Jak kompleksowa suplementacja wspiera zdrowie matki i dziecka?

Pierwszy trymestr ciąży jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka, a także dla zdrowia matki. Jak dbać o dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, szczególnie gdy przyszła mama doświadcza porannych nudności, tłumaczy ekspertka Medicover Vital.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
prowadzenie ciąży

Początek ciąży to czas szczególny. Właśnie wtedy rozwija się układ nerwowy płodu oraz kształtują się narządy. Stąd też niezwykle ważne jest, by przyszła mama już od pierwszych dni w sposób szczególny dbała o swoje zdrowie, dobrostan oraz o to, co je – zgodnie z zasadą „Jedz dla dwojga, a nie jedz za dwoje”.

Tymczasem wiele kobiet, zamiast cieszyć się macierzyństwem, zmaga się z porannymi nudnościami. Inne natomiast żyją w błędnym przekonaniu, że jest to moment, gdy można sobie pofolgować w kwestii żywieniowej. Część też, w obawie przed przytyciem, wprowadzają dietę eliminacyjną. Wszystko to niestety może odbić się negatywnie ich zdrowiu i zdrowiu ich nienarodzonego dziecka.

Jaka dieta dla kobiet w ciąży?

Ciąża to dobry moment, by wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. W menu przyszłej mamy, zgodnie z zaleceniami ekspertów Medicover, powinny się znaleźć m.in. produkty zbożowe z pełnego przemiału, nabiał, warzywa i owoce w dużych ilościach, chude mięso i ryb. Jeżeli przyszła mama ma dietę roślinną (wegańską lub wegetariańską), doświadcza porannych nudności lub po prostu chce zadbać o swoje zdrowie i swojego dziecka, powinna pomyśleć o dodatkowej suplementacji. Wprowadzenie suplementów do diety powinno odbyć się w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem.

———

———

Wiele osób dbających o wellbeing, wśród których kobiety w ciąży i planujące ciążę stanowią ważną grupę, decyduje się na przyjmowanie suplementów. Ważne jest, by były to suplementy wysokiej jakości, podawane w odpowiedniej dawce i będące jedynie uzupełnieniem zbilansowanej, zróżnicowanej diety – tłumaczy Olga Myśliborska, Ekspert ds. Marki Własnej Medicover Vital.

Kobiety w ciąży w swojej diecie powinny zwrócić szczególną uwagę na źródła żelaza, cynku, witaminy B12 (u weganek konieczna jest suplementacja) i kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 – DHA (źródłem dla wegan są algi; dla wegetarian również ryby i olej rybi). Przyjmowanie tych ostatnich zaleca się szczególnie paniom, u których występuje ryzyko przedwczesnego porodu. Wybierając zestaw dla siebie warto stawiać na preparaty, których produkcja spełnia określone normy jakościowe, a ich formuły nie zawierają szkodliwych dodatków. Coraz częściej standardem staje się uwzględnianie potrzeb wegan czy też osób na dietach eliminacyjnych – dodaje ekspertka.

Jak dbać o zdrowie?

Medicover od lat konsekwentnie promuje ideę holistycznego podejścia do zdrowia, stąd m.in. aktywnie inwestuje w rozwój sieci klubów i siłowni, czy rozwija obszar medycyny stylu życia. Ważnym elementem tej zdrowotnej układanki jest własna linia suplementów diety pod marką Medicover Vital, która zadebiutowała w połowie 2021 r. Dzisiaj liczy ona już 30 różnych suplementów, które wspierają m.in. układ trawienny, płodność mężczyzny, odporność czy kondycję włosów, skóry i paznokci.

Początkowo w naszej ofercie były dostępne podstawowe warianty-bestsellery – witaminy C, D, magnez. Od tego czasu ten segment działalności Medicover mocno się rozwija. Obecnie najczęściej wybieranymi wariantami są kompleksy witamin i minerałów, które całościowo wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie. Zauważamy zwrot konsumentów w stronę preparatów złożonych, stąd nasza decyzja o rozwoju portfolio w tym kierunku. Cały czas pracujemy też nad nowymi produktami, aby jak najpełniej odpowiadać na potrzeby pacjentów i rynku. Takimi są suplementy, które stworzyliśmy z myślą o kobietach w ciąży, a które wkrótce pojawią się w naszej ofercie. Dodatkowo planujemy wypuszczenie m.in. inozytolu i maślanu sodu – mówi Olga Myśliborska, ekspertka ds. marki własnej Medicover Vital.

Produkty Medicover Vital są dostępne w aptekach Medicover, zlokalizowanych przy wybranych centrach medycznych Medicover, klinikach leczenia niepłodności na terenie pięciu dużych miast Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Poznania oraz Krakowa. Nowością w naszym portfolio są zestawy suplementacyjne – VitalWay. To 5 kompleksowych planów na 2 miesiące, skomponowanych z myślą o najczęstszych potrzebach i niedoborach. Suplementy zostały dobrane dla jak najpełniejszego spektrum działania. Pacjenci nie muszą martwić się o łączenie i dawkowanie – mówi Olga Myśliborska.

Ekspertka przypomina także, że decyzja o suplementacji powinna być zawsze podjęta w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem. Produkty te nie zastąpią zdrowej i zbilansowanej diety. Pacjenci Medicover, którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, mogą skorzystać z szerokiej oferty programów badań profilaktycznych, a także wsparcia specjalistów, w tym wykwalifikowanych dietetyków oraz lekarza medycyny stylu życia. Ten będzie im towarzyszył przez cały czas potrzebny na zmianę.

Źródło:

Medicover