4 objawy zdrowotne u dzieci, które należy skonsultować z lekarzem

Dzieci często chorują. W większości przypadków są to niegroźne infekcje, które ustępują samoistnie, nawet jeśli przebiegają z wysoką gorączką. Czasami jednak dzieci mogą wymagać pomocy medycznej. Które symptomy są niepokojące? Z jakimi problemami powinniśmy zwrócić się do specjalisty? Przedstawiamy cztery objawy zdrowotne, które należy skonsultować z pediatrą.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
4-objawy-zdrowotne-u-dzieci-ktore-nalezy-skonsultowac-z-lekarzem

1. Silne dolegliwości bólowe

Powodem do kontaktu z pediatrą jest nasilający się ból głowy, coraz częstszy lub coraz silniejszy, zwłaszcza wtedy, jeśli ból ten wybudza dziecko ze snu lub towarzyszą mu wymioty. Niepokojące są też utrzymujące się bóle rąk lub nóg bez widocznego urazu oraz silne bóle brzucha, połączone z wymiotami żółcią oraz krwią w kale lub moczu.

2. Uciążliwe problemy żołądkowo-jelitowe

Problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, wymioty i bóle brzucha, są powszechne u dzieci. Jeśli wystąpią, zazwyczaj wystarczy zadbać o podawanie dziecku dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Natomiast jeśli objawy te utrzymują się lub nasilają, koniecznie skonsultuj się z pediatrą, zwłaszcza w przypadku uporczywej biegunki lub krwawych stolców. Można rozważyć wykonanie testu alergicznego, jeśli podejrzewasz alergię pokarmową.

Pediatric Gastroenterology, Abdominal Examination.
Fot. Materiał partnera

3. Trudności w oddychaniu

Jeśli dziecko ma jakiekolwiek trudności z oddychaniem, należy zgłosić się do lekarza. Jak je rozpoznać? Jeśli zauważysz, że dziecko bardzo głośno, chrapliwie lub znacznie szybciej niż zwykle oddycha, może to być symptomem chorób układu oddechowego i płuc, np. astmy, lub groźnej reakcji alergicznej. Zdarza się, że trudności w oddychaniu są oznaką problemów z sercem. Objaw ten bezwzględnie wymaga kontaktu z pediatrą.

4. Choroby skórne i zmiana koloru skóry

U dzieci często zdarzają się niegroźne choroby skóry. Egzema, pokrzywka i atopowe zapalenie skóry są powszechne. Zazwyczaj wywołują swędzenie oraz powodują dyskomfort. Konieczne jest dbanie o nawilżenie delikatnej skóry dziecka. Pamiętaj, aby używać łagodnych, bezzapachowych produktów do pielęgnacji skóry. Oczywiście w przypadku uporczywych lub ciężkich chorób skóry należy zwrócić się o poradę do dermatologa. Wysypki skórne pojawiają się też w trakcie przebiegu infekcji wirusowych i bakteryjnych. Jeśli towarzyszy im wysoka gorączka, bóle mięśni, złe samopoczucie lub inne objawy, warto zasięgnąć opinii lekarza. Konsultacji z pediatrą wymaga wysypka wyglądająca jak małe siniaki, które nie bledną pod naciskiem. Kolejny niebezpieczny sygnał skórny, który trzeba skonsultować z lekarzem to zmiana koloru skóry. Jeśli zauważysz, że dziecko ma blady, nawet lekko niebieskawy odcień skóry, skorzystaj z pomocy lekarza.

Co na brak apetytu u dziecka podczas choroby?

Gdy dzieci chorują, często nie mają apetytu. Jeśli dziecko źle się czuje i nie chce jeść, można sięgnąć po preparat medyczny specjalnego przeznaczenia, np. Frebini Energy DRINK. To wysokokaloryczny napój, który zawiera komplet potrzebnych dziecku składników odżywczych, w tym cenne białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Co ważne, koktajl jest dostępny w wielu smakach, które bardzo smakują dzieciom, np. czekoladowym, truskawkowym czy bananowym. Napój można podawać dzieciom w wieku od 1. do 12. roku życia. Na stronie zywieniemaznaczenie.pl znajdziesz szereg porad dotyczących żywienia dzieci w trakcie choroby. Najważniejsze, aby jak najszybciej rozpoznać groźne choroby i bezzwłocznie rozpocząć odpowiednie leczenie. Opóźnienie może negatywnie wpłynąć na jego rezultaty. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o zdrowie swoje i swojej rodziny, skorzystaj ze wsparcia specjalistów.

Źródło:

Materiał partnera