Odkryj smak Wielkanocy na nowo! Sokołów inspiruje świątecznie

Choć w wielkanocnym menu zazwyczaj królują tradycyjne dania, to coraz częściej szukamy pomysłów kulinarnych, które pozwolą nam zaskoczyć gości ciekawym smakiem i oryginalną formą podania. Dzięki takim potrawom i przystawkom, świąteczny stół może zyskać zupełnie nową, pyszną odsłonę. Co nam pomoże osiągnąć kulinarny sukces? Sprawdzone przepisy oraz wysokiej jakości składniki!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Wielkanocna tarta z Białą kiełbasą Sokołów Naturrino

Na świątecznym stole z całą pewnością nie może zabraknąć białej kiełbasy. Jest ona nieodzownym elementem tradycyjnego żuru, równie często jest też zapiekana bądź duszona z rozmaitymi dodatkami. Doskonałym pomysłem na wielkanocne danie, które nie tylko doskonale smakuje, ale i efektownie się prezentuje, będzie tarta z ciekawie skomponowanym nadzieniem. Jego bazę stanowi biała kiełbasa oryginalnie połączona z warzywami – patisonami, groszkiem, czerwoną cebulą i papryką. Idealnie sprawdzi się tu tradycyjna Biała kiełbasa Sokołów Naturrino – niezwykle soczysta i aromatyczna, o wyśmienitym bukiecie smakowym, który zawdzięcza dodatkowi takich przypraw, jak pieprz biały, majeranek i czosnek.

Czas przygotowywania: 30 minut (+70 minut pieczenia)

SKŁADNIKI NA KRUCHY SPÓD:

300 g mąki pszennej tortowej

50 g mąki krupczatki

1 łyżeczka soli

200 g zimnego masła

1 łyżka śmietany 18%

2 żółtka

SKŁADNIKI NA NADZIENIE:

4 jajka

150 g serka śmietankowego kanapkowego

100 g śmietany 18 %

1/2 szklanki drobno tartego żółtego sera

1 opakowanie Kiełbasy białej Sokołów Naturrino

6-8 patisonów konserwowych

2/3 szklanki groszku mrożonego

1 duża czerwona cebula

1 duża papryka spiczasta

3 łyżki pestek słonecznika

sól, świeżo mielony pieprz kolorowy

listki bazylii do dekoracji

PRZYGOTOWANIE:

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy posiekane zimne masło, sól, śmietanę i żółtka. Szybko zagniatamy ciasto, formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na około 20 minut. Schłodzone ciasto wałkujemy na blacie podsypanym mąką i wylepiamy nim natłuszczoną blachę. Wstawiamy do zamrażalnika na około 15 minut, po czym nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem do pieczenia i wysypujemy na niego kulki do pieczenia lub fasolę. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C (grzanie góra-dół) przez 15 minut. Zdejmujemy obciążenie oraz papier i wstawiamy na dodatkowe 13 minut.

W wysokim naczyniu miksujemy do połączenia składników jajka z serkiem i śmietaną. Doprawiamy solą oraz pieprzem i łączymy wszystko z żółtym serem.

Groszek gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Kiełbasy przekrawamy wzdłuż na pół i nacinamy. Cebulę kroimy na mniejsze kawałki, patisony osuszamy i kroimy na plasterki, a paprykę pozbawiamy gniazda nasiennego i kroimy w talarki.

Na upieczonym spodzie rozkładamy kiełbasę, groszek, cebulę, paprykę oraz patisony. Następnie zalewamy ostrożnie masą jajeczną i posypujemy pestkami słonecznika. Pieczemy przez około 40 minut, aż masa będzie ścięta i nabierze złocistego koloru. Gotową tartę dekorujemy listkami bazylii.

Francuska pisanka z Sokolikami

Na rodzinne spotkania warto przygotować także kulinarne propozycje specjalnie z myślą o najmłodszych. I choć dzieci bywają naprawdę wymagającymi smakoszami, to przyrządzenie dania, które przypadnie im do gustu, nie musi być trudne. Wyjątkowa pisanka z ciasta francuskiego, wypełniona smakowitą szyneczką Sokoliki i kolorowymi, chrupiącymi warzywami, z pewnością smakować będzie całej rodzinie. Jest bardzo prosta w wykonaniu, więc do jej przygotowania warto zaprosić również najmłodszych domowników.

Czas przygotowywania: 20 minut (+12 minut pieczenia)

SKŁADNIKI:

1 arkusz ciasta francuskiego

1 jajko

1 opakowanie Szyneczki Wieprzowej Sokoliki

2-3 łyżki serka śmietankowego kanapkowego

pieprz czerwony

1 nieduża papryka czerwona

3-4 łyżki kukurydzy konserwowej

3-4 łyżki drobno posiekanej czerwonej kapusty

1 garść listków pietruszki ozdobnej

PRZYGOTOWANIE:

Z ciasta francuskiego wykrawamy kształt pisanki. Brzegi pisanki zawijamy na około 1 cm (możemy też wykleić je okrawkami ciasta, pozostawiając pisankę w nieco większym rozmiarze) i przekładamy ją na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wnętrze nakłuwamy widelcem, a całość smarujemy rozkłóconym jajkiem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 210 stopni C (grzanie góra-dół) i pieczemy przez około 12 minut, aż ciasto ładnie się zarumieni.

Plasterki szynki kroimy w kostkę. Paprykę oczyszczamy z gniazda nasiennego i kroimy w drobną kosteczkę.

Przestygniętą pisankę pokrywamy serkiem śmietankowym i doprawiamy rozgniecionym w moździerzu pieprzem. Następnie zdobimy ją, układając kolejne paseczki z przygotowanych warzyw oraz szynki.

