Duet doskonały – szparagi i jajka

Szparagi są warzywem dającym plony stosunkowo krótko – zwykle przez około miesiąc, na przełomie maja i czerwca. Stanowią ceniony przysmak, dlatego wielu smakoszy stara się jak najlepiej wykorzystać czas zbiorów, przygotowując ulubione potrawy z wykorzystaniem charakterystycznych białych lub zielonych pędów. Doskonałym kulinarnym pomysłem jest połączenie szparagów z jajkami.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Fermy-Drobiu-Jokiel_Foto_szparagi i jaja

Zdrowe i smaczne
Co jest niezwykłego w szparagach, że mają tylu wielbicieli? Ich smak jest wyrazisty, nieco słony lub gorzkawy. Białe odmiany są delikatniejsze, ale wymagają trochę dłuższego gotowania. Pędy, oprócz tego że smaczne, mają również wiele właściwości pozytywnie wpływających na organizm człowieka.

Są niskokaloryczne (100 g zawiera tylko 18 kcal), lekkostrawne i pożywne. Mają w składzie dużo błonnika, dzięki czemu zbawiennie wpływają na pracę i oczyszczanie układu pokarmowego. W szparagach występuje ponad 100 substancji odżywiających i wspierających organizm. Zawierają m.in. witaminę K, C, E i A, kwas foliowy, witaminy z grupy B, składniki mineralne (miedź, selen, fosfor, mangan, cynk, żelazo, potas, magnez), kwasy organiczne, aminokwasy, saponiny, oksylipiny, związki fenolowe i flawonoidy. Białko zawarte w szparagach (zwane glutation) ma właściwości detoksykujące, pomaga w zwalczaniu nowotworów i choroby Alzheimera.

Dobrana para
Połączenie z jajkiem sprawia, że dostajemy posiłek niskokaloryczny. Jajka bowiem też charakteryzują się tą cechą – jedno ważące ok. 50 g dostarcza 75 kcal i aż 6,2 g białka. Białko zawarte w jajkach ma najlepszy skład aminokwasowy ze wszystkich produktów białkowych. Zawierają też witaminy (A, D, K, E, B i B12), zdrowy cholesterol oraz minerały (wapń, fosfor, potas, sód, cynk, selen, miedź). Są w nich aminokwasy, białka i tłuszcze, w tym te zawierające kwasy omega-3.

– W połączeniu ze szparagami jajka możemy podawać w różnorakiej formie – mówi Tomasz Jokiel z Ferm Drobiu Jokiel. – Sprawdzają się zarówno jajka sadzone, w koszulkach, w formie pasty czy omletu. W każdej konfiguracji otrzymujemy smaczną, pożywną potrawę.

Potwierdza to obecność tego połączenia w kuchniach wielu krajów np. w niemieckiej. Właśnie z niej pochodzi proponowany poniżej omlet serowy ze szparagami.

PRZEPIS na omlet serowy ze szparagami

Porcja dla 4 osób, gotowanie 30 minut, przygotowanie 30 minut.

Składniki:

1 kg zielonych szparagów

8 jaj M lub L Fermy Drobiu Jokiel

50 g masła

2 łyżki startego sera ementaler

1 łyżka mąki ziemniaczanej

szczypta pieprzu cayenne

koperek

sól

½ łyżeczki cukru

Sposób przygotowania:

Obieramy szparagi i gotujemy je w lekko osolonej wodzie z dodatkiem pół łyżeczki cukru i 10 gram masła. W czasie, gdy warzywa się gotują, ucieramy żółtka, dodajemy ser i mąkę ziemniaczaną. Doprawiamy solą i pieprzem cayenne. Następnie na sztywną pianę ubijamy białko, które dodajemy do masy żółtkowej, delikatnie mieszając. Smażymy na maśle 4 omlety. Szparagi odcedzamy i dzielimy na 4 części. Każdą wykładamy na 1 omlet, a następnie składamy na połowę. Podajemy posypane koperkiem.

Fermy Drobiu Jokiel
Fermy Drobiu Jokiel to rodzinna polska firma od ponad 30 lat zajmująca się profesjonalną produkcją jaj konsumpcyjnych, mająca swoją siedzibę we Wroniawach koło Wolsztyna w woj. wielkopolskim. Jakość jaj z Ferm Drobiu Jokiel jest zagwarantowana przez kompleksową kontrolę na wszystkich etapach produkcji. Cały proces od początku do końca przebiega wewnątrz firmy, począwszy od wyhodowania kur niosek, przez produkcję jaj, do ich pakowania i dystrybucji. Na Fermach Drobiu Jokiel każdego dnia 190 tys. kur znosi ponad 170 tys. jaj. Nioski karmione są pełnowartościowymi ziarnami zbóż i piją wodę z czystego, lokalnego ujęcia. Producent działa zgodnie ze standardami GMP (Good Manufacturing Practice).

Źródło:

Fermy Drobiu Jokiel