Zacznijmy od tego, czym jest cera dojrzała. Należy podkreślić, że tym mianem określamy cechę skóry, a nie jej typ. Możemy tym samym kwalifikować się do tej grupy, ale nasza cera będzie posiadać także konkretne rozróżnienie – zwykle będzie to cera sucha. Dlaczego? Ponieważ z biegiem lat spada aktywność gruczołów łojowych oraz spójność cementu komórkowego. Nie jest to zaś regułą, tak więc mając cerę dojrzałą, śmiało możemy także posiadać cerę suchą, wrażliwą, naczyniową czy alergiczną.
No dobrze, ale w takim razie, kiedy do tego głównego typu cery dodajemy określenie „skóra dojrzała”? Pewnie zastanawiacie się, czy są tu jakieś ramy czasowe? Nasza ekspertka spieszy z odpowiedzią i uspokaja, że o skórze dojrzałej mówimy najczęściej w przedziale 40-45 roku życia, ale jest to bardzo płynna reguła. Wszystko zależy od tego, jak dbamy o nasze zdrowie, jak się odżywiamy i jakiej pielęgnacji stosujemy na co dzień. Przedwcześnie starzejąca się skóra zyska miano skóry atroficznej. Atrofia powstaje wskutek m.in. braku ochrony naszej skóry przed promieniowaniem UV, stosowania używek czy też problemów hormonalnych.
Jak odnaleźć przyczynę przedwczesnego starzenia się skóry?
Ekspertka podkreśla, że starzenie skóry możemy podzielić na dwa typu: starzenie wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. To pierwsze, związane jest z wiekiem, ale także zmianami hormonalnymi i czynnikami genetycznymi. Efektem starzenia wewnątrzpochodnego jest również cienka, „siateczkowa”, sucha i często zarumieniona skóra z naczynkami. Na szczęście mamy też drugi typ starzenia – zewnątrzpochodny i jest to ten, na który mamy dużo większy wpływ. Do czynników zewnętrznych powodujących starzenie zalicza się: ekspozycję na słońce, smog, zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwą dietę, tryb życia, stres oraz używki. Starzenie zewnątrzpochodne skutkuje pogrubieniem skóry, poszarzeniem i pojawieniem się na niej brodawek łojotokowych oraz głębokich zmarszczek. Jednym zdaniem – twarz to swojego rodzaju mapa naszego życia, która pokazuje nasz sposób dbania o siebie.
Jak zminimalizować działanie czynników postarzających skórę?
Jesteśmy tym co jemy i tym samym powinniśmy skoncentrować się na postrzeganiu żywienia jako fundamentu budowania zdrowej, lśniącej i wiecznie młodej skóry. Wprowadź zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) znajdujące się w rybach morskich, olejach roślinnych i orzechach (kwasy Omega-3). Podtrzyma to odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry od środka. Dodatkowo pij odpowiednie ilości wody, ogranicz używki oraz stosuj ochronę przeciwsłoneczną – przez cały rok! Nie zapominajmy, że promienie UV nie znikają magicznie po zakończeniu wakacji, musimy pamiętać o nich nawet w pochmurne czy zimowe dni.
Aby perfekcyjnie zadbać o skórę i jej ochronę przeciwsłoneczną przez 365 dni w roku skorzystaj z lekkiego fluidu SPF50 IWOSTIN SOLECRIN, który dobrze się wchłania i ma płynną konsystencję łatwą w aplikacji. Pamiętaj, że zachowanie młodego wyglądu twarzy nie będzie możliwe bez odpowiedniego demakijażu. Wypróbuj pielęgnację dwuetapową, z czego na początek wybierz demakijaż olejkiem, np. produktem od Hebe Cosmetics lub płynem micelarnym. W drugim etapie sięgnij po żel lub piankę do mycia twarzy. Świetnie sprawdzi się tu produkt Mafka, który dokładnie zmyje pozostałości makijażu, z którymi nie poradził sobie etap pierwszy.
Każda pielęgnacja powinna składać się z trzech elementów: oczyszczania, fotoprotekcji oraz nawilżania i regeneracji skóry. Aby zadbać o ten ostatni, wprowadź do pielęgnacji cery dojrzałej ceramidy, lipidy i cholesterol (kwasy tłuszczowe). Znajdziesz je w kremie do twarzy na dzień Q+A Ceramide, który idealnie zregeneruje skórę twarzy. A jeśli mowa o nawilżeniu, sięgnij po nawilżający krem na noc Apis Perfect Moisture, który błyskawicznie zadziała na Twoją skórę, przywracając jej naturalny blask oraz jędrność. W składzie znajdziemy koenzym Q10, który skutecznie zneutralizuje negatywne działanie wolnych rodników. Jeśli chcesz zadziałać antyoksydacyjnie, mamy dla Ciebie świetną propozycję – przeciwzmarszczkowe serum do twarzy DERMIKA Esthetic Solutions, które bardzo szybko się wchłania i sprawdzi się jako baza pod makijaż.
Jakie składniki aktywne należy włączyć do pielęgnacji skóry dojrzałej?
Warto wiedzieć, że z wiekiem cykl odnowy naskórka spowalnia – z 30 dni, nawet do 60-70. Do tego dochodzi także utrata włókien kolagenowych i elastyny, dlatego do pielęgnacji skóry dojrzałej warto wprowadzić retinoidy. Stosujemy je wyłącznie w pielęgnacji wieczornej, pamiętając o nałożeniu filtru SPF w ciągu dnia. Polecanym produktem jest serum z 0,1% retinolem od marki MIZON. W składzie znajdziemy także niacynamid i bakuchiol, czyli wszystko o czym marzy cera dojrzała. Pro tip Urodomaniaczek – retinolu używaj także na dłonie oraz dekolt, a spowolnisz procesy starzenia także tych obszarów!
Postaw na peptydy, np. te zawarte w przeciwzmarszczkowym kremie do twarzy DERMIKA Esthetic Solutions, dzięki któremu zregenerujesz, odżywisz i ujędrnisz swoją skórę. Nie zapomnij także o kwasach, które wyjątkowo lubią się z cerą dojrzałą. Warto stosować produkty, które zamiast wysokich stężeń monokwasów zawierają mieszankę z kwasami AHA i PHA. Urodomaniaczki proponują serum złuszczające z 20% AHA + PHA od Skincyclopedii.
Zadbaj także o okolicę oczu, np. z kofeinowym kremem pod oczy Bandi Boost Care. Kofeina zniweluje nie tylko oznaki starzenia, ale także cienie pod oczami czy opuchliznę. Prawdziwy booster! Pamiętaj, aby zadbać o równowagę między złuszczaniem, a nawilżeniem skóry, inaczej naruszymy barierę hydrolipidową skóry i uzyskamy odwrotny efekt!
Czy należy sugerować się oznaczeniami wiekowymi na kosmetykach?
Ekspert śmiało stwierdza, że możemy zaufać producentom i etykietom. Będzie to bardzo dobra sugestia doboru pielęgnacji, dla osób które nie znają się na składach i nie są pewne jaką pielęgnację dobrać do swoich potrzeb. Korzystaj z naszych porad i ciesz się piękną i młodą skórą twarzy w każdym wieku!