Delikatność i nawilżenie – podstawy pielęgnacji
W codziennej pielęgnacji zaleca się stosowanie łagodnych płynów do higieny intymnej, które nie naruszają naturalnej flory bakteryjnej i pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu pH. Oprócz delikatnego środka myjącego, niezwykle ważne jest także odpowiednie nawilżenie i regeneracja skóry. Sam płyn do higieny intymnej nie zapewnia ochrony przed przesuszeniem czy mikrourazami. Warto unikać produktów, które mogą wywoływać infekcje – trzeba obalić mit dotyczący codziennego stosowania wkładek higienicznych – mimo że wiele kobiet uważa je za konieczne, mogą one powodować nadmierne tarcie, które powoduje powstawanie wilgoci, co może prowadzić do namnażania bakterii i grzybów i zwiększać ryzyko infekcji, zamiast zapewniać zdrowie i komfort. Wkładki powinny być używane jedynie w wyjątkowych sytuacjach, a na co dzień lepiej postawić na przewiewną, bawełnianą bieliznę – mówi Iga Kierska.
Holistyczne podejście do pielęgnacji
Oznacza to, że każda część naszego ciała wymaga równie starannej uwagi i troski. O ile regularna pielęgnacja skóry twarzy, ciała i włosów jest powszechną praktyką, o tyle niewidoczne obszary, takie jak strefy intymne, są często zaniedbywane. Tymczasem dbałość o te delikatne miejsca jest równie istotna, szczególnie w okresach, kiedy organizm kobiety przechodzi istotne zmiany hormonalne – jak menopauza czy połóg. Zmniejszenie poziomu estrogenów, które występuje w tych etapach życia, prowadzi do wysychania śluzówki, a co za tym idzie – do zwiększenia ryzyka podrażnień, mikrourazów i infekcji. – W okresie laktacji kobieta przechodzi tzw. „małą menopauzę”. Produkcja estrogenów jest zatrzymana, co powoduje, że tkanki stają się bardziej delikatne i podatne na urazy. Dlatego też w tym okresie kobiety powinny szczególnie dbać o nawilżenie i ochronę stref intymnych – dodaje ekspertka.
Dieta i styl życia są również ważne
Stres jest kolejnym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na zdrowie intymne – ciało kobiety ma to do siebie, że cały stres i emocje kumuluje w miednicy. Mięśnie dna miednicy prawidłowo pracujące potrafią się napinać i rozluźniać , a te które pozostają w długotrwałym stresie tracą funkcję rozluźniania się co może mieć znaczący wpływ na zdrowie i funkcjonowanie stref intymnych – wyjaśnia ekspertka uroginekologiczna Iga Kierska. Pamiętajmy, aby dbać nie tylko o ciało, ale również o zdrowie psychiczne – techniki relaksacyjne, aktywność fizyczna i czas dla siebie pomagają zredukować stres i tym samym wspierają zdrowie intymne.