Świąteczne przysmaki z karpia – tradycja na talerzu

Karp to nieodłączny element świątecznego stołu, który od lat króluje w polskich domach. Czy wiesz, że może on zachwycić nie tylko w wersji smażonej, ale również jako aromatyczna zupa rybna? Poznaj przepisy, które łączą tradycję z wyrafinowanym smakiem, tworząc dania idealne na wigilijną kolację i nie tylko.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Zupa rybna z karpia

Karp smażony w panierce

Karp smażony w panierce

Czas przygotowania: 50 minut

Liczba porcji: 8

Składniki:

1,5 kg karpia

300 ml mleka

1 cebula

100 g mąki

200 g bulki tartej

100 g migdałów w plastrach

1 łyżeczka papryki słodkiej

1 łyżeczka mielonego pieprzu czarnego

1 cytryna

1 pęczek natki koperku

1 pęczek natki pietruszki

1 łyżeczka Delikat przyprawa uniwersalna Knorr

2 ząbki czosnku

150 g masła

150 ml oleju do smażenia

Sposób przygotowania:

  1. Cebulę pokrój w piórka, cytrynę otrzyj ze skóry i wyciśnij z niej sok, drobno pokrój koper i natkę pietruszki, rozetrzyj ząbki czosnku z odrobiną soli.

  2. Rybę oczyść z łusek wytnij z nich grube ości tworząc dwa duże filety. Każdy filet ponacinaj ostrym nożem od strony mięsa uważając, aby nie uszkodzić skóry. Mięso nacinaj na ukos a następnie odwróć filet w drugą stronę i powtórz tę czynność. Mięso powinno być bardzo drobno ponacinane na ukos raz przy razie. Dzięki temu drobniutkie ości, które znajdują się w mięsie nie będą tak wyczuwalne. Filety przekrój na mniejsze porcje zalej mlekiem z cebulą odstaw do lodówki na co najmniej 6 h. Pozbędziemy się w ten sposób mulistego aromatu, który mają ryby żerujące przy samym dnie.

  3. W międzyczasie masło połącz z sokiem z cytryny, czosnkiem, natką i koperkiem, delikatnie je posól. Masło przełóż na folię spożywczą a następnie uformuj z niego wałek rolując folię. Masło przełóż do lodówki.

  4. Rybę wyjmij z mleka, osusz, a następnie oprósz Delikatem warzywnym i pieprzem. W mięso wetrzyj skórkę z cytryny.

  5. Przygotuj w trzech naczyniach mąkę, bułkę tartą wymieszaną ze słodką papryką i pokruszonymi płatkami migdałów, oraz z rozkłóconymi jajami. Rybę panieruj delikatnie obtaczając w mące a następnie zanurzając w jajkach i bułce. Panierując dociśnij w dłoniach, aby dobrze połączyła się z rybą. Rybę smaż na złoty kolor w rozgrzanym oleju, z każdej strony. Gotowe filety przełóż na papierowy ręcznik, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Zupa rybna z karpia

Czas przygotowania: 60 minut

Liczba porcji: 6

Składniki:

1 głowa, kręgosłup, ogon dużego karpia albo cały mały karp

1 sztuka Bulionu warzywnego Knorr

4 kromki chleba bez skórki

60 g drobno posiekanej marchwi

60 g drobno posiekanego selera

250 ml śmietany kremówki

2 łyżki kaszy manny

2 łyżki mąki

1 szczypta pieprzu czarnego mielonego

1 żółtko

4 łyżki masła

1 łyżka oleju do smażenia

Zupa rybna z karpia

Sposób przygotowania:

  1. Usuń z głowy karpia oczy i skrzela. Umytą głowę i pozostałe kawałki ryby włóż do garnka. Zalej 2 litrami wody, dodaj kostkę Knorr i zagotuj. Gotuj na małym ogniu przez 45 minut.

  2. Przelej wywar przez sito do innego garnka. Obierz ugotowaną głowę, kawałki mięsa odkładaj do oddzielnego garnka.

  3. Rozgrzej na patelni łyżkę masła i usmaż na rumiano seler i marchewkę. Włóż warzywa do garnka z mięsem z głowy.

  4. Na tej samej patelni stop następną łyżkę masła (należy uważać, aby masło nie przypaliło się, inaczej potrawa będzie niesmaczna i niezdrowa) i wsyp kaszę mannę. Podsmaż, dosyp mąkę, dodaj resztę masła i smaż przez chwilę na niewielkim ogniu.

  5. Dodaj ubitą śmietanę i żółtko, starannie wymieszaj. Dolej trochę wywaru z ryb i wciąż podgrzewając na małym ogniu, mieszaj do zagęszczenia.

  6. Wlej do garnka z rybą i warzywami, dolej resztę wywaru i podgrzej, nie zagotowując. Zupę podawaj z grzankami z bułki, podsmażonymi na maśle.

Źródło:

Knorr