Profesjonalizacja usług sprzątania zmienia rynek pracy

Usługi sprzątania profesjonalizują się, a zlecający mają coraz większe wymagania. Ufają tylko sprawdzonym firmom, znanym z wysokiej jakości usług. Wraz z rosnącymi oczekiwaniami klientów, na wagę złota stają się doświadczeni specjaliści sprzątający. Do przeszłości odchodzi obraz sprzątania jako pracy dorywczej, wykonywanej po godzinach. Współcześni eksperci od czystości swój zawód traktują w pełni profesjonalnie i jest on dla nich pełnowymiarowym źródłem dochodu.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Usługi sprzątania na polskim rynku pracy mają długą i barwną historię. Jeszcze na przełomie XIX i XX w. służba domowa stanowiła aż 30% pracującej ludności Warszawy. W czasach II Rzeczpospolitej w każdym domu klasy wyższej lub średniej zamieszkiwała przynajmniej jedna osoba sprzątająca0. Do początku XXI wieku wizerunek pracownika sprzątającego zmieniał się wielokrotnie, z reguły jednak kojarzył z zajęciem dorywczym, które nie wymaga profesjonalnych kompetencji i może być wykonywane w zasadzie przez każdego. Współczesny rynek zweryfikował ten pogląd: sprzątanie staje się zawodem, w którym sprawdzają się wyłącznie najlepsi.

Nadchodzi era profesjonalistów
Eksperci HR zauważają, że do rewolucyjnych zmian w wizerunku usług sprzątania wystarczyła ostatnia dekada. Polacy zainteresowali się usługami fachowców wykupowanymi w abonamencie, na określoną liczbę razy w tygodniu lub miesiącu. Korzystają z tego nie tylko instytucje, ale coraz częściej – mieszkańcy zamkniętych, strzeżonych osiedli i luksusowych dzielnic1. Pojawia się również coraz więcej autonomicznych, zautomatyzowanych rozwiązań oferowanych przez samą branżę. Usługi zamawiane są do wybranych obiektów, lokali lub pomieszczeń, a wykonawcy zobowiązują się do spełnienia nawet najbardziej wyśrubowanych oczekiwań.
– Polska branża czystości przeszła przyspieszoną metamorfozę, z której dziś wyłania się jako sektor innowacyjny i wysoce konkurencyjny. Pracownicy szkoleni są do ról operatorów specjalistycznego sprzętu, wartego niekiedy setki tysięcy złotych, a każda usługa to strategicznie rozplanowana operacja2. Kompetentny, niezawodny personel jest zasobem na wagę złota, a czołowi dostawcy takich usług z trudem rezerwują dla klientów kolejne terminy. Nie ma tu miejsca na zatrudnionych ,,z przypadku’’: kadry pracujące dla rzetelnych firm usług czystości to dziś wyłącznie dobrze wyszkoleni eksperci – podkreśla Agata Natkańska, Operations Manager firmy Batmaid z branży profesjonalnych usług czystości.

Kim jest dzisiejszy specjalista usług sprzątania?
Duży wpływ na podejście samych pracowników do zawodu miała popularyzacja aplikacji mobilnych, umożliwiających elastyczną rezerwację sprzątania, wraz z opłacaniem zamówienia online. Wykonawcy tych usług pracują dziś podobnie jak kierowcy taksówek, instalujący po kilka aplikacji (jak Bolt, Uber, czy FreeNow), pozwalających przyjmować im kolejne zlecenia – i przebierać w zamówieniach.

– Doświadczeni eksperci usług czystości mogą obecnie wybierać, gdzie i w jakiej formie chcą pracować. Zlecenia do realizacji otrzymują coraz częściej zdalnie, w ramach wygodnych kontraktów zawieranych z większymi firmami działającymi w ich miastach, jak na przykład Batmaid. Konkurencja robi swoje: firmy są rozchwytywane, więc sam personel także znacząco zyskuje na atrakcyjności i może stawiać warunki – wyjaśnia Piotr Majdan, CEO firmy Batmaid z branży profesjonalnych usług czystości.

Zmiany te pomogły zatrudnionym w walce o godne, uczciwe warunki. Dziś ceniony specjalista nie musi reklamować się na grupach facebookowych, sam rozliczać podatku lub, jak zdarzało się w przeszłości, otrzymywać dochód nierejestrowany. Odpowiedzialne firmy otaczają personel parasolem ochronnym i jest to z pewnością jeden z najcenniejszych efektów rosnącej konkurencji o pracownika. Jeśli dodamy do tego minimalną obecnie w Polsce stopę bezrobocia (według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w końcu lipca tego roku wyniosła ona 4,9 proc. – tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu), wygląda na to, że złote czasy dla branży dopiero się zaczynają.

[0https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1524899,1,historia-panien-sluzacych.read ]
[1: https://www.money.pl/gospodarka/sprzatanie-w-abonamencie-era-sprzataczek-na-telefon-sie-konczy-6367114422236801a.html ]
[2: https://www.realestatemagazine.pl/artykul/profesjonalizm-w-branzy-utrzymania-czystosci ]

Batmaid Polska
Batmaid to wiodąca szwajcarska firma umożliwiająca zamówienie usług sprzątających za pomocą aplikacji dostępnej w Google Play i App Store lub przeglądarki internetowej. Firma daje zatrudnienie około 100 pracownikom biurowym i 2000 osób świadczącym usługi sprzątające, którzy w samej Szwajcarii obsługują ponad 55 000 klientów. Firma posiada swoje biura w Szwajcarii, Włoszech, Francji, Niemczech i Krajów Beneluksu, a od września 2021 roku również w Polsce, a z jej usług można skorzystać w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście. Batmaid stosuje rygorystyczny proces wstępnej selekcji swoich współpracowników, oferując swoim klientom wsparcie i wysokiej jakości pomoc.

Źródło:

Batmaid