Grupa LUX MED pomogła już ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy

Pomoc dla ponad 100 tys. osób, około 186 tys. wykonanych usług medycznych i 35 mln zł na wsparcie – Grupa LUX MED podsumowała swoje dotychczasowe działania na rzecz obywateli z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu wojny.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Tuż po ataku Rosji na Ukrainę Grupa LUX MED wprowadziła specjalny program wsparcia medycznego i zawodowego dla uchodźców oparty na trzech filarach: pomocy doraźnej, leczeniu szpitalnym i rozwoju zawodowym. Projekt jest finansowany przez Bupa, ubezpieczyciela i świadczeniodawcę usług medycznych na całym świecie, właściciela Grupy LUX MED. Działania realizowane są głównie przez Fundację LUX MED im. dr Joanny Perkowicz.

W trakcie wojny i kryzysu humanitarnego pokazaliśmy jak znaczącą rolę we wsparciu działań pomocowych odgrywa prywatny sektor medyczny. Dzięki wsparciu firmy Bupa, która przekazała nam 35 mln zł, niesiemy bezpłatną pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Do tej pory pomogliśmy ponad 100 tysiącom osób, realizując prawie 186 tys. usług. Wsparcie odbywa się we wszystkich naszych placówkach i w 14 szpitalach Grupy LUX MED. Nasz personel medyczny udzielał również pomocy w specjalnych ośrodkach i punktach tworzonych w miejscach, gdzie gromadzili się Ukraińcy – Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.

Najwięcej usług medycznych ukraińskim obywatelom udzielanych jest w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Pacjenci potrzebują głównie konsultacji internistycznych, pediatrycznych i ginekologicznych. Uchodźcy w szpitalach LUX MED kontynuują leczenie m.in. onkologiczne, korzystają ze specjalistycznej pomocy okulistycznej czy ortopedycznej.

Do naszego kraju przybyło prawie 5 mln uchodźców, których nie możemy pozostawić bez opieki. Wielu z nich zmaga się np. z chorobami przewlekłymi, które nieleczone mogą doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Szczególnej opieki potrzebują też najmłodsi. Przebadaliśmy już ponad 1 tys. dzieci – 90 % z nich zmaga się z próchnicą. Ich potrzeby zdrowotne są duże, dlatego wspólne działania sektorów publicznego i prywatnego jest konieczne – prezes Anna Rulkiewicz.

Grupa LUX MED koordynuje duży punkt medyczny w Ptak Warsaw Expo, zapewniający pilną opiekę medyczną osobom przybywającym z Ukrainy. Jest to jeden z większych punktów medycznych w Europie. Pomoc medyczna udzielana jest przez lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych w specjalnie przygotowanych gabinetach konsultacyjno-diagnostycznych. Na terenie punktu działa również dyspozytornia, dzięki czemu możliwy jest transport pacjentów np. do szpitali.

Centrum Medyczne dla Uchodźców
W budynku hotelu Marriott w Warszawie, Grupa LUX MED prowadzi Centrum Medyczne dla Uchodźców. Są tam dostępne m.in. gabinety pediatrii, internistyczne, ginekologiczne, zabiegowe czy opieki psychologicznej. W centrum pracuje też personel medyczny z Ukrainy, co znacząco ułatwia kontakt na linii pacjent-lekarz. Do placówki zgłasza się kilkaset osób dziennie.

Wsparcie zawodowe
Oprócz pomocy medycznej Grupa LUX MED oferuje także zatrudnienie. Obecnie w szpitalach i placówkach pracuje blisko 165 uchodźców z Ukrainy. Proces rekrutacji cały czas trwa.

Nasza deklaracja pomocy obejmuje również wsparcie zawodowe. Do tej pory otrzymaliśmy ponad 1200 podań o pracę. Ponad 40% z nich to aplikacje od lekarzy. Kandydatom z zawodami medycznymi oferujemy pracę na stanowiskach asystenta lekarza, asystenta medycznego, sekretarki medycznej – podkreśla Prezes Grupy LUX MED.

Praca na tych stanowiskach pozwoli obywatelom z Ukrainy na wdrożenie i poznanie standardów LUX MED. W tym czasie wspieramy ich w dotrzymywaniu formalności związanych z procesem nostryfikacji. Wyzwaniem jest znajomość języka polskiego – mniej niż 20% kandydatów potrafi się nim posługiwać. Dlatego dla chętnych prowadzimy bezpłatne intensywne kursy online, z których obecnie korzysta ponad 60 osób oraz stacjonarną naukę języka polskiego w kilkunastoosobowych grupach – informuje Prezes Grupy LUX MED.

Atak Rosji na Ukrainę trwa piąty miesiąc, jej obywatele cały czas potrzebują wsparcia. Nie możemy zostawić pacjentów bez pomocy -informuje Prezes Grupy LUX MED.

LUX MED
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa (od 2013), międzynarodowego ubezpieczyciela i świadczeniodawcy usług medycznych. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii COVID – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 270 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 14 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Źródło:

LUX MED