Wszystko co musisz wiedzieć o stopie sportowca

„Pokaż mi swoje stopy, a powiem Ci kim jesteś” – takie sformułowanie nabiera szczególnego znaczenia w przypadku sportowców, dla których stopa to nie tylko fundament ciała, ale także „narzędzie” pracy. Regularne treningi to stałe obciążenia. Dodatkowo, konieczność przebywania w specjalistycznym obuwiu sprawia, że dochodzi do zmian w rozkładzie obciążeń w obrębie stopy czego konsekwencją mogą być bolesne zmiany skórne w postaci zrogowaceń, nagniotków czy modzeli. Trenujesz zawodowo lub amatorsko? Centrum Medyczne VenaMed oferuje kompleksową diagnostykę i indywidualne podejście niezależnie od uprawianej dyscypliny.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
VenaMed_stopa_sportowca_grafika

W literaturze stopa sportowca (atlety) opisywana jest przede wszystkim jako rodzaj grzybicy wywołanej przez dermatofity, której rozwojowi sprzyja m.in. korzystanie z publicznych natrysków i sauny, nieprawidłowa higiena, a także stosowanie niedopasowanego i nieprzewiewnego obuwia. Do innych problemów należy dyskomfort i bóle spowodowane obecnością pęcherzy, kurzajek, czy wrastających paznokci. W przypadku sportowców nie zawsze możemy mówić o eliminacji przyczyn, dlatego tak ważna jest codzienna, a przede wszystkim odpowiednia ich pielęgnacja.

To inwestycja w przyszłość i większa przyjemność z rywalizacji!

Pierwsze ostrzeżenie: nagniotki i modzele
Pojawiające się na stopie zrogowacenia, odciski lub zgrubiałe nagniotki to pierwsza wskazówka, aby wnikliwiej przyjrzeć się swoim stopom. Powstałe zmiany skórne, często bolesne, należy skonsultować z podologiem, który za pomocą specjalistycznego sprzętu wykona pedicure leczniczy, polegający m.in. na usunięciu zrogowaciałego naskórka z użyciem frezarki czy skalpela. Pomoże również w doborze preparatów pielęgnacyjnych dla „wymagających” stóp jakimi są stopy sportowca.

Im szybciej sportowiec podda się profesjonalnej pielęgnacji, tym bardziej prawdopodobne, że uniknie poważniejszej ingerencji i co ważne, bez bólu będzie mógł kontynuować treningi. Nasi specjaliści w trakcie wizyty kładą duży nacisk na edukację w zakresie prawidłowego i samodzielnego dbania o stopy.

Krwiaki podpaznokciowe
Długotrwały, bezpośredni ucisk może mieć wpływ nie tylko na skórę, ale także na stan płytki paznokcia. Ma to miejsce szczególnie w przypadku gier zespołowych czy sportów kontaktowych, gdzie dochodzi do nastąpnięcia na stopę przez innego zawodnika i bezpośredniego urazu paznokcia. Powstaje wówczas krwiak podpaznokciowy, co często wyklucza zawodnika z treningu. Brak wczesnej reakcji i odpowiedniego zabezpieczenia może doprowadzić nawet do oddzielenia się płytki od łożyska, a w przypadku dłużej utrzymującego się bólu, do nieprawidłowego ustawienia stopy spowodowanego dyskomfortem. Specjalista-podolog, podiatra lub w sytuacji bardziej wymagającej, podochirurg w sterylnych warunkach może nawiercić płytkę i usunąć krwiak. Przyspieszy to powrót do bezbolesnych treningów.

Wrastające paznokcie – czy można im zapobiec?
To obecnie powszechny problem, z którym mierzą się także sportowcy. Wśród przyczyn powstawania wrastających paznokci na pierwszy plan po raz kolejny wysuwa się nieodpowiednie obuwie i zła pielęgnacja (obcinanie paznokci). Przyczyną takich zmian są również deformacje stóp, nadmierna suchość czy potliwość.

O wrastających paznokciach mówimy, gdy twarda płytka paznokcia uszkadza miękką tkankę – skórę. Towarzyszy temu wrażliwość na dotyk, opuchlizna, zaczerwienienie, a także ból podczas chodzenia, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Lekceważenie symptomów i brak konsultacji ze specjalistą prowadzi do infekcji bakteryjnych i dużo poważniejszych konsekwencji. Problem ten może pojawić się u sportowców w każdym wieku, a dziś coraz częściej dotyczy także dzieci aktywnych fizycznie.

W Centrum Medycznym VenaMed leczymy takie paznokcie. W zależności od stopnia zaawansowania i przyczyn powstania, nasi specjaliści dobierają odpowiednie metody leczenia – zachowawcze lub chirurgiczne. W tego typu przypadkach równie ważna jest profilaktyka, ponieważ jej brak (zwłaszcza po zabiegu chirurgicznym) może spowodować, że problem wrastających paznokci powróci ze zdwojoną siłą. Dlatego na wizytach kładziemy duży nacisk na edukację w zakresie prawidłowej pielęgnacji stóp, w tym paznokci, adresowaną szczególnie do dzieci i młodzieży – mówi dr n. med. i n. o zdr. Aneta Popieluch – fizjoterapeuta, ortopodolog.

