Wkrótce szkoła. Oto 5 aspektów, o które musi zadbać każdy rodzic pierwszoklasisty

Zbliża się ważny rozdział w życiu pierwszoklasistów i ich rodziców – szkoła. Wydarzenie to wywołuje wiele skrajnych emocji: od ekscytacji i zaciekawienia aż po stres i obawy. Aby złagodzić i przyspieszyć proces adaptacyjny, należy odpowiednio przygotować dziecko do nowej sytuacji – zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym. Jakie działania mogą podjąć rodzice?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Jak prawidłowo dopasować dziecku tornister

Przygotowanie do szkoły jest dużym wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Aby ułatwić ten proces, marka Herlitz stworzyła przy współpracy ze specjalistami specjalną publikację pt. „IDĘ DO SZKOŁY Z SUPERMOCAMI”. Zawarte w niej treści, przygotowane przez ekspertów z Instytutu Małego Dziecka im. Astrid Lindgren oraz fizjoterapeutkę Karolinę Szymańską, mają pomóc rodzicom pierwszoklasistów w zadbaniu o dobre samopoczucie i zdrową postawę ich pociech.

– Aby wesprzeć dziecko w procesie adaptacji, kluczowe jest zapewnienie przestrzeni na jego emocje oraz czasu, by poradziło sobie ze zmianą. Warto rozwijać w nim autonomię i samodzielność w zakresie sytuacji codziennych (np. ubierania stroju do ćwiczeń, pakowania tornistra), umiejętności wspierające adaptację (regulację emocji, elastyczne myślenie, zdolność koncentracji), a także wspierać jego ciekawość i wiedzę o otaczającym świecie. Wspólne poznanie wychowawczyni i nowego miejsca, rozmowy z dzieckiem o szkole, przygotowanie szkolnej wyprawki czy wykonywanie ćwiczeń wspierających prawidłową postawę wspierają pozytywne nastawienie, motywację dziecka i rodzica oraz łagodzą naturalny stres adaptacyjny – warto poświęcić na to  czas – mówi Agnieszka Tkaczyńska, psycholożka z Instytutu Małego Dziecka im. Astrid Lindgren.

Jak podkreślają eksperci, przejście do szkoły jest równie ważne dla rozwoju dziecka co wcześniejsze etapy (żłobek, przedszkole), dlatego poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, o które każdy rodzic powinien zadbać, chcąc ułatwić dziecku proces adaptacji do nowego środowiska.

  1. Zadbaj o pozytywne nastawienie

Dla wielu pierwszoklasistów rok szkolny to pierwszy moment bez bliskiej obecności rodziców. W związku z tym ważne jest wspieranie dziecka, a także regularne rozmowy o jego emocjach. Warto ponadto wspólnie odwiedzić nową okolicę, spotkać się z nauczycielem i wziąć udział w dniach otwartych. Działania te kształtują poczucie bezpieczeństwa pierwszoklasisty i dają mu jasny sygnał, że może liczyć na pomoc rodziców.

  1. Kształtuj nowe nawyki dziecka

Dla pierwszoklasisty szkoła oznacza zmianę trybu życia. Obok zabawy pojawiają się obowiązki, które wymagają samodzielności, dyscypliny i koncentracji. Umiejętności te warto kształtować jeszcze przed rozpoczęciem edukacji. Pomocna będzie nauka prostych czynności, np. rozpoznawania swoich rzeczy lub zakładania stroju do ćwiczeń. Rodzic może ponadto rozwijać samodzielność dziecka, dając mu okazję do podejmowania decyzji i wykonywania różnych zadań.

  1. Przygotuj stanowisko do nauki

Ważnym elementem wpływającym na zdrowie fizyczne dziecka jest także biurko – to przy nim uczeń będzie odrabiał lekcje. Aby mebel umożliwiał wygodną naukę, powinien być dobrany odpowiednio do wzrostu dziecka. W przypadku pierwszoklasisty mierzącego około 110-120 cm dobrze sprawdzi się biurko o wysokości 55-60 cm, ale dobrym pomysłem jest wybór modelu z opcją regulacji.

  1. Postaw na dopasowany i ergonomiczny tornister

Poza aspektami psychologicznymi, należy zadbać również o te fizyczne. Dziecko wczesnoszkolne, którego organizm wciąż się rozwija, nie jest przyzwyczajone do regularnego noszenia ciężaru. Jak zwracają uwagę eksperci, wybór dobrego tornistra jest lepszy dla dziecka w tym wieku od nieusztywnionego plecaka. Aby zapobiec wadom postawy, należy zwrócić szczególną uwagę na jego cechy – tornister powinien być lekki, wygodny i dobrze wyprofilowany. Co ważne, należy go dopasować indywidualnie do każdego dziecka. Sprawdź, czy górna krawędź znajduje się na poziomie ramion, a dolna – na wysokości kości miednicznej.

  1. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Poza doborem odpowiedniego tornistra i przygotowaniem ergonomicznego miejsca do nauki, warto zachęcać dziecko do codziennych ćwiczeń. Nawet kilkuminutowa gimnastyka może w istotny sposób wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność i przeciwdziałać wadom postawy. Aktywność fizyczna będzie dla kilkulatka atrakcyjna, jeśli połączysz ją z zabawą.

Aby ułatwić proces adaptacji do szkoły, marka Herlitz zaprosiła rodziców i ich dzieci na bezpłatne rodzinne warsztaty „IDĘ DO SZKOŁY Z SUPERMOCAMI”. