Sprawdzony przepis na ciasto drożdżowe z owocami

To jeden ze smaków kojarzących się z dzieciństwem. Kiedy byliśmy mali, ciasto drożdżowe najlepiej smakowało ze szklanką mleka. Puszysta, lekka konsystencja idealnie komponuje się z owocami i kruszonką. Gdzie tkwił sekret udanych wypieków naszych babć?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Sekret udanego ciasta drożdżowego tkwi we właściwych proporcjach składników, dobrym wyrobieniu i dbaniu o odpowiednie warunki na wszystkich etapach przygotowania.

Ciasto drożożowe lubi ciepło
Aby ciasto drożdżowe dobrze wyrosło, nie opadło i było pozbawione zakalca, trzeba zwrócić uwagę na kilka detali.

– W przygotowaniu ciasta drożdżowego bardzo ważna jest temperatura, dlatego zarówno jaja, jak i inne składniki takie jak mleko czy masło należy wcześniej wyjąć z lodówki, aby ogrzały się do temperatury pokojowej – radzi Tomasz Jokiel, ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. – Istotny jest też dobór jajek. Świeże, dobrej jakości żółtka zapewnią nam złocisty kolor ciasta.

Ciepło powinno być także w miejscu, gdzie wyrasta rozczyn drożdżowy, a następnie wyrobione ciasto. Unikajmy stawiania ich na przeciągu. W trakcie pieczenia starajmy się nie otwierać zbyt wcześnie drzwiczek piekarnika. Dopiero pod koniec pieczenia sprawdźmy drewnianym patyczkiem, czy ciasto jest już gotowe. Jeśli wyjęta wykałaczka będzie sucha, można wyłączyć piekarnik. Nie ma potrzeby przedłużania pieczenia, gdyż ryzykujemy, iż ciasto nadmiernie się wysuszy. Po zakończeniu pieczenia nie wyjmujemy od razu ciasta, a pozostawiamy je z delikatnie uchylonymi drzwiczki piekarnika do przestygnięcia.

PRZEPIS NA CIASTO DROŻDŻOWE

Składniki na ciasto:

2 żółtka i 1 całe jajko M lub L Fermy Drobiu Jokiel

550 g mąki pszennej

125 g masła

130 g cukru

160 ml mleka

30 g drożdży świeżych

aromat waniliowy

jagody

Składniki na kruszonkę:

50 g masła

50 g cukru

70 g mąki

Rozpoczynamy od przygotowania rozczynu. Mleko podgrzewamy (powinno być ciepłe, ale nie gorące), dodajemy łyżeczkę cukru i łyżeczkę mąki, wkruszamy drożdże. Dokładnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 10-15 min. do wyrośnięcia. Rozpuszczamy masło. Jajka ucieramy z cukrem, dodajemy porcjami przesianą mąkę. Następnie dodajemy wyrośnięty rozczyn, przestudzone, płynne masło i kilka kropli aromatu waniliowego. Ciasto wyrabiamy mikserem (z końcówką w kształcie haka) lub ręcznie za pomocą drewnianej łyżki. Jest gotowe kiedy uzyska jednolitą, gładką, lśniącą konsystencję i zacznie odklejać się od ścianek miski. Przykrywamy je bawełnianą ściereczką i odstawiamy na ok. 1 godzinę w ciepłe miejsce. Powinno podwoić swoją objętość, dlatego należy użyć większego naczynia. Tortownicę o śr. 24 cm smarujemy masłem, piekarnik rozgrzewamy do 180 st. C. Kiedy ciasto wyrośnie, przekładamy je do przygotowanej tortownicy i na wierzch wykładamy umyte jagody. Masło do kruszonki kroimy na kawałki, łączymy z mąką i cukrem, rozcieramy dłońmi. Gdy uzyskamy drobne grudki, posypujemy nimi równomiernie ciasto. Tortownicę wstawiamy na środkową półkę do piekarnika ustawionego na tryb góra – dół. Pieczemy ok. 1 godz. w temp. 180 st. C. Pod koniec pieczenia sprawdzamy, czy patyczek włożony do ciasta jest suchy.

Smacznego!

Fermy Drobiu Jokiel
Fermy Drobiu Jokiel to rodzinna polska firma od ponad 30 lat zajmująca się profesjonalną produkcją jaj konsumpcyjnych, mająca swoją siedzibę we Wroniawach koło Wolsztyna w woj. wielkopolskim. Jakość jaj z Ferm Drobiu Jokiel jest zagwarantowana przez kompleksową kontrolę na wszystkich etapach produkcji. Cały proces od początku do końca przebiega wewnątrz firmy, począwszy od wyhodowania kur niosek, przez produkcję jaj, do ich pakowania i dystrybucji. Na Fermach Drobiu Jokiel każdego dnia 190 tys. kur znosi ponad 170 tys. jaj. Nioski karmione są pełnowartościowymi ziarnami zbóż i piją wodę z czystego, lokalnego ujęcia. Producent działa zgodnie ze standardami GMP (Good Manufacturing Practice).

Źródło:

Fermy Drobiu Jokiel