Pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Starannie wyselekcjonowane owoce, warzywa i dodatki jak nasiona czy kiełki mogą tworzyć pyszną i bogatą w witaminy mieszankę, która wspiera zdrowie i witalność organizmu, a także dba o potrzeby poszczególnych jego części, takie jak mocne paznokcie czy gładka skóra.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym

Poniżej znajduje się przepis na odżywczy koktajl, którego składniki są kluczowe w diecie wspomagającej zdrowie i siłę zębów.

Składniki na 2 porcje:

———

———

  • 1 banan

  • 1 mango

  • 3-4 garście świeżych liści szpinaku

  • 10 borówek amerykańskich

  • 2 łyżki masła orzechowego

  • 1 szklanka mleka

  • Ksylitol opcjonalnie

Czas przygotowania: ok. 3 minuty

Sposób przygotowania: Owoce należy umyć, banana i mango obrać ze skórki. Następnie wszystkie składniki miksować przez około 1 – 2 minuty. Opcjonalnie można dosłodzić koktajl ksylitolem. Zamiast tradycyjnego mleka można użyć napoju roślinnego, takiego jak sojowy, owsiany czy migdałowy.

Wskazówka: Dieta wspomagająca zdrowie i wytrzymałość zębów powinna zawierać odpowiednie mikroelementy, z których szczególnie ważne są wapń i fosfor. Najpopularniejszym źródłem wapnia jest mleko i produkty mleczne. Warto jednak wiedzieć, że bogate w wapń mogą być również zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, a także ziarna, orzechy i suszone owoce. Istotne dla zdrowia zębów są również witaminy C i A, które wspomagają wchłanianie wapnia. Doskonałym źródłem witaminy C jest owoc kiwi, natomiast mango dostarcza zarówno witaminy C, jak i A.  Picie świeżych koktajli jest świetnym i smacznym sposobem na dostarczenie organizmowi, w tym również zębom odpowiednich składników odżywczych w naturalnej, wartościowej formie. Przygotowując koktajl należy pamiętać, aby nie dosładzać go cukrem. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można użyć do tego ksylitolu. – zaleca dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Ważne jest, aby koktajle spożywać tylko za pomocą słomki. Dzięki temu w znacznym stopniu ograniczymy cukrom i enzymom trawiennym kontakt ze szkliwem. Po spożyciu koktajlu warto pamiętać o odczekaniu ok 30 minut, zanim sięgniemy po szczoteczkę do zębów. Dopiero po tym czasie można umyć zęby nie narażając szkliwa.  Nie wszyscy wiedzą, że ksylitol ma właściwości antypróchnicze i dzięki swojemu zasadotwórczemu działaniu może hamować rozwój bakterii wywołujących próchnicę. Dlatego też osoby ceniące słodki smak mogą bez obaw używać tego słodzika jako dodatku do żywności.

PIOTROWSCY & BEJNAROWICZ
Klinika Piotrowscy i Bejnarowicz jest jedną z najnowocześniejszych klinik stomatologii estetycznej i implantologii w Polsce, która stawia przede wszystkim na jakość i precyzję. Do większości zabiegów w klinice wykorzystywany jest specjalistyczny mikroskop stomatologiczny. Tylko praca przy stałym powiększeniu umożliwia uzyskanie najwyższej jakości niezbędnej zarówno przy skomplikowanym leczeniu estetycznym, jak również przy pojedynczym wypełnieniu. Zastosowanie mikroskopu pozwala na bardzo dokładne i szczelne dopasowanie plomby, korony, mostu, jak i estetycznej licówki. Dzięki temu pacjenci kliniki mogą cieszyć się zdrowym uśmiechem przez lata. Klinika Piotrowscy i Bejnarowicz zajmuje się uśmiechem kompleksowo – od wypełnień, przez leczenie kanałowe, ortodoncję po implanty. Dodatkowo dla komfortu pacjentów klinika dysponuje własną w pełni cyfrową, nowoczesną pracownią rentgenowską pozwalającą na wykonywanie zdjęć przylegających, pantomograficznych, cefalometrycznych oraz tomografii komputerowej żuchwy i szczę

Źródło:

PIOTROWSCY & BEJNAROWICZ