Ruch to zdrowie
Regularna aktywność fizyczna ma zdecydowany, pozytywny wpływ na organizm, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Przede wszystkim poprawia krążenie krwi, co wspomaga lepsze dotlenienie tkanek, w tym mózgu. Przekłada się to na lepsze funkcje poznawcze i zmniejsza ryzyko demencji. – Regularna aktywność fizyczna odgrywa znaczącą rolę prozdrowotną. Przyczynia się do zapobiegania i leczenia chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, a nawet niektórych nowotworów. Wpływa też korzystnie na zdrowie psychiczne, wzmacnia organizm i poprawia ogólną wydolność – podkreśla dr Maria Owczarska.
Znaczenie odpowiedniej diety u seniorów
Bardzo ważna jest również regularność posiłków. Pomaga ona w stabilizacji poziomu glukozy we krwi i utrzymaniu energii przez cały dzień. Spożywanie posiłków o stałych porach oraz unikanie przetworzonej żywności, która jest bogata w tłuszcze trans, sól i cukier, jest niezbędne dla zachowania zdrowia sercowo-naczyniowego i zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób przewlekłych. Unikanie tych produktów pomaga również zapobiegać nadwadze i otyłości, które są dodatkowymi czynnikami ryzyka powstawania chorób. Brak apetytu to problem, który dotyka co czwartego seniora i może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak niedożywienie, osłabienie, a nawet zwiększone ryzyko upadków i złamań. Przyczyny tego stanu są wieloaspektowe i mogą obejmować zarówno zmiany fizjologiczne, jak zmniejszona percepcja smaku i węchu – zaburzenia smakowe dotykają około 50% osób powyżej 65. roku życia i aż 75% osób po 80. roku życia.
Dodatkowo, na odczuwanie smaku wpływają zmiany zachodzące w jamie nosowej, takie jak utrata komórek nabłonkowych i receptorów węchowych, która wynosi około 10% na każdą dekadę życia. To także czynniki psychologiczne, takie jak depresja, stres czy samotność. Problemy zdrowotne, w tym demencja, także mogą pogłębiać brak apetytu. Objawy braku apetytu mogą manifestować się spadkiem masy ciała, osłabieniem i zmniejszoną siłą mięśniową. – Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy u osób po 65. roku życia utrzymuje się na podobnym poziomie, jak u młodych dorosłych. Dlatego, gdy z wiekiem często zmniejsza się ilość spożywanego pokarmu, mogą pojawić się niedobory białka, witamin i niektórych składników mineralnych. Z tego powodu należy zapewnić właściwą podaż składników pokarmowych, przy mniejszej ilości i objętości pożywienia. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy długotrwałym braku apetytu, wskazane może być wprowadzenie żywności medycznej specjalnego przeznaczenia – podkreśla specjalistka. – Żywienie medyczne, takie jak specjalistyczne preparaty odżywcze, jest niezbędne w sytuacjach, kiedy tradycyjna dieta nie jest wystarczająca. Takie wsparcie żywieniowe jest szczególnie ważne dla osób z trudnościami w przełykaniu, zaburzeniami trawienia, czy znacznymi niedoborami składników odżywczych. Dodatkowo mała objętość i płynna forma ułatwiają ich podanie i spożycie – dodaje dr Maria Owczarska.
Rola wsparcia opiekunów
Holistyczne podejście do zdrowia i dobrostanu seniorów jest kluczowe dla zapewnienia im wysokiej jakości życia. Ważne jest, by dbać o ich zdrowie fizyczne, emocjonalne i społeczne, ponieważ te aspekty wzajemnie się uzupełniają i mają istotny wpływ na ogólny stan zdrowia. Rodzina i opiekunowie odgrywają niezwykle ważną rolę, tworząc wspierające i pozytywne środowisko, które sprzyja lepszemu samopoczuciu seniorów.