
100 g rodzynek
50 g orzechów włoskich
3 łyżki miodu
1 łyżeczka cynamonu
80 g kandyzowanej skórki z pomarańczy
6 białek jaj kurzych
Lukier:
1 szklanka cukru pudru
4 łyżki gorącej wody
Sposób przygotowania:
Przesiej mąkę do miski. Dodaj drożdże, żółtka, ciepłe mleko, cukier, ziarna z laski wanilii, proszek do pieczenia, sól oraz roztopione masło. Całość wyrabiaj, aż powstanie gładkie ciasto. Następnie formułuj z niego kulę i posyp mąką. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1 h.
Zalej mak wrzącą wodą. Pozostaw do wystudzenia. Następnie dokładnie odsącz z nadmiaru wody. Dodaj kandyzowaną skórkę z pomarańczy, cukier trzcinowy, rodzynki, posiekane orzechy włoskie, płynny miód oraz cynamon. Całość wymieszaj. Następnie dodaj ubite na sztywno białka z jajek, które zostały po przygotowaniu ciasta. Delikatnie wymieszaj.
Podziel ciasto na trzy mniejsze kule.
Piekarnik nagrzej do 180°C. Kulę rozwałkuj na cienki placek i przełóż na papier do pieczenia. Na środek ciasta wyłóż porcję farszu i dokładnie rozsmaruj. Zostaw ok 2 -3 cm wolnego brzegu.
Następnie zwijaj makowiec w rulon wraz z papierem do pieczenia. Czynność powtarzaj trzykrotnie. Piecz ciasta ok 30-35 minut. Zachowaj duże odstępy między rulonami z ciasta.
Cukier puder mieszamy z gorącą woda, aż powstanie gęsty lukier bez grudek. Polewamy nim makowce po upieczeniu. Smacznego!