Wytrawne mini serniczki z Szynką sokołowską kruchą

Oto pomysł na łatwą w wykonaniu, a przy tym oryginalną świąteczną przystawkę. Wytrawne babeczki to pyszna kompozycja sera z dodatkami: szynką, suszonymi pomidorami, oliwkami, kukurydzą i aromatyczną bazylią. Zaskakującym i smakowitym zwieńczeniem serniczków jest natomiast przyjemnie chrupiąca kruszonka z krakersów. Do przyrządzenia tego dania warto wykorzystać wysokiej jakości Szynkę sokołowską kruchą – soczystą i aromatyczną, o znakomitym bukiecie smakowym.

Czas przygotowywania: 30 minut (+50 minut pieczenia)

Liczba porcji: 9 sztuk

SKŁADNIKI:

1 opakowanie szynki Sokołowskiej Kruchej

200 g solonych krakersów

100 g roztopionego masła

1 i 1/4 szklanki sera twarogowego

4 jajka

1 łyżka mąki ziemniaczanej

1 garść tartego sera żółtego

1 szczypta soli, świeżo mielony pieprz

1 garść listków bazylii

20 zielonych oliwek

9 suszonych pomidorów w oleju

2/3 szklanki kukurydzy konserwowej

Listki bazylii do dekoracji

PRZYGOTOWANIE:

Krakersy mielimy na piasek, dodajemy roztopione masło i dokładnie mieszamy.

Ser miksujemy z jajkami i mąką, krótko do połączenia składników. Doprawiamy solą i pieprzem. Bazylię drobno siekamy.

Szynkę i pomidory kroimy w paseczki, a oliwki na plasterki. Wszystkie składniki wrzucamy do miski zalewamy masą serową, dodajemy bazylię i dokładnie mieszamy.

Formę do babeczek (najlepiej silikonową) natłuszczamy, następnie wylewamy do niej masę pozostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni, którą wypełniamy przygotowaną kruszonką z krakersów.

Serniczki pieczemy w temperaturze 180 stopni C (grzanie góra-dół) przez około 50 minut. Wyjmujemy z formy i podajemy na gorąco lub po przestygnięciu udekorowane listkami bazylii.

Ptysiowe gniazdka z farszem z Pasztetu Sokołów Naturrino

Pieczony pasztet jest serwowany na wielkanocnym stole zazwyczaj na desce tradycyjnych wędlin. Połączenie go z burakami, kiwi i pigwowcem może wydawać się zaskakującym pomysłem, jednak ta niebanalna kompozycja smakuje naprawdę wyśmienicie! To znakomita propozycja na świąteczne śniadanie, która z pewnością spełni oczekiwania najbardziej wymagających smakoszy. Nieodzownym składnikiem jest tutaj znakomity Pasztet Sokołów Naturrino, pieczony w tradycyjny sposób, przygotowany z najlepszej jakości mięs i podrobów, ze specjalną mieszanką naturalnych przypraw, ziół i warzyw, takich jak: biały i ziołowy pieprz, mielona, aromatyczna kolendra, majeranek i wyrazista, prażona cebulka.

Czas przygotowywania: 30 minut (+20-25 minut pieczenia)

Liczba porcji: 6

SKŁADNIKI:

160 ml wody

90 g masła

1 łyżeczka cukru

140 g mąki pszennej

3 jajka

1 szczypta soli

1 opakowanie Pasztetu Pieczonego Sokołów Naturrino

3 łyżki serka śmietankowego puszystego

sól, świeżo mielony pieprz kolorowy

6 łyżek ugotowanych tartych buraków

1 kiwi

6 plasterków owoców pigwowca z syropu

2 łyżki prażonych płatków migdałowych

Listki rozmarynu do dekoracji

PRZYGOTOWANIE:

W rondelku zagotowujemy wodę z masłem i solą. Dodajemy mąkę i utrzymujemy na ogniu przez około 3 minuty, cały czas dynamicznie mieszając/ucierając łyżką. Kiedy ciasto stanie się szkliste i będzie odchodzić od ścianek garnka, odstawiamy do wystygnięcia. Następnie dodajemy po jednym jajku, za każdym razem miksując ciasto do połączenia się składników. Gotowe ciasto przekładamy do worka cukierniczego. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskamy gniazda o średnicy około 7-8 cm, zachowując dość duże odstępy. Ciasto możemy nałożyć również łyżką. Gniazdka pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni C (grzanie góra-dół) przez około 20-25 minut.

Pasztet rozgniatamy widelcem wraz z serkiem. Doprawiamy solą oraz pieprzem. Kiwi obieramy, kroimy na półplasterki. Owoce pigwowca osuszamy. Buraki dobrze odciskamy.

Połowę powierzchni przestudzonych gniazdek pokrywamy pastą z pasztetu, drugą połowę burkami. Pastę obsypujmy płatkami migdałowymi, układamy kiwi, pigwowca i dekorujemy rozmarynem.

Sokołów S.A.
Sokołów S.A.. to jeden z największych producentów mięsa w Centralno-Wschodniej Europie i jeden z liderów branży w Polsce. Od lat wyznacza standardy i jest prekursorem zmian w sektorze mięsnym. Firma zatrudnia niemal 9 500 osób. Główna siedziba spółki mieści się w Sokołowie Podlaskim. W skład spółki wchodzi 8 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w: Sokołowie Podlaskim, Kole, Robakowie, Dębicy, Czyżewie, Jarosławiu, Tarnowie oraz Osiu. Marka SOKOŁÓW to jedna z najcenniejszych polskich marek, doceniana przez konsumentów szczególnie za smak i wysoką jakość, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia – Ulubiona Marka Polaków, złote medale MTP Polagra Food oraz prestiżowy tytuł Solidnego Pracodawcy.

Źródło:

Sokołów S.A.