Zaćmienie Słońca – transmisja z komentarzem na żywo

Obejrzyj z Hevelianum jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych! Częściowe zaćmienie Słońca nastąpi we wtorek, 25 października, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem, a Ziemią, częściowo zasłaniając tarczę naszej życiodajnej gwiazdy. To niezwykłe, niebieskie spotkanie będziemy mogli podziwiać również w Polsce.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Zaćmienie Słońca 25 października 2022 r. będzie widoczne w Europie, Północno-Wschodniej Afryce i Południowo-Zachodniej Azji. W Gdańsku rozpocznie się o godzinie 11:11, a zakończy o 13:27. W fazie maksymalnej, czyli o 12:18, zasłonięte zostanie ponad 40% tarczy Słońca. Poszczególne momenty zaćmienia będą się różnić w zależności od położenia geograficznego.

Na kanale YouTube Hevelianum: https://www.youtube.com/watch?v=JS2MwNe65rk odbędzie się transmisja na żywo z tłumaczem Polskiego Języka Migowego. Jedno z rzadszych wydarzeń jakim jest częściowe zaćmienie Słońca będzie można oglądać dzięki współpracy Hevelianum z zaprzyjaźnionymi instytucjami: Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Grudziądzkim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oraz wrocławskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Przez cały czas trwania transmisji, czyli w godzinach 11:00-13:40, zaćmienie będą komentować na żywo eksperci z partnerskich obserwatoriów oraz astronomki Hevelianum. Osoby, które w tym czasie zdecydują się odwiedzić Górę Gradową, będą mogły spojrzeć na zaćmienie przez teleskop słoneczny, który specjalnie na tę okazję zostanie ustawiony na głównym placu Hevelianum.

Pamiętajmy, że obserwacje Słońca są niebezpieczne, dlatego nigdy nie oglądajcie go bez specjalnych filtrów i zabezpieczeń, tym bardziej przez teleskop czy lornetkę – można nawet stracić wzrok! Przyjdźcie do Hevelianum na Górę Gradową i obejrzyjcie Słońce bezpiecznie przez specjalny teleskop przeznaczony tylko do jego obserwacji lub w zaciszu własnego domu, podczas transmisji LIVE. Trzymajcie kciuki za pogodę!

___________________________________________________________

Częściowe zaćmienie Słońca w Gdańsku

Początek: wtorek, 25 października 2022, godz. 11:11

Maximum: wtorek, 25 października 2022, godz. 12:18

Koniec: wtorek, 25 października 2022, godz. 13:27

Czas trwania: 2 h 17 min

Partnerzy: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Wrocław

Patronat: Trojmiasto.pl, Polska Agencja Kosmiczna

Źródło:

Hevelianum