„Wszystkie Jeże nasze są!”, czyli jak pomóc kolczastym przyjaciołom?

Jeże to urocze i pożyteczne stworzenia, które wzbudzają niezwykłą sympatię wśród ludzi. Niestety, w dzisiejszych czasach, coraz częściej potrzebują naszej pomocy, zwłaszcza w miastach, gdzie ich naturalne środowisko ulega zniszczeniu. Jak postępować, gdy spotkamy jeża? Jak przystosować ogród, aby stał się dla niego bezpieczny? Marka Jeżyki w kampanii „Wszystkie jeże nasze są!” obala wiele mitów dotyczących tych zwierząt.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
JEZYKI_KV-POSM

Choć jeże zazwyczaj świetnie radzą sobie samodzielnie, istnieją sytuacje, w których potrzebują naszej pomocy, np. gdy młody osobnik oddali się od matki. Jeśli zauważymy małe zwierzęta samotnie wędrujące w ciągu dnia, warto zainteresować się ich losem. Może to wskazywać na osierocenie, a w takim przypadku najlepiej skontaktować się z lokalną organizacją zajmującą się ochroną tych kolczastych zwierząt.

Jeże są stworzeniami nocnymi, dlatego widok osobnika aktywnego w ciągu dnia może budzić niepokój i świadczyć o jego chorobie, osłabieniu lub zagubieniu. Wówczas warto zapewnić mu ciepłe, spokojne miejsce i skonsultować się z weterynarzem lub ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt.

Inną sytuacją, która wymaga naszej interwencji, jest znalezienie jeża w niebezpiecznym miejscu, np. przy drodze lub uwięzionego w siatce ogrodzeniowej. Jeśli zwierzę utknęło w pułapce, należy je ostrożnie uwolnić i przenieść w bezpieczne miejsce, takie jak gęste zarośla, z dala od ruchu ulicznego. Ranne osobniki z widocznymi obrażeniami, takimi jak krwawienie czy złamania, wymagają natychmiastowej pomocy weterynaryjnej.

Jezyki_karuzela

Jak zachować się, gdy spotkamy jeża?

Często, natrafiając na jeża, nie jesteśmy pewni, jak właściwie zareagować i ocenić, czy rzeczywiście potrzebuje on naszej pomocy. Jeżeli spotkamy jeża, który wydaje się zdrowy, najlepiej pozostawić go w spokoju. Obserwacja z daleka pozwoli mu na kontynuowanie naturalnego zachowania bez stresu. Jeżeli jednak zauważymy, że zwierzę jest zdezorientowane lub zagubione, możemy delikatnie przenieść je w spokojniejsze miejsce, np. na trawnik, do parku, z dala samochodów – komentuje Oktawian Szwed z Ośrodka Rehabilitacji „Jeżurkowo” i dodaje – Warto jednak pamiętać, aby nigdy nie dokarmiać jeży mlekiem – jest ono dla nich szkodliwe. Zamiast tego możemy wystawić im miskę z wysokomięsną kocią karmą.

Jak przygotować ogród na zimowanie jeży?

Zima to trudny czas dla jeży, które w naturalnych warunkach szukają miejsc zapewniających im ciepło i ochronę. Możemy im pomóc, przystosowując nasze ogrody do ich potrzeb. Wystarczy zostawić stosy liści, suchych gałęzi czy kompost, ponieważ często jeże wybierają je na swoje zimowe schronienie.

Warto również pamiętać o unikaniu chemikaliów w ogrodzie. Pestycydy i inne substancje syntetyczne, nie tylko mogą powodować zatrucie jeży, ale również niszczą ich środowisko. Z tego względu starajmy się stosować naturalne metody ochrony roślin, które są bezpieczne zarówno dla nich, jak i dla innych dzikich zwierząt – dodaje Oktawian Szwed, z Ośrodka Rehabilitacji „Jeżurkowo”.

Ważne jest także, aby nasz ogród był łatwo dostępny dla jeży. Upewnijmy się, że w ogrodzeniu są małe przejścia, przez które nasi kolczaści przyjaciele mogą się przedostać. Dzięki temu będą mogły swobodnie wędrować po okolicy, w poszukiwaniu pożywienia.

Jak jeszcze możemy pomóc jeżom?

Innym sposobem wsparcia tych małych stworzeń, dostępnym dla każdego, jest udział w  akcji „Wszystkie Jeże nasze są!” zorganizowanej przez markę Jeżyki. W ramach tej inicjatywy stworzono specjalną „jeżykową” wersję popularnego hitu Majki Jeżowskiej, do której tekst napisał Jacek Cygan. Nową aranżację piosenki „Wszystkie Jeże nasze są!” można obejrzeć na stronie jezykiciastka.pl, gdzie codzienne klikanie w ikonę wybranego zwierzaka to realne wsparcie finansowe, które trafi do fundacji Primum, zarządzającej placówką.

Akcję można wspierać do 23.10.2024 r.

Pamiętajmy — każda, nawet drobna, pomoc dla tych małych stworzeń ma wielkie znaczenie. Dbając o jeże, przyczyniamy się nie tylko do ich przetrwania, ale także do utrzymania równowagi ekologicznej w naszym środowisku.

Źródło:

Colian