Podczas spotkania podkreślano, że czas po narodzinach dziecka nie jest odpoczynkiem. – Proponujemy nową definicję tego okresu – to nie urlop i odpoczynek, ale praca macierzyńska. Praca, bo kobiety w tym okresie mają obowiązki związane z wychowaniem dziecka, które są nieporównywalne do standardowego etatu. Co więcej, ten moment może być niezwykłą szansą na rozwój osobisty i zdobycie cennych umiejętności – podkreślała Aleksandra Kozera. Negocjacje, komunikacja, stawianie granic, efektywność, kreatywność, innowacyjność, produktywność i multizadaniowość to tylko przykładowe kompetencje, które mogą zostać nabyte podczas tego okresu i wykorzystane przez kobiety po powrocie do pracy.
— Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać potencjał i wartość czasu poświęconego na opiekę nad dzieckiem. To nie jedynie przerwa, lecz intensywny bootcamp umiejętności, który przynosi liczne korzyści zarówno samym mamom, jak i organizacjom, które mają przyjemność zatrudniać te wyjątkowe kobiety — podkreśliła podczas spotkania Aleksandra Kozera. Założycielka i CEO The Village chce zmienić społeczne postrzeganie i zachęca kobiety, żeby same podejmowały decyzję, czy chcą wracać do pracy zawodowej.
W ramach warsztatów „Powrót mamy na rynek pracy” Kozera pokazała uczestniczkom, że kobiety, które wracają do zawodu po pracy macierzyńskiej, mają wiele do zaoferowania. – Dyskryminowanie kobiet przez pracę macierzyńską to patriarchat. Gdyby mężczyźni zostali w domach z dziećmi, to na pewno po powrocie dostawaliby awans z uwagi na staż pracy, liczony razem z okresem nieobecności — stanowczo podkreśliła Kozera. Jak dodaje, utrwalone przez pokolenia społeczne role dają mężczyznom większe szanse na rozwój kariery zawodowej.
CEO The Village apeluje o zmiany w systemowych strukturach, które umożliwią równy dostęp do urlopów rodzicielskich oraz wsparcie w powrocie do pracy po jego zakończeniu niezależnie od płci. Kozera podkreśla, że warsztaty „Powrót mamy na rynek pracy” to kolejny krok w promowaniu równości szans dla rodziców oraz budowania zrównoważonego i wspierającego środowiska pracy, które uwzględnia potrzeby i potencjał kobiet w społeczeństwie.