Biofilm to złożony ekosystem, pewna „wspólnota” mikroorganizmów współpracujących ze sobą i wykorzystujących mechanizmy przystosowawcze zwiększające ich odporność na wahania temperatury, pH a także działanie antybiotyków. Bakterie w tej postaci znajdują się w organizmie każdego z nas – w przewodzie pokarmowym, układzie oddechowym, zatokach czy wspomnianej jamie ustnej. Ogromna część naszej mikroflory jest dla nas korzystna. Biofilm bakteryjny występuje zarówno u pacjentów zdrowych oraz dotkniętych próchnicą i chorobami przyzębia, ale u chorych proporcje między bakteriami korzystnymi i chorobotwórczymi są zmienione.
– Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowa w profilaktyce próchnicy zębów i chorób przyzębia, o których wpływie na zdrowie całego organizmu wiemy coraz więcej. Znany jest ich związek z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą Alzheimera, a u kobiet w ciąży z przedwczesnym porodem i niską masą urodzeniową – ostrzega lek. dent. Magdalena Bryłka, periodontolog z LUX MED Stomatologia.
–W przypadku jamy ustnej ogromne znaczenie mają także nasze codzienne nawyki higieniczne. Wiemy, że akumulacja płytki bakteryjnej w jamie ustnej odbywa się cały czas. Jeśli biofilm bakteryjny nie będzie systematycznie usuwany to doprowadzi do zwiększonego ryzyka próchnicy oraz przewlekłego zapalenia dziąseł i przyzębia – przekonuje lek. dent. Magdalena Bryłka.
To, co powinno zaniepokoić pacjentów i skłonić do wizyty u periodontologa, to z pewnością takie objawy jak: krwawienie dziąseł, zmiana koloru tkanek miękkich, ruchomość zębów, nieświeży oddech – wymienia ekspertka LUX MED Stomatologia.