Kochamy promienie słoneczne. Czy nasze oczy również?

Lato to ulubiona pora roku Polaków1. Nic dziwnego, skoro to właśnie w tym okresie przypada najwięcej słonecznych dni, zmrok nadchodzi bardzo późno, a pracownicy odpoczywają na urlopach. Nie zawsze jednak słońce jest sprzymierzeńcem – chronimy przed nim głowę, stosujemy kremy z filtrem. Zapominamy jednak o oczach, które bez odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV są narażone na poważne uszkodzenia.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Okulary-przeciwsloneczne-Vision-Express

Zakup okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem
Wybór okularów przeciwsłonecznych nie powinien być oparty wyłącznie na wyglądzie oprawek, choć jak w przypadku każdego akcesorium modowego, jest to dla większości klientów istotne. Pierwsza informacja, na jaką powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie to zakres zastosowanego filtra UV. Tylko z takiego oznaczenia będziemy w stanie dowiedzieć się, czy dane okulary przeciwsłoneczne będą chroniły nasze oczy. Specjaliści zalecają okulary z filtrem UV400, który blokuje blisko 100% promieni UVA i UVB.

Światło słoneczne zawiera w sobie promieniowanie UVA, UVB i UVC. Te dwa pierwsze rodzaje docierają do nas i mogą być przyczyną chorób skóry czy oczu. Przed nimi musimy się zabezpieczyć. Okulary oznaczone filtrem UV400 chronią zarówno przed promieniami UVA i UVB. Kolejna ważna informacja, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych to kategoria filtra UV. W lecie, przy mocnym słońcu i bezchmurnym niebie, wybierajmy kategorie 3 i 4 – te pierwsze przepuszczają od 8 do 18 proc. światła, a drugie zaledwie 3 do 8 proc. Soczewki będą zatem wystarczająco przyciemnione, aby słońce nas nie oślepiało – tłumaczy dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Wada wzroku a ochrona przed słońcem
Osoby noszące okulary korekcyjne każdego lata zmagają się z dylematem, czy założyć okulary przeciwsłoneczne kosztem jakości widzenia, czy nosić okulary korekcyjne i mrużyć oczy. Obecnie w salonach optycznych można zakupić okulary przeciwsłoneczne z korekcją, co daje nam produkt 2 w 1. Jeśli jednak nie potrzebujemy dodatkowej pary okularów, możemy w lecie używać soczewek kontaktowych. Wówczas będziemy mieli możliwość noszenia ulubionych okularów przeciwsłonecznych bez uszczerbku na jakości widzenia.

Dla osób z wadą wzroku jest kilka rozwiązań, które pozwolą zarówno dobrze widzieć, jak i chronić oczy przed promieniami słonecznymi. Pierwszym rozwiązaniem jest zakup okularów przeciwsłonecznych z korekcją lub dokupienie do okularów korekcyjnych specjalnych nakładek przeciwsłonecznych. Druga opcja to soczewki kontaktowe i klasyczne okulary przeciwsłoneczne. Poza podstawowymi zasadami pielęgnacji soczewek i dbaniem o odpowiednie nawilżenie oczu, to rozwiązanie jest bardzo wygodne. Szczególnie, jeśli łączymy letni wypoczynek z uprawianiem sportów – mówi dr n. biol. Robert Grabowski.

Aby uniknąć podrażnienia oczu, powstawania stanów zapalnych oraz przesuszania się powierzchni oka, soczewki kontaktowe powinny być odpowiednio przechowywane w specjalnych pojemnikach z płynem. Jeśli jednak planujemy urlop poza miejscem zamieszkania, można wybrać soczewki jednodniowe, które po całym dniu należy zutylizować. Po każdorazowym zdjęciu soczewek rekomendowane jest zakrapianie oczu tzw. „sztucznymi łzami”, dostępnymi w salonach optycznych i aptekach. To pozwoli zadbać o odpowiednie nawilżenie gałki ocznej.

Wakacje często spędzamy nad wodą, dlatego pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na soczewki kontaktowe, powinniśmy je zdjąć przed wejściem do basenu czy morza lub założyć specjalne okularki – dodaje ekspert Vision Express.

Zarówno okulary przeciwsłoneczne (klasyczne oraz z korekcją), jak i soczewki kontaktowe można kupić w salonach optycznych. Doradcy pomogą nie tylko w wyborze odpowiedniego modelu okularów czy soczewek, ale także zaproponują badanie wzroku, które warto wykonać przed zakupem.

Vision Express
Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe. Sieć na polskim rynku działa od 1994 r. i liczy ponad 230 salonów w ponad 100 miastach. Jednocześnie marka jest częścią grupy GrandVision – globalnego lidera w branży optycznej prowadzącego ponad 7000 salonów ponad 40 krajach. Firmę wyróżnia kompleksowa oferta, łącząca profesjonalne badania wzroku, porady pod kątem doboru odpowiedniej korekcji oraz indywidualne dopasowanie okularów i soczewek kontaktowych. Bogaty wybór asortymentu w zgodzie z najnowszymi trendami dostępny jest również w sklepie online. Misją Vision Express jest kompleksowe dbanie o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polaków przy jednoczesnej trosce o bezpieczeństwo oferowanych produktów i usług. Firma realizuje ją w swoich salonach oraz poprzez szereg działań przyczyniających się do wzrostu świadomości konsumentów. Otrzymany w 2022 roku certyfikat Międzynarodowej O

Źródło:

Vision Express