Jak przygotować budynki na działce do zimy?

Wpływu sezonu jesienno-zimowego na wolnostojące budynki działkowe nie należy lekceważyć – zwłaszcza pod względem ochrony instalacji wodnej przed mrozami. Pękające rury, uszkodzona kanalizacja, brak dostępu do wody, a co za tym idzie – dodatkowe koszty nadwyrężające budżet – to tylko niektóre efekty zamarzania wody w instalacji. Czy istnieje sposób, który pomoże zabezpieczyć tego typu instalacje przed skutkami zbliżającego się mrozu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Aby cieszyć się różnego rodzaju obiektami na działce – na przykład domkami letniskowymi – już od początku sezonu jesienno-zimowego dbamy o ich odpowiednie zabezpieczenie na zimę. W pierwszej kolejności skupiamy się na ochronie elewacji odpowiednimi środkami, aby zapewnić jak największą ochronę ścian. Oprócz tego, dbamy też o otoczenie: skoszenie trawy, posprzątanie połamanych gałęzi oraz schowanie mebli ogrodowych to kluczowe punkty na liście, które realizujemy przed nadchodzącą zimą. Oczywiście zabezpieczamy także wszelkie wyposażenie działkowe – na przykład przy pomocy pokrowców na meble – aby bezproblemowo przetrwało ono zimowy czas.

Jak mówi Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe w Thermaflex, pochłonięci pracami porządkowymi, zapominamy jednak często o zwróceniu szczególnej uwagi na nieodpowiednie zabezpieczenie systemu wodno-kanalizacyjnego przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. W przypadku ujemnych temperatur stanowi to najczęstszą przyczynę zamarzania wody w rurach:

– Niskie temperatury sprawiają, że woda znajdująca się w przewodach ulega krystalizacji i zmienia formę, zwiększając swoją objętość i doprowadzając tym samym do rozszczelnienia instalacji. Wtedy pozostaje nam tylko jej wymiana na nową, co wiąże się z dużym nakładem finansowym.

Co w takim wypadku będzie najlepszym rozwiązaniem? Jak podpowiada ekspert Thermaflex, najlepiej sprawdzą się tu… kable grzejne.

Przeciw niszczącym mrozom
Kable grzejne to w pełni zautomatyzowany system grzewczy przeznaczony do instalacji wodnych, których temperatura nie przekracza +60 stopni C, umiejscowionych wewnątrz, najczęściej w pomieszczeniach nieogrzewanych. Tego typu systemy są zaprojektowane dla instalacji o długości od 1 do 61 metrów i znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie rury są narażone na działanie mrozu – miedzy innymi właśnie w domkach letniskowych.

Co istotne, kable grzejne – na przykład Thermalint™ z oferty Thermaflex – wyposażone są w mechaniczny termostat sterujący pracą systemu. Spadek temperatury do 3 ˚C automatycznie uruchamia system, co sprawia, że kabel owijający rurę zaczyna ogrzewać oziębioną instalację. Osiągnięcie temperatury 12 ˚C powoduje wyłączenie systemu.

Tego typu rozwiązania przeznaczone są do samodzielnego montażu, nie wymagając przy tym skomplikowanej procedury instalacyjnej. Wystarczy przytwierdzić termostat w najzimniejszym miejscu przewodu, a kabel grzejny przymocować w dolnej części rury spiralnie w minimalnych odległościach 5 cm. Kable korzystają ze standardowego źródła prądu – 230 V, a w trakcie pracy pobierają jedynie 16W/m energii elektrycznej. Ich bardzo istotną zaletą jest również mobilność – zestaw, w zależności od zapotrzebowania, można zamontować w dowolnym miejscu, co doskonale sprawdza się w przypadku domków wakacyjnych.

ThermaLint™ to zautomatyzowany system grzewczy, który nie tylko przeciwdziała zamarzaniu w rurach bieżącej wody, ale przede wszystkim zabezpiecza przed stratami związanymi z awarią instalacji wodnej. Mówiąc krótko – zespół grzejny firmy Thermaflex skutecznie ochroni nasze rury przed skutkami mroźnych zimowych dni i nocy.

Thermaflex
Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. to międzynarodowa firma założona w 1976 roku w Holandii. Gwarantuje inteligentne i trwałe rozwiązania dla dystrybucji ogrzewania, chłodnictwa oraz wody pitnej. W Polsce firma obecna jest od 1992 roku, zapewniając rozwiązania na bazie poliolefin dla branży instalacyjnej. Współtworzy rozwiązania ograniczające straty energii cieplnej oraz zwiększające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Znana jest dzisiaj z wielu zrealizowanych projektów, blisko współpracując ze swoimi partnerami nad rozwojem innowacji, stawiając czoła aktualnym i przyszłym wyzwaniom.

Źródło:

Thermaflex