Suchą stopą przez… nadpotliwość
Grupą szczególnie narażoną na nadaktywność gruczołów potowych są osoby aktywne fizycznie. Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym i nieodłącznym elementem intensywnego treningu. Jednak nadmierne wydzielanie potu może prowadzić do zmian skórnych. Wilgotne środowisko może zwiększa

ryzyko rozwoju kurzajek powstałych na skutek zakażenia wirusem HPV. Jest także przyczyną wcześniej wspomnianej grzybicy, której oznaki pojawiają się przede wszystkim pomiędzy czwartym, a piątym palcem i stopniowo przemieszczają na sąsiadujące oraz podeszwę. Wśród objawów możemy wyróżnić zarówno zaczerwienienie, obecność pęcherzy, jak i pękanie naskórka. Aby zapobiegać rozwojowi choroby należy szczególnie zadbać o higienę, a w przypadku zaobserwowania zmian, jak najszybciej udać się do specjalisty, który zaleci adekwatne postępowanie. W zależności od stadium rozwoju schorzenia, indywidualnie dobrana terapia może obejmować zarówno preparaty doustne, jak i leczenie miejscowe za pomocą maści i żeli oraz zabiegi laserowe.

Venamed_stopa_sportowca

Ortopodologia – zaprzyjaźnij się z wkładkami
Nie bez powodu mówi się, że stopa stanowi fundament ciała. Jest częścią tak zwanego łańcucha biokinematycznego kończyny dolnej, a jej ułożenie ma bezpośredni wpływ na pozostałe stawy, a tym samym na postawę. Chcąc eliminować nie tylko skutki, ale także przyczyny przeciążeń, warto skorzystać z usługi ortopodologii łączącej techniki podologii i fizjoterapii. Pierwsza wizyta diagnostyczna obejmuje:

  • Badanie fizjoterapeutyczne (kliniczna ocena stanu narządu ruchu),

  • Badanie na PODOSCANIE, za pomocą którego uzyskujemy informacje o przestrzennym ukształtowaniu wysklepienia stopy, stopnia koślawości palucha i kąt szpotawości palca,

  • VIDEOGRAFIĘ 2D umożliwiającą szczegółową analizę postawy ciała, w tym: szpotawości, koślawości kolan i pięt, asymetrię miednicy łopatek, barków, trójkątów talii oraz ustawienia głowy,

  • Badanie na PLATFORMIE DYNAMOMETRYCZNEJ FreeMED oceniającą rozkład obciążeń stóp w staniu i chodzie. Dodatkowo można sprawdzić równowagę i zaburzenia koordynacji wzrokowo ruchowej.

Efektem tak przeprowadzonych badań jest:

  • Trafna diagnoza
  • Optymalna terapia i profilaktyka
  • Precyzyjnie dopasowane wkładki lub korekta.

W VenaMed wkładki są projektowane i wykonywane od podstaw, dla każdej ze stóp indywidualnie. Pasują tym samym tylko dla jednej, konkretnej osoby – nie będą pasowały na inne stopy. Włożone do obuwia sprawią ze będzie to but „szyty na miarę”.

Rola Wkładek:

  • Poprawiają ergonomię ruchu, korygując dysfunkcje biomechaniczne (np. odciążając łuk podłużny i poprzeczny stopy),
  • Według najnowszych badań niektóre wady stóp prowokują określone zespoły bólowe kręgosłupa, skorygowanie stopy może więc znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe. Wkładki stwarzają również dogodne warunki dla działania mięśni stabilizujących stopę zmniejszając obciążenia i zmęczenia kończyn dolnych,
  • Przynoszą ulgę stopom w istniejących już zniekształceniach i wadach.

Prawidłowo dobrana wkładka sprawi, że stopy będą układać się na podłożu (w obuwiu) tak, jak zostały do tego stworzone. Każde inne, nieprawidłowe ich ułożenie może skutkować poważnymi schorzeniami występującymi w organizmie w przyszłości.

Znajomość specyfiki ruchu w dyscyplinach sportowych pozwala na zaopiekowanie się osobami aktywnymi fizycznie i sportowcami. Indywidualnie zaprojektowana wkładka zapewni prawidłowy rozkład obciążeń kończyn dolnych, a tym samym stawy, więzadła i ścięgna będą mniej narażone na kontuzje. To w dużej mierze od stóp zależy nasze ogólne samopoczucie.  podsumowuje dr n. med. i n. o zdr. Aneta Popieluch.

dr Agnieszka Wolska
Założycielka VenaMed, która od ponad 16 lat pracuje jako specjalista chirurgii ogólnej, a od 2011 roku także jako lekarz medycyny estetycznej. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej z zastosowaniem małoinwazyjnych metod leczenia. Posiada ponad 20 letnie doświadczenie w badaniach USG piersi. Dr Wolska należy do Polskiego Towarzystwa Flebologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się ze specjalistami Centrum Medycznego VenaMed, a także w programach telewizyjnych, m. in. „Operacja zdrowie” oraz „Wszystkie strony piękna“.

Centrum Medyczne VenaMed
Nowoczesna placówka medyczna zlokalizowana w sercu warszawskiego Żoliborza. Centrum Medyczne VenaMed powstało z myślą o zaspokojeniu stale rosnących potrzeb z zakresu specjalistycznych usług medycznych. Specjaliści VenaMed dysponują nowoczesnym sprzętem służącym właściwej diagnostyce i skutecznemu leczeniu, zapewniając przy tym poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego.

Źródło:

Centrum Medyczne VenaMed