Wystawa ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza na wyjątkową wystawę dzieł Józefa Wilkonia, znanego ilustratora, rzeźbiarza, malarza, twórcy plakatów i scenografii teatralnych. Prezentowane ilustracje i rzeźby związane będą z Bożym Narodzeniem, czasem kolędowania i zimową porą. Wernisaż odbędzie się 3 grudnia o godz. 18:00.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Święta z Józefem Wilkoniem

Józef Wilkoń to znakomity ilustrator książek, malarz, grafik i rzeźbiarz. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Artysta w swoich pracach najczęściej skupia się na przedstawieniu zwierząt i przyrody. W swoich dziełach oddaje piękno otaczającego świata, jednocześnie wnosząc do nich unikalną, osobistą wizję. Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce. To ceniony ilustrator o ugruntowanej pozycji na krajowej i międzynarodowej scenie artystycznej.

O swojej twórczości mówi: Malowałem tuszem i akwarelą, z gestu. Moją ambicją było uchwycić ruch i charakter zwierzęcia jednym pociągnięciem dużego pędzla. Teraz rolę pędzla spełniają uderzenia siekiery czy pociągnięcia elektrycznej piły – moje zwierzaki są zrobione kilkunastoma ciosami.

———

———

Wilkoń Kartka świąteczna RUCH lata60 XX (1)
Fot. Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”
Fot. Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”
Fot. Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”

Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Wystawa, pełna niespodzianek i unikalnych eksponatów, przeniesie wszystkich uczestników w magiczną atmosferę Bożego Narodzenia, czasu kolędowania oraz urokliwej zimowej aury. Przedstawione zostaną niezwykłe ilustracje do książek, które zdobią strony publikacji m.in. w Niemczech, Korei Południowej i we Włoszech, lecz dotąd nie były dostępne dla polskiego czytelnika. Oko widzów cieszyć będą także rzeźby artysty, m.in. praca „Łoś”. To niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z twórczością artysty i zanurzyć się w jego wyjątkowym świecie.

Wernisaż odbędzie się 3 grudnia 2023 r. o godz. 18:00 w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” (ul. Indiry Gandhi 9)Wystawa prezentowana będzie do 11 stycznia 2024 roku.

Wstęp wolny.

Źródło:

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”