Co przyda się mamie w połogu? Niezbędne akcesoria i wsparcie po porodzie

Połóg powinien być pięknym czasem dla mamy, wszak właśnie wydała na świat dziecko i ma powody do radości. Niestety zarówno dolegliwości fizyczne, jak i burza hormonów czynią ten czas trudnym. Na szczęście dzięki ogólnodostępnym gadżetom można go sobie ułatwić. Spodziewasz się dziecka? Te rzeczy na pewno ci się przydadzą po porodzie.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Joyful Young Mother Holding Baby

Podpaski poporodowe

Są większe i grubsze niż klasyczne podpaski kupowane w drogeriach i marketach. Nie da się stosować ich zamiennie. Podpaski poporodowe mogą kojarzyć się nawet z pieluchą jednorazową, ale są przyszłej mamie niezbędne do zachowania higieny. Duży wybór można znaleźć na platformie zdrowia Gemini.pl.

Bielizna jednorazowa

Nie ma co się oszukiwać, pierwsze dni po porodzie są trudne między innymi dlatego, że macica intensywnie się obkurcza i oczyszcza. Może być problem z zachowaniem higieny i utrzymaniem bielizny w czystości. Dobrym wyborem na te dni będą jednorazowe majtki poporodowe siateczkowe. Utrzymują podpaskę na miejscu i ułatwiają wietrzenie krocza. No i nie trzeba się martwić o ich czystość.

Poduszka poporodowa

Ten gadżet przyda się przede wszystkim kobietom, które miały nacinane krocze i siadanie sprawia im trudność. Dzięki poduszce w kształcie okręgu najbardziej wrażliwe miejsca nie są narażone na ucisk.

A beautiful young mother with long blonde hair and a daughter of
Fot. Materiał partnera

Laktator

Niewiele jest mam, które się bez niego obędą. Laktator przydaje się w dwóch wypadkach. Jeśli dziecko je mało (a noworodki mają doprawdy niewielkie potrzeby), laktator pomoże w opróżnieniu piersi. To ważne, gdyż zalegający pokarm może doprowadzić do stanu zapalnego, poza tym jest to zwyczajnie bolesne. Natomiast gdy mama ma za mało pokarmu, może za pomocą laktatora pobudzić jego produkcję.

Poduszka do karmienia

Noworodki nie ważą dużo, ale dla zmęczonej porodem mamy trzymanie przez dłuższy czas dziecka przy piersi może być męczące. Poduszka do karmienia zastępuje mamine ręce – można na niej ułożyć dziecko na odpowiedniej wysokości i przystawić je do piersi. Poduszki do karmienia mają kształt małych rogali, tak by mamy mogły je sobie opasać wokół talii.

Odzież do karmienia

Przyda się nie tylko w połogu, ale i później. Na listę zakupów powinien trafić biustonosz do karmienia (a jeszcze lepiej kilka), koszule do karmienia i bluzki uszyte tak, by łatwo było wydobyć pierś i podać ją dziecku. Odzież do karmienia przyda się nie tylko w połogu, ale też później, warto więc wybierać taką, która jest praktyczna, można ją często prać, ale też ma kolorystykę i fason przyjazny gustowi mamy.

Smiling pregnant woman trying and posing with beautiful dress hanging on hanger at wardrobe
Fot. Materiał partnera

Zestaw do ćwiczeń dna miednicy

Przyrządy do ćwiczeń mięśni Kegla rzadko trafiają na listę wyprawkową dla mamy i dziecka. Trudno zgadnąć, co na to wpływa, być może fakt, że w żaden sposób, nawet pośredni, nie służą dziecku. Natomiast mama jak najbardziej powinna takowe mieć, bo problemy z trzymaniem moczu to niestety poporodowa codzienność.

A ponieważ kobiety, które zostają mamami, rzadko myślą o swoich potrzebach, warto rozważyć kupienie ich na prezent dla mamy, gdy idziemy przywitać noworodka.

Kompresy chłodzące

Nic nie działa lepiej na ból lub dyskomfort niż chłodny okład. Jeśli po porodzie naturalnym pojawią się obrzęki krocza, okład będzie na wagę złota. Podobną ulgę przyniesie przy gojącej się ranie po cesarskim cięciu. Niektóre kobiety wykorzystują kompresy chłodzące jako okłady na bolące piersi.

Jest jeszcze coś, co przyda się świeżo upieczonej mamie, a czego niestety nie da się kupić w żadnym sklepie. To wsparcie bliskich, nie tylko w pierwszych dniach, ale i miesiącach obcowania z maluszkiem. Takie wsparcie i realna pomoc są równie cenne, co praktyczne gadżety.

Źródło:

Materiał partnera