Chcesz dodać egzotyki do codziennych dań? Sprawdź trzy nasze propozycje!

Polacy coraz bardziej cenią kuchnie azjatyckie i już co czwarty Polak deklaruje, że lubi dania kuchni tamtejszych regionów1. Nic dziwnego, gdyż charakteryzują się one wyjątkowym smakiem. Dania te sprawdzają się zarówno podczas przyjęcia ze znajomymi, romantycznej kolacji we dwoje lub lunchu z kolegami z pracy. W tym artykule podpowiemy Wam w jaki sposób wykorzystać koreańskie marynaty i tajskie sosy. Przedstawimy także przepisy, które pokażą, że kuchnia azjatycka wcale nie jest skomplikowana, a do przygotowania dań można użyć lokalnych i aktualnie dostępnych składników.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

W kuchni azjatyckiej używamy świeżych produktów, przypraw i sosów nadających potrawom wyrazisty smak. Dzięki nim dania nabierają wyjątkowego aromatu.

Koreańskie marynaty – nowość na rynku
W sklepach pojawiły się nowe produkty – koreańskie marynaty. Ich oryginalne pochodzenie i tradycyjny koreański smak gwarantują wspaniałe doznania kulinarne.

– Marynaty marki O’food idealnie nadają się do dań smażonych, pieczonych i oczywiście z grilla. Dzięki nim poczujemy unikalny smak koreańskiego grilla. Marynaty te, można używać także jako dip, składnik glazur do mięs: wieprzowiny, wołowiny, drobiu, indyka czy jagnięciny. – mówi Rene Starzomska (De Care).

Jeżeli już pokochałeś azjatyckie smaki, sprawdź koniecznie nowe, wyjątkowe tajskie dipy i sosy marki Ros Thai Thai. Na co zwracać uwagę przy wyborze azjatyckich sosów? Przede wszystkim na ich autentyczne pochodzenie i oryginalne, dobrej jakości składniki. W ofercie marki Ros Thai Thai znajdziemy:

– sosy będące bazą znanych dań takich jak Pad Thai czy Holy Basil,

– sos śliwkowy,

– dip do Spring Rolls,

– sos do bardzo popularnego dania Satay. Jego orzechowy smak zachwyci także w innych daniach i zastosowaniach (sałatki, dresingi, sosy do mięs i warzyw).

– Gotowe sosy to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki nim możemy nie tylko szybko przygotować dania, ale nadać im również oryginalnego azjatyckiego smaku – dodaje Rene Starzomska. – Na rynku dostępny jest między innymi Sos do spring rolls. Jego słodko-pikantny smak uzyskany dzięki dodatkowi chili, sprawia, że świetnie sprawdzi się jako dip, nie tylko do wymienionych spring rollsów (smażonych lub świeżych), ale również do kurczaka, krewetek czy ryb.

Ostry i posiadający lekki posmak bazylii sos Holy Basil, jest używany w całej Azji południowo-wschodniej do dań stir-fry. Dla fanów pieczonej kaczki polecany jest z kolei sos śliwkowy. Jego słodko-słony smak sprawia, że jest używany w kuchni azjatyckiej jako dip do dań smażonych i przygotowywanych na głębokim tłuszczu.

Przetestujcie koniecznie nasze przepisy przygotowując swoje ulubione dania.

Satay z kurczaka w sosie orzechowym

4 porcje

Czas: 30 minut

Poziom trudności: 1

Poziom ostrości: 1

Składniki:

100 ml Sosu Satay Ros Thai Thai

100 ml Mleczka kokosowego 12-14% House of Asia

500 g piersi z kurczaka pokrojonej w paski

1 łyżeczka kurkumy

1/2 łyżeczki mielonej kolendry

1/4 łyżeczki kuminu

1 łyżka cukru

1/2 łyżeczki soli

3-4 łyżki oleju

Sposób przygotowania:

1. Wymieszaj wszystkie przyprawy z mleczkiem kokosowym, łyżką oleju i zamarynuj mięso, odstaw na 15 minut. Następnie nadziej kurczaka na patyczki do szaszłyków.

2. Na rozgrzaną patelnię wlej olej i smaż mięso na rumiany kolor, w między czasie smaruj je pozostałym z marynaty sosem przy pomocą pędzelka.

3. Sos do sataya przelej do miseczek i podawaj z gotowymi szaszłykami.

Stir-fry z grillowaną wieprzowiną

4 porcje

Czas: 25 minut (bez czasu marynowania)

Poziom trudności: 1

Poziom ostrości: 2

Składniki:

100 g Marynaty do mięsa wieprzowego galbi BBQ O’FOOD

300 g karkówki wieprzowej

1 zielona i 1 żółta papryka pokrojona w paski

1 cebula czerwona pokrojona w ćwiartki

100 g mrożonej fasolki szparagowej lub świeżej pociętej na mniejsze kawałki

3 łyżki dymki zielonej

Olej do smażenia

Sposób przygotowania:

1. Karkówkę pokrój w plastry i zamarynuj w marynacie galbi. Odstaw do lodówki, najlepiej na całą noc.

2. Rozgrzej patelnię grillową i usmaż mięso na rumiany kolor. Następnie pokrój w paski i przełóż do miski.

3. Do rozgrzanego woka wlej olej i podsmaż pokrojone warzywa przez 3-4 minuty, dodaj mięso i całość wymieszaj z pozostałą ilością marynaty. Wyłóż na talerze i posyp sezamem i dymką.

4. Danie podawaj z ryżem jaśminowym.

Smażone spring rolls z wieprzowiną

4 porcje

Czas: 45 minut

Poziom trudności: 2

Poziom ostrości: 1

Składniki:

150 ml Sosu do spring rolls Ros Thai Thai

½ szklanki namoczonych wcześniej Grzybów Mun krojonych House of Asia

2 łyżeczki Pasty z imbiru, czosnku i chili House of Asia

2 łyżki Sosu sojowego jasnego House of Asia

1 opakowanie Papieru ryżowego okrągłego House of Asia

200 g mielonej wieprzowiny

1 jajko

½ szklanki posiekanej w cienkie paski marchewki

4 łyżki dymki drobno pokrojonej

Pieprz czarny do smaku

Olej do smażenia

Sposób przygotowania:

1. Na patelnię wlej olej i podmaż mięso, dodaj pastę z czosnku, imbiru i chili, następnie cebulę, marchewkę, a na końcu drobno posiekane grzyby mun. Całość wymieszaj i dopraw do smaku sosem sojowym oraz świeżo mielonym pieprzem. Powstały farsz przełóż do miski, dodaj dymkę i wymieszaj.

2. Rozłóż arkusze papieru ryżowego. Na środku każdego połóż po 2 łyżki farszu, zwiń jak krokieta i smaż na rozgrzanym oleju na złoty kolor.

4. Gotowe danie podawaj z sosem do spring rolls.

Fot. De Care
Fot. De Care

Źródło:

De Care