Co to jest kolka niemowlęca?
Kolką niemowlęcą nazywamy napadowy nieukojony płacz lub krzyk, który występuje często w godzinach wieczornych i nocnych i nie ma dobrze uchwytnej przyczyny. Zaburzenie pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka i zazwyczaj ustępuje samo w wieku około 4.-5. miesięcy.
Napadowi płaczu lub krzyku towarzyszy szereg objawów, takich jak: podkurczanie nóżek, zaciskanie piąstek, zauważalne powiększenie obwodu brzucha i zwiększone oddawanie gazów. Poza epizodami kolki dziecko czuje się dobrze. Istotne jest to, że maluch rozwija się prawidłowo, a kolka nie zagraża jego zdrowiu.
Kolka niemowlęca – dlaczego maluch płacze?
Przyczyny kolki niemowlęcej nie zostały dokładnie poznane, ale zakłada się, że kilka czynników może wpływać na wystąpienie i nasilenie objawów.
Na pierwszym miejscu stawia się dyskomfort brzuszny. Problemy trawienne oraz połykanie zbyt dużej ilości powietrza sprawiają, że jelita malucha są przepełnione gazami. Delikatny przewód pokarmowy dziecka oraz mięśnie ściany brzucha reagują spięciem, co niewątpliwie sprawia dyskomfort lub ból.
Rolę w wystąpieniu kolek może odgrywać zaburzona flora jelitowa. Zmniejszona ilość „dobrych bakterii jelitowych” jest czynnikiem nadmiernego rozrostu bakterii patogennych. W przewodzie pokarmowym powstaje większa ilość gazów, która powoduje dyskomfort i ból.
Inną przyczyną kolek jest zbyt duża ilość bodźców docierających do niemowlaka. „Przestymulowanie” dźwiękiem i światłem, zwłaszcza takim o dużej intensywności, stanowi duży bodziec stresowy dla niedojrzałego układu nerwowego dziecka.
Stres lub niepokój u rodziców jest wyczuwany przez niemowlaki. Problemy emocjonalne opiekunów malucha mogą zaostrzyć epizody płaczu. [1]
Kolka niemowlęca – co robić?
Istnieje kilka strategii, których zastosowanie może pomóc w uspokojeniu dziecka i w zmniejszeniu jego dolegliwości:
- zmiana techniki karmienia – trzymaj dziecko tak, aby jego głowa była ułożona wyżej niż reszta ciała. Pozwoli to na zmniejszenie ilości połykanego powietrza. Po posiłku poklepuj malucha delikatnie po plecach, czekając na odbicie,
- biały szum – ciche i jednostajne dźwięki działają kojąco na rozdrażnienie noworodka. Pomocny może się okazać dźwięk suszarki do włosów, cichy dźwięk odkurzacza, zmywarki czy wentylatora,
- zadbaj o spokojne otoczenie dziecka – zmniejsz poziom hałasu i zadbaj o odpowiednie oświetlenie w pokoju, w którym przebywa niemowlak,
- masaż brzucha – może pomóc w zmniejszeniu ilości gazów jelitowych. Ważne, żeby wykonywać go pomiędzy atakami kolki! Ciepłą dłonią masuj brzuch dziecka. Kieruj się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Do masażu możesz wykorzystać oliwkę lub balsam dla dzieci,
- stosuj lek na kolki – preparaty w kroplach zawierające symetykon ułatwiają wydalanie gazów jelitowych, ponieważ rozbijają duże pęcherzyki powietrza uwięzione w pętlach jelitowych na mniejsze.
Kolka niemowlęca to stan przejściowy, który z czasem minie. Zadbaj o zaoferowanie swojemu maluchowi odpowiedniej ilości wsparcia. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie odpowiednio dobrze z tą sytuacją, zgłoś się po poradę do swojego lekarza rodzinnego lub pediatry.
Bibliografia
[1] A. Ratajczak, K. Ratajczak, i W. Feleszko, „Infantile colic”, Pediatria i Medycyna Rodzinna, t. 12, s. 413–418, grudz. 2016, doi: 10.15557/PiMR.2016.0041.