Czerwona lampka dla oczu
Warto zdać sobie sprawę z konieczności codziennej ochrony narządu wzroku. W ramach przeprowadzonego badania „Godzina Dla Oka”[1] zapytano Polaków o ich codzienne zwyczaje, pojawiające się problemy związane z oczami oraz o sposoby radzenia sobie z tymi dolegliwościami. Wyniki okazały się niepokojące.
Znam Godzinę dla Ziemi, ale czym jest Godzina Dla Oka?
Już od 15 lat w marcu obchodzimy Godzinę dla Ziemi, podczas której symbolicznie w ciągu 60 minut w naszych domach, firmach, miastach gaśnie światło. W ten sposób wyrażamy swoją troskę o planetę. Teraz pora, by znaleźć również przestrzeń na znalezienie godziny dla swoich oczu, najlepiej codziennie. Nie tylko zrobimy coś dobrego i zdrowego dla oczu, ale także dla siebie, bo 60 minut bez ekranów i pracy pozwoli nam się wyciszyć i w pełni zrelaksować.
W ubiegłym roku zapoczątkowaliśmy kampanię #GodzinaDlaOka, która stała się początkiem społecznej dyskusji o konieczności dania naszym oczom wytchnienia. W tym roku kontynuujemy działania, jednak do wątku medycznego dodajemy aspekt bardziej psychologiczny – dlaczego ten odpoczynek jest ważny również pod kątem mentalnym. Swoimi działaniami mobilizujemy Polaków do poświęcenia każdego dnia godziny dla zdrowia i odpoczynku oczu. To może być godzina poświęcona na taniec, słuchanie audiobooka, ugotowanie czegoś pysznego i zdrowego, sesję jogi czy po prostu spacer – Marzena Rakocińska, Senior Product Manager w Bausch & Lomb Poland
Oczy są bardzo wrażliwym organem i będą nam długo służyły w dobrym zdrowiu tylko wtedy, gdy odpowiednio o nie zadbamy. To one każdego dnia są z nami. Używamy ich codziennie – w pracy i podczas rozrywki. W oczach dostrzegamy ludzkie emocje. Wyczytujemy w nich uczucia: radość, smutek, miłość, zachwyt, zaciekawienie. Nieraz są one bardzo zmęczone i tak jak my, potrzebują wytchnienia. Dlatego ważne jest, aby pielęgnować je i pozwalać na wypoczynek. Zasługują na troskę i wdzięczność.
zaopiekuję się wami
1. Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.
2. Tamże.