Zimowe wieczory w… różnych zakątkach świata, czyli 5 filmowych propozycji z podróżami w tle

Ferie za pasem – dla tych, którzy po aktywnym dniu spędzonym na mroźnym powietrzu marzą o teleportacji do ciepłych krajów, mamy 5 propozycji filmowych z urzekającą scenerią w tle. Takie seanse to również świetna inspiracja do kompletowania noworocznej listy planów podróżniczych!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
podróże zagranicze
Ferie zimowe to zdecydowanie czas, który warto wykorzystać na odpoczynek i zadbanie o siebie. Nawet jeśli nie planujemy w tym czasie dalekich wyjazdów i leżenia pod palmą, istnieją sprawdzone sposoby na mentalne przeniesienie się do innej, cieplejszej rzeczywistości. Niewątpliwie jednym z nich jest oglądanie filmów, których akcja rozgrywa się w ciekawych zakątkach świata. Takie seanse mogą być doskonałą inspiracją do kompletowania listy miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić w nowym, 2024 roku. Prezentujemy 5 filmów, po obejrzeniu których z pewnością zaplanujecie urlop “śladami ich bohaterów”.

Soczysta zmysłowość Barcelony

“Vicky, Cristina, Barcelona” to zabawny, inteligentny film, ukazujący miłość we wszystkich jej przejawach. Podczas wakacyjnego pobytu w Barcelonie dwie młode Amerykanki, Vicky (Rebecca Hall) i Cristina (Scarlett Johansson) dają się wciągnąć w niekonwencjonalną, romantyczną przygodę z Juanem Antonio (Javier Bardem). To charyzmatyczny malarz, uwikłany w burzliwą i skomplikowaną relację ze swoją byłą żoną, Marią Eleną (Penélope Cruz).Niewątpliwie, jedną z głównych bohaterek filmu jest sama stolica Katalonii, w której nie sposób się nie zakochać, szczególnie, gdy towarzyszy nam piosenka zespołu Giulia y los Tellarini pod tożsamym tytułem – „Barcelona”. Akcja filmu prowadzi widza nie tylko szlakiem ikon tego miasta, takich jak Sagrada Familia, Park Guell czy słynna Rambla, ale też przez mniejsze uliczki, placyki i zakamarki. Film dostał statuetkę Złotych Globów w kategorii „Najlepszy film komediowy lub musical”, a Penélope Cruz otrzymała zarówno Oscara, jak i nagrodę filmową Goya dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

– Architektura i klimat Barcelony pozwalają czerpać inspiracje garściami. Samo centrum to niewątpliwie wizytówka miasta, jednak będąc w stolicy Katalonii warto nieco oddalić się od głównych szlaków, aby odnaleźć miejsca, które niegdyś docenili również artyści. Przykładem i moim “ukrytym” faworytem jest Parc del Laberint d’Horta – wspaniały park z autentycznym labiryntem z żywopłotu, który stanowił tło w słynnym filmie „Pachnidło” – mówi Joanna Cedrych, specjalistka ds. produktu i obsługi klienta w Getaway, platformie pełniącej funkcję inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”.
 
Odbudowa rodzinnych więzi
Wspólny wieczór przy filmie “Pociąg do Darjeeling” może być doskonałą okazją do wzmacniania rodzinnych relacji. Wystarczy wspólnie “wybrać się” na przesyconą kolorami i zapachami Indii wyprawę, śladami bohaterów tego filmu – trzech skłóconych braci, którzy wyruszyli pociągiem w podróż dookoła Indii, by odnaleźć siebie i naprawić rodzinne więzi. Całkiem niespodziewanie wylądowali na samym środku pustyni z… niezbyt survivalowym ekwipunkiem, w postaci jedenastu walizek, drukarki i maszyny do laminowania. Znakomite kreacje w filmie stworzyli Owen Wilson, Adrien Brody i Jason Schwartzman.

