Żywe bombki na choince? Pomysł na święta przez cały rok

Trwa akcja, która rozpali serce niejednego miłośnika zwierząt i bynajmniej nie chodzi o żywe dekoracje, a niewinne istoty, które z różnych powodów zostały skazane na bezdomność. Trwa 6. edycja świątecznej inicjatywy #CharytatywnaChoinka2023 organizowanej przez Karmimy Psiaki, będącej częścią Fundacji Sarigato. Na specjalnie zaprojektowanej wirtualnej choince każdy z nas może wybrać swoją „bombkę” – psiaka lub kociaka, któremu przekaże gwiazdkowy prezent, wedle zapotrzebowania. W tym roku na dary czeka ponad 1000 wspaniałych zwierzaków z 76 placówek z całej Polski! Choć akcja trwa tylko do 27 grudnia to dzięki prostemu mechanizmowi, skala jej pomocy może objąć działania na kilka następnych miesięcy.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
#CharytatywnaChoinka

Bracia Mniejsi w kryzysie

Według ostatniego raportu wydanego przez Główny Inspektorat Weterynarii, w 2021 odnotowano 12% spadek psów przebywających w schroniskach. Niestety ten sam dokument pokazuje, że w przypadku kotów o poprawie sytuacji nie ma mowy, a liczba ich adopcji stale maleje. Wiele wskazuje na to, że większe zainteresowanie psami było jednym z niewielu, pozytywnym efektem pandemii. Możliwość swobodnego wychodzenia na spacer obudziła w wielu ludziach pragnienie posiadania własnego pupila. Obecnie jednak, gdy pracodawcy wymagają powrotu do biur, posiadanie psa, nierzadko z trudną przeszłością, przyzwyczajonego do stałej obecności człowieka – staje się problematyczne. Do przytulisk trafiają także zwierzaki, które nie są uwzględniane w planach wakacyjnych, lub przez brak odpowiedniej edukacji, traktowane jak zagrożenie dla dzieci. Dodatkowo w 2022 wybuchła wojna, a zza naszej granicy przybyło tysiące zwierząt, które straciło swój kochający i do tej pory bezpieczny dom. Tegoroczna zima, będzie wyjątkowo ciężka dla czworonożnych mieszkańców przytulisk. Zarówno ceny artykułów żywnościowych dla zwierząt, jak i koszty eksploatacyjne prowadzenia schroniska, mocno poszybowały w górę. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest znaczny wzrost cen mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym tłuszczów, a także zwiększenie kosztów produkcji artykułów wysoko przetworzonych.

Odpowiedzialność nie musi być trudna

Święta to czas, kiedy obdarowujemy prezentami naszych najbliższych. W tym okresie warto również pomyśleć o wszystkich bezdomnych psiakach i kociakach, które zza schroniskowych krat czekają na odrobinę miłości, uwagi, nie rzadko wspominając fakt, że jeszcze rok, dwa lata wcześniej, same były czyimś prezentem. #CharytatywnaChoinka od Karmimy Psiaki wspiera bezdomniaki w całej Polsce. Ty też możesz pomóc! Jej zasady są bardzo proste, internauci “wysyłają” gwiazdkowe prezenty za pośrednictwem strony internetowej www.karmimypsiaki.pl/charytatywnachoinka. Mechanizm akcji #CharytatywnaChoinka jest bardzo prosty. Karmimy Psiaki stawia na pomoc celowaną, tak by odpowiedzieć na indywidualne potrzeby psiaków i kociaków. Każdy zwierzak ma przypisany koszyk produktów, wskazanych przez organizację sprawującą nad nim bezpośrednią opiekę. Wśród prezentów znajdują się artykuły, takie jak specjalistyczna karma, suplementy diety, nowe legowisko lub ubranko na zimę. Każda paczka dostosowana jest do indywidualnych potrzeb zwierzaka. Poza świąteczną pomocą doraźną, można przyłączyć się do akcji poprzez ustawienie płatności cyklicznych. Co miesięczna wpłata o dowolnie wybranej kwocie będzie pobierana automatycznie. Kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych w skali domowego budżetu nie jest ogromnym obciążeniem, a dla bezdomnego czworonoga to szansa na lepsze życie. Od początku akcji, czyli 6 listopada uzbierano ponad 170 tys. zł, ale to wciąż jest kropla w morzu potrzeb.

Bardzo cieszy nas fakt, że z roku na rok kwoty, które przeznaczamy na pomoc bezdomniakom stale rosną, jednak przeliczając skalę potrzeb naszych podopiecznych i koszty związane z prowadzeniem schronisk, zauważamy, że nasze działania wystarczają zaledwie na okres poświąteczny. Wierzymy jednak, że w tym wyjątkowym czasie spełniają się wszystkie marzenia, a nasze bezdomniaki otrzymają długodystansową pomoc. Dlatego w tym roku postanowiliśmy poszerzyć zakres działań i mamy ambicję, aby liczba prezentów przekroczyła wartość 1 miliona złotych. Ta suma zapewniłaby karmę dla 74 placówek, z którymi współpracujemy, nawet na 3 miesiące – mówi Iwona Duda, Prezeska Fundacji Sarigato.

Wyniki akcji można monitorować na bieżąco za pośrednictwem licznika na stronie www.karmimypsiaki.pl/charytatywnachoinka.

#CharytatywnaChoinka

#CharytatywnaChoinka Challenge

W tym roku organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w #CharytatywnaChoinka Challenge. Zadanie polega na nagraniu historii wybranego bezdomniaka i udostępnieniu go wraz z poniższym tekstem na portalach Facebook, Instagram, TikTok, Linkedin:

Biorę udział w #CharytatywnaChoinka Challenge!

1. Wspieram i opowiadam historię bezdomniaka z https://www.karmimypsiaki.pl/charytatywnachoinka.

2. Do nagrania swojego video nominuję @osoba/marka1, @osoba/marka2, @osoba/marka3

3. Na wykonanie zadania macie 48 godzin.

Zrób prezent bezdomniakom razem z Karmimy Psiaki!

Ambasadorami w tym roku są m.in.: Red Lipstick Monster, Maxineczka, Martyna Wojciechowska, Joanna Jabłczyńska, Ewa Gawryluk i wiele innych! Akcję wspierają również marki: Vet Expert, Raw Paleo, Herbapol, Fitmin, Brit oraz Biowet Drwalew

O nas:

W ramach ogólnopolskiej akcji Karmimy Psiaki wspieramy bezdomne Psiaki i Kociaki ze schronisk w całej Polsce. Jesteśmy częścią Fundacji Sarigato.

Do tej pory:

  • przekazaliśmy schroniskom łącznie ponad 271 080 kg karmy

  • wsparliśmy 861 adopcji psów

  • przeprowadziliśmy akcje edukacyjne, w których wzięło udział 370 188 osób

Jak działamy?

  • zaopatrujemy schroniska w karmę dobrej jakości i niezbędna wyposażenie
  • szukamy domów dla porzuconych kotów i psów
  • finansujemy leczenie chorych zwierzaków
  • prowadzimy kampanie społeczne i akcje edukacyjne
  • koordynujemy wolontariat w schroniskach
  • organizujemy wydarzenia charytatywne

Źródło:

Fundacja Sarigato