Gdańsk miastem partnerskim programu FitSchool

Projekt FitSchool, którego inicjatorem jest Fundacja Medicover, zawitał do wszystkich 194 szkół i przedszkoli w Gdańsku. To pierwsze systemowe wdrożenie platformy, które było możliwe dzięki współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi. Gdańsk stał się tym samym pierwszym miastem partnerskim FitSchool.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Gdańsk miastem partnerskim programu FitSchool
Bezpłatna platforma FitSchool zawiera bazę ćwiczeń, które uatrakcyjnią każdą lekcję WF-u lub przerwę śródlekcyjną. Projekt FitSchool to narzędzie opracowane przez pediatrów i fizjoterapeutów dziecięcych w taki sposób, aby było bezpieczne i atrakcyjne dla uczniów. Naszym celem jest zachęcenie dzieci do regularnej aktywności fizycznej, która jest kluczem do profilaktyki chorób cywilizacyjnych – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover. Dzięki zaangażowaniu Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, Wydziału Edukacji i Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańsk, od teraz z zajęć z wirtualnym trenerem mogą korzystać nauczyciele pracujący z dziećmi w wieku 6-9 lat ze wszystkich miejskich szkół.

Gdańsk ćwiczy z FitSchool

Oficjalna inauguracja programu FitSchool w gdańskich szkołach i przedszkolach odbyła się 24 stycznia 2024 r. w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, podczas konferencji szkoleniowej dla około 300 nauczycieli wychowania fizycznego, edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowania przedszkolnego. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Medicover we współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia. Naszą ambicją jest, aby projekt FitSchool był dostępny dla każdego ucznia w całej Polsce, dlatego też szkoły mogą korzystać z projektu bezpłatnie – mówi Agnieszka Karasińska, Koordynator Projektów Fundacji Medicover.

Z platformy dotychczas korzystało ponad 550 szkół, 800 nauczycieli oraz niemal 60 tys. uczniów w różnych miejscowościach w całej Polsce. Gdańsk jest pierwszym miastem partnerskim, ale na pewno nie ostatnim, zaznaczają przedstawiciele Fundacji Medicover, którzy zapraszają do współpracy kolejne samorządy.

———

———

 
Platforma FitSchool

Platforma FitSchool powstała, by zachęcić dzieci rozpoczynające naukę szkolną, czyli w kluczowym okresie rozwoju, do większej aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie i wspierają prawidłowe oddychanie, a także pomagają zredukować ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych u dzieci.

Na platformie są dostępne gotowe:
  • 30-minutowe treningi aktywności fizycznej,
  • 3-minutowe treningi w formie śródlekcyjnych „przerw dla mózgu”,
  • certyfikowane szkolenia dla nauczycieli z różnych dziedzin, związanych z aktywnością fizyczną.
Wszystkie treningi zostały przygotowane przez ekspertów pediatrii i fizjoterapeutów, a poszczególne ćwiczenia (treningi 30 min) oraz formy ruchowe (treningi 3 min) zostały wybrane tak, by odpowiadały potrzebom konkretnych grup wiekowych. Dzięki temu, że zajęcia są prowadzone przez „wirtualnego trenera” FitSchool, nauczyciel może skupić się na monitorowaniu sposobu wykonywania ćwiczeń przez dzieci, motywowaniu ich do działania, a także ma więcej czasu na pracę indywidualną z uczniem. By móc korzystać z platformy FitSchool konieczne jest samodzielne zapewnianie przez szkołę ekranu, komputera i sprzętu nagłaśniającego oraz stabilnego łącza internetowego. Do wykonywania ćwiczeń nie jest potrzebny żaden sprzęt sportowy. Użytkownik platformy nie ponosi żadnych kosztów z tytułu rejestracji oraz użytkowania narzędzia.

Nie tylko poprawa aktywności

Potencjalne korzyści związane z korzystaniem z platformy to m.in.:
  • poprawa sprawności krążeniowo – oddechowej poprzez zwiększenie poziomu wysiłków o umiarkowanej i średniej intensywności (wysiłek tlenowy) – redukcja ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych,
  • usprawnienie zmysłu kinestetycznego służąca poprawie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
  • zwiększenie wiedzy dzieci na temat związku aktywności fizycznej ze zdrowiem – kształtowanie postawy osobistej odpowiedzialności za zdrowie,
  • zwiększenie kompetencji nauczycieli wychowania fizycznego w zakresie pełnienia roli promotorów zdrowia,
  • zwiększenie prestiżu nauczycieli prowadzących zajęcia aktywności fizycznej w kontekście znaczenia ich pracy dla kształtowania kompetencji zdrowotnych młodego pokolenia,
  • zwiększenie kompetencji rodziców i opiekunów dzieci dotyczących wychowania do zdrowia.
Platforma FitSchool jest częścią projektu Fundacji Medicover realizowanego w formule społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) Medicover. Całość projektu finansowana jest ze źródeł fundatorów.

Źródło:

Medicover