W poszukiwaniu szczęścia

“Jak dogonić szczęście?” – to pytanie, które wielu z nas zadaje sobie zwłaszcza snując noworoczne postanowienia. To również tytuł filmu, którego główny bohater – psychiatra, przeżywający kryzys zawodowy i prywatny, postanawia porzucić wygodne życie i wyruszyć w samotną podróż w poszukiwaniu definicji szczęścia. Akcja filmu prowadzi Hectora i widzów przez cały świat: od Paryża, przez Chiny, Afrykę aż do Stanów Zjednoczonych. Jego podróż jest pełna zabawnych przygód, egzotyki i niebezpieczeństw. Film postrzegany jest przez wielu jako męski odpowiednik kultowej produkcji “Jedz, módl się i kochaj”.

Szlakiem Pacific Crest Trail

Legendarny szlak Pacific Crest Trail, ciągnący się od Meksyku aż po granicę Kanady, stał się celem pieszej wędrówki głównej bohaterki filmu “Dzika droga”, który stanowi adaptację autobiograficznej powieści amerykańskiej eseistki, Cheryl Strayed. To jeden z trzech najdłuższych szlaków trekkingowych w Stanach Zjednoczonych, należący do tzw. „Potrójnej Korony”, liczący 4 265 km długości. Pozostałe to Appalachian Trail (3 500 km) i Continental Divide Trail (ok. 5000 km). Główna bohaterka podejmuje to samotne wyzwanie, aby odnaleźć siebie i rozpocząć życie na nowo po śmierci matki i rozpadzie małżeństwa. Film zachwyca widokami i skłania do refleksji. Niewątpliwie warto wybrać się w tę podróż w towarzystwie odgrywającej rolę głównej postaci – Reese Witherspoon.

W mieście miłości

Jak najłatwiej zdobyć serca Francuzów? O tym wie każdy wprawiony podróżnik. Oczywiście wychwalając ich kraj z Paryżem w roli głównej. Wypada też przynajmniej raz obejrzeć nagrodzony Oscarem film “O północy w Paryżu” Woody’ego Allena. Główni bohaterowi, Inez i Gil, przyjeżdżają do stolicy Francji, by zaplanować ślub. Czas spędzają jednak osobno – Inez widuje się z byłym chłopakiem, a Gil odbywa podróże do lat 20. Ukazany w tym filmie obraz współczesnego Paryża to raczej stereotypowa opowieść ukazująca jego postrzeganie przez amerykańskich turystów jako miasto tylko i wyłącznie magiczne. Zdecydowanie warto obejrzeć tę docenianą produkcję, jak i odwiedzić to miasto, by móc samemu ją zweryfikować.

– Produkcje filmowe rozgrywające się w różnych miejscach na świecie często narzucają nam, jako widzom, konkretne wyobrażenia na ich temat. “Rozprawianie się z nimi” może być bardzo ciekawym sposobem na podróżowanie. Wybierając się w miejsca znane z wielkiego ekranu warto uwzględnić w planie wyjazdu dokładnie te atrakcje, które mieliśmy okazję obejrzeć w filmie. To pozwoli nam zetknąć własne doświadczenia z kreacją filmową i przekonać się, na ile daliśmy się ponieść reżyserskim zabiegom – podsumowuje Joanna Cedrych z Getaway.
Getaway
Getaway to platforma, która pełni funkcję intuicyjnego, inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”. Dzięki dostępowi do preferencyjnych stawek oferowanych przez bazę hotelową i usługową na całym świecie oraz integracji wielu rozwiązań w jednym, narzędzie oszczędza klientowi zarówno czas, jak i pieniądze, dostarczając klientom najlepszą możliwą konfigurację wyjazdu. Uzupełnieniem usługi planowania podróży jest pełna opieka 24/7 oraz organizacja wszelkich formalności, takich jak odprawy online, gromadzenie potwierdzeń i udostępnienie klientowi interaktywnego przewodnika na wyjazd. Misją twórców Getaway jest rozwój platformy w kierunku kompleksowego, zaawansowanego technologicznie narzędzia do komponowania dowolnych podróży i ich obsługi w czasie rzeczywistym, co może przyczynić się do rewolucji w nowoczesnym podróżowaniu. Spółka powstała w 2018 roku i od tego czasu intensywnie się rozwija – w 2021 roku zrealizowała rundę inwestycyjną “pre-seed”, dzięki której pozyskała finansowanie na pozio

Źródło:

Getaway