Spontaniczne spotkania towarzyskie i codzienny pośpiech nie zawsze idą w parze – lecz nie musi tak być! Jeżeli postanowiliśmy w ostatniej chwili zorganizować Andrzejki, zrezygnujmy z wielkiej wyprawy po zakupy i wielu godzin spędzanych w kuchni. Wystarczy, że sięgniemy po produkty, które z reguły mamy w domu i które pozwolą nam stworzyć szybkie, lecz efektowne dania.
– Jako jeden z najbardziej uniwersalnych produktów świata, jaja są świetną bazą wielu bardzo łatwych w przygotowaniu przekąsek, stanowiących alternatywę dla niezdrowych chipsów i paluszków – mówi Tomasz Jokiel, ekspert z firmy Fermy Drobiu Jokiel. – Na niespodziewane okazje warto mieć zawsze w lodówce zapasowe opakowanie jaj. Prawidłowo przechowywane w warunkach chłodniczych zachowają świeżość aż do 4 tygodni!
PRZEPIS
Inne muffiny
Wszyscy znamy muffiny w wersji słodkiej, lecz warto je wypróbować w wersji wytrawnej. Wychodzą zawsze! Ten przepis to także idealny sposób na gotowanie w duchu zero waste, bo w naszych muffinach mogą znaleźć się dowolne wytrawne dodatki, które akurat mamy pod ręką. Sprytnie i smakowicie.
– 1 czubata szklanka mąki
– 1/2 szklanki mleka lub maślanki
– 1/4 szklanki oleju lub oliwy
– 1 jajo Fermy Drobiu Jokiel (rozmiar M lub L)
– 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
– 1 łyżeczka ulubionych suszonych ziół: oregano, bazylii, rozmarynu, tymianku
– 1/3 łyżeczki soli
– 2/3 szklanki pokrojonych w kostkę wytrawnych dodatków, mogą to być: szynka, ser, oliwki, kapary, suszone pomidory, pestki dyni lub słonecznik
Potrzebne nam będą 2 miski i 8-10 foremek na muffiny.
W pierwszej misce staranie mieszamy suche składniki: mąkę, proszek do pieczenia, sól i przyprawy. W drugiej misce równie starannie mieszamy składniki mokre: mleko lub maślankę, olej i całe jajo. Możemy to tego celu użyć ręcznego miksera ustawionego na najniższe obroty. Składniki suche i mokre szybko łączymy, mieszając przy pomocy łyżki – masa nie musi być jednolita. Do ciasta dokładamy dodatki i znów krótko mieszamy.
Ciasto rozkładamy do foremek. Jeżeli używamy silikonowych, papierowe papilotki nie będą nam potrzebne. Muffinki pieczemy 12 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza (tryb góra-dół lub termoobieg). Po tym czasie sprawdzamy przy pomocy drewnianego patyczka, czy ciasto jest suche i w razie potrzeby dopiekamy przez kolejne 2-4 minuty.
PRZEPIS
Jaja faszerowane
Klasyka imprezowych przekąsek: faszerowane jaja. Przygotujemy je błyskawicznie i równie błyskawicznie znikną z talerza. Taka przekąska gwarantuje nam, że zadbamy o zdrowie, bo połączenie jaj, tuńczyka i awokado to prawdziwa bomba odżywcza!
– 1 opakowanie (10 sztuk) jaj Fermy Drobiu Jokiel (rozmiar M lub L)
– 1 małe dojrzałe awokado
– ½ puszki tuńczyka
– 1 mała cebula
– kilka łyżek majonezu
– kilka kropel soku z cytryny
– sól i pieprz do smaku
– opcjonalnie: szczypiorek lub natka pietruszki
Jaja gotujemy na twardo przez około 8-10 minut, studzimy i obieramy ze skorupek. Obrane delikatnie kroimy na pół i oddzielamy białko od żółtka. Żółtka rozkładamy po połowie do dwóch miseczek, do pierwszej dodajemy odsączonego tuńczyka, do drugiej obrane awokado. Zawartość obu miseczek bardzo drobno rozgniatamy widelcem. Następnie dodajemy majonez i mieszamy do uzyskania puszystej konsystencji. Obie pasty doprawiamy według uznania solą, pieprzem, sokiem z cytryny i bardzo drobno poszatkowaną cebulą. Masę rozkładamy do łódeczek z białek jaj. Całość posypujemy drobno posiekanym szczypiorkiem lub natką. Jako posypki możemy też użyć np. słodkiej papryki w proszku, ziaren sezamu lub startego parmezanu.
PRZEPIS
Rolada szpinakowa
Ta efektowna roladka wbrew pozorom nie wymaga dużej wprawy ani długiego czasu przygotowania. Najważniejsze są dobrej jakości jaja i temperatura piekarnika nie przekraczająca 170 stopni Celsjusza. Reszta niemal „robi się sama”.
Składniki na ciasto:
– 4 jaja Fermy Drobiu Jokiel (rozmiar M lub L)
– 1/2 szklanki mleka
– 4 łyżki mąki pszennej typ 450
– 150 g szpinaku – idealnie sprawdzi się rozdrobniony szpinak mrożony
– 1/3 łyżeczki soli
– 1/3 łyżeczki cukru
Nadzienie:
– dowolny kremowy serek o smaku śmietankowym
– opakowanie wędzonego łososia lub szynki konserwowej
– opcjonalnie: koperek lub szczypiorek
Na początek przygotowujemy ciasto. Do rozmrożonego i odciśniętego szpinaku dodajemy mleko, całe jaja oraz sól i cukier. Całość miksujemy blenderem „żyrafą” (lub innym, który mamy w domu). Dodajemy przesianą mąkę i wszystkie składniki powtórnie miksujemy na gładką masę, starając się przy okazji wtłoczyć do niej powietrze.
Jak największą prostokątną blachę wykładamy papierem do pieczenia i równomiernie wylewamy na nią masę. Pieczemy ok. 20 minut w 170 stopniach Celsjusza (tryb góra-dół), uważając, żeby nie przypalić szpinakowego placka. Przed wyjęciem pozwalamy ciastu odpocząć przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Ciasto zdejmujemy z blaszki razem z papierem. Smarujemy je w całości równą warstwą serka, posypujemy ziołami (jeżeli używamy), a następnie układamy równą warstwę z plastrów łososia lub szynki. Tak przyszykowany placek zawijamy w roladę. Przed pokrojeniem powinniśmy schłodzić ją w lodówce co najmniej pół godziny.