W dzisiejszych czasach bardzo powszechny jest kult doskonałego ciała i wygląd każdego z nas poddawany jest ciągłemu osądowi. Nie inaczej jest w przypadku młodych mam, które zewsząd atakowane są informacjami o konieczności jak najszybszego powrotu do formy po ciąży. Tymczasem kilka pierwszych tygodni po porodzie to okres, kiedy kobieta dopiero dochodzi do siebie, uczy się nowej życiowej roli, dlatego też powinna być dla siebie czuła i wyrozumiała. Stwierdzenie, że każda mama jest inna i każdy poród przebiega inaczej brzmi jak banał, jednak jest w nim 100% prawdy. Dlatego nie ma jednego uniwersalnego terminu, od którego kobieta może rozpocząć powrót do aktywności fizycznej. W czasie połogu, czyli w okresie od 6 do 8 tygodni od urodzenia dziecka, należy szczególnie wsłuchać się w swoje ciało, dostosowując wszelkie działania do własnych możliwości. Jeżeli jednak nie ma przeciwskazań medycznych i młoda mama czuje się dobrze, to już kilka dni po porodzie może podjąć pierwsze aktywności, mówi Katarzyna Wysocka, trenerka fitness. Co istotne i warte podkreślenia, celem aktywności fizycznej w okresie połogu nie powinno być błyskawiczne zrzucenie nadprogramowych kilogramów, ale przede wszystkim wzmocnienie mięśni, które uległy rozciągnięciu i osłabieniu w okresie ciąży i porodu. Kobieta absolutnie nie powinna dźwigać ciężarów czy wykonywać forsownych ćwiczeń, ale raczej udać się na spacer i rozpocząć delikatne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Spacery w otoczeniu zieleni zalecane są także z uwagi na ich dobroczynny wpływ na psychikę, dodaje ekspertka marki Mama i ja.
Aktywność fizyczna po połogu okiem eksperta
Kiedy skończy się czas połogu i młoda mama czuje się fizycznie i psychicznie na siłach, może zintensyfikować aktywność. Zanim jednak uda się do klubu fitness czy na siłownię, powinna zgłosić się na kontrolną wizytę ginekologiczną i skonsultować swój plan z lekarzem w celu wykluczenia jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych. Jeżeli ginekolog da kobiecie zielone światło do ćwiczeń, może ona zacząć regularnie trenować ulubiony sport lub też poszukać dla siebie nowej dyscypliny. Ważne jest jednak, by nie dać się ponieść hurraoptymizmowi, ale zaczynać spokojnie i powoli, najlepiej pod okiem trenera lub fizjoterapeuty. Dzięki temu młoda mama nie tylko przyspieszy swój powrót do ciąży, ale także uniknie kontuzji, wyjaśnia ekspertka marki Mama i ja. Dobrym pomysłem są także ćwiczenia z dzieckiem lub zajęcia grupowe dla mam i niemowląt w klubach fitness. Takie treningi są nie tylko odpowiednio dostosowane do możliwości kobiet po połogu, ale także eliminują konieczność poszukiwania opieki dla maleństwa w czasie, gdy mama dba o swoją formę, mówi Katarzyna Wysocka. Wspólne ćwiczenia z dzieckiem to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony pomagają one wrócić kobiecie do formy sprzed ciąży, poprawiają jej postawę, wzmacniają mięśnie dna macicy i osłabione mięśnie brzucha, zwiększają jej gibkość i zmniejszają bóle pleców, a ponadto redukują stres, odprężają i pomagają efektywniej spać. Z drugiej natomiast – są bardzo rozwijające dla dziecka, bo stymulują jego rozwój neurologiczny i fizyczny, pomagają w koordynacji, wzmacniają percepcję ciała i wspierają rozwój kośćca, a do tego działają na maleństwo relaksująco i odprężająco. Jeżeli więc młoda mama ma dylemat, czy warto skorzystać ze specjalnych zajęć dla mam i niemowląt, to wspomniane argumenty powinny rozwiać wszelkie jej wątpliwości, wyjaśnia ekspertka Mama i ja.
Trening po ciąży – przykładowe ćwiczenia
Aktywność fizyczna, bez względu na to, czy odbywa się w klubie fitness, plenerze czy domowych warunkach, to najlepszy sposób na odzyskanie formy. Jeżeli dodatkowo w planie treningu uwzględnione zostaną ćwiczenia z dzieckiem, to korzyści może być zdecydowanie więcej, a największą z nich jest nawiązanie bliższej więzi z maleństwem. Jak zatem może wyglądać taki trening? Może on odbywać się w pozycji stojącej, klęku lub siadzie, a zawsze powinien być połączony z ćwiczeniami oddechowymi. Część pierwsza to zawsze krótka rozgrzewka, na przykład w postaci marszu w miejscu i mobilizacja zakresów ruchu, następnie ćwiczenia kształtujące na wszystkie grupy mięśni oraz ćwiczenia na stabilizację kręgosłupa. Trening dobrze jest zakończyć ponownym rozciąganiem i relaksacją, mówi trenerka fitness Katarzyna Wysocka. Jeżeli ćwiczymy z dzieckiem, możemy każde ćwiczenie wykonywać w taki sposób, by zapewnić maleństwu poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Jak to zrobić? W przypadku ćwiczeń w klęku podpartym najlepiej położyć dziecko na macie, patrzeć mu w oczy i pozwalać mu dotykać swojej twarzy. Trenując przysiady czy wykroki, można trzymać malucha na rękach plecami do siebie i pozwalać mu podziwiać świat przed nim. Podczas ćwiczeń w siadzie czy leżeniu na plecach warto z kolei posadzić sobie dziecko na brzuchu lub położyć je na swoich ugiętych nogach. Pomysłów jest naprawdę wiele, jednak podczas treningu z pociechą zawsze trzeba szczególną uwagę zwracać na prawidłową postawę i stabilizację kręgosłupa, kończy ekspertka marki Mama i ja.
Powrót do aktywności po ciąży i porodzie powinien odbywać się powoli i być dostosowany do indywidualnych możliwości każdej z pań. Tylko wtedy proces ten będzie zdrowy, bezpieczny i komfortowy dla kobiety oraz przyniesie oczekiwane efekty. Warto też pamiętać, że podczas wszelkiego rodzaju ćwiczeń bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie, dlatego młoda mama zawsze powinna mieć pod ręką butelkę niegazowanej, niskozmineralizowanej wody źródlanej, np. Mama i ja.