Stetoskop a osłuchiwanie w domu: jak robić to prawidłowo?

Czy wiesz, że osłuchiwanie to jedna z najstarszych i najczęściej wykonywanych do dziś przez lekarzy czynności medycznych? Nie ma się co dziwić, bo odpowiednie umieszczenie stetoskopu na klatce piersiowej, plecach lub brzuchu pozwala w szybki i nieinwazyjny sposób sprawdzić poprawność pracy układu krążenia czy oddechowego. Dowiedz się, jak wygląda procedura osłuchiwania!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Stetoskop

Artykuł ma charakter informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem ani diagnozy medycznej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek metod skonsultuj się ze specjalistą.

Jak przebiega osłuchiwanie krok po kroku?

Osłuchiwanie to jedno z podstawowych badań przeprowadzanych w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Mimo pozornie nieskomplikowanego przebiegu wymaga ono dużej wiedzy z zakresu budowy ludzkiego organizmu. Poniżej znajdziesz schemat najważniejszych czynności wykonywanych w ramach osłuchiwania.

1. Przygotowanie do osłuchiwania

Osłuchiwanie stetoskopem, podobnie jak każda inna czynność wykonywana w ramach badania fizykalnego, powinno odbywać się w dobrze ogrzanym pomieszczeniu. Takim, w którym temperatura powietrza wynosi ok. 18-22°C. Samo badanie należy przeprowadzać na nagiej skórze, po ustawieniu się z prawej strony pacjenta, aby zmniejszyć ryzyko oddziaływania czynników zewnętrznych na przewód stetoskopu.

2. Osłuchanie serca

Tego typu osłuchiwanie odbywa się zwykle u osoby leżącej na wznak i polega na przyłożeniu najpierw membrany (szerszej części), a później lejka (węższej części) stetoskopu do co najmniej 4 obszarów serca:

  • podstawy prawej (drugie międzyżebrze na prawo od mostka);
  • podstawy lewej (drugie międzyżebrze na lewo od mostka);
  • koniuszka (piąte międzyżebrze na linii środkowo-obojczykowej);
  • lewej bocznej krawędzi mostka (czwarte międzyżebrze na lewo od mostka).

Takie fizykalne badanie wymaga zdolności rozróżniania wysokości dźwięków i dobrej znajomości anatomii mięśnia sercowego. Wyróżnia się 4 tony serca. Pierwsze 2 (skurczowy i rozkurczowy) zawsze uznaje się za fizjologiczne. Dwa kolejne, tzw. tony dodatkowe, zwykle świadczą o zaburzeniach pracy układu krążenia, np. o niewydolności lewej komory serca lub chorobie wieńcowej.

3. Osłuchanie płuc

Podczas osłuchiwania płuc z przodu klatki piersiowej i na plecach stetoskop pozwala wykryć szmery oddechowe. Chodzi zarówno o te fizjologiczne, towarzyszące poprawnemu przepływowi powietrza przez poszczególne części układu oddechowego, jak i dodatkowe. Są one objawem stanów chorobowych. Wśród szmerów oddechowych dodatkowych wymienia się m.in.: rzężenia, świsty i furczenia.

4. Wykrycie nieprawidłowości i określenie przyczyny

Należy pamiętać, że samo osłuchiwanie pozwala jedynie określić potencjalną przyczynę dolegliwości występujących u badanego. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie pracy płuc czy serca warto skontaktować się ze specjalistą, który pokieruje dalszą diagnostyką. Oprócz osłuchania lekarze opukują klatkę piersiową oraz przeprowadzają obserwację ruchów oddechowych. W razie potrzeby zlecają też dodatkowe badania, np. RTG czy tomografię komputerową.

Jaki stetoskop wybrać do użytku domowego?

Przy wyborze stetoskopu do osłuchiwania w domu warto zdecydować się na model, którego cena idzie w parze z wysoką jakością. W ten sposób można uniknąć wydawania fortuny na sprzęt, a jednocześnie korzystać z precyzyjnego urządzenia o niezawodnej akustyce.

Należy też pamiętać, że samodzielne osłuchiwanie nie zastępuje konsultacji medycznej. Dlatego przy jakichkolwiek wątpliwościach lub niepokojących objawach warto udać się do lekarza.

Źródło:

Materiał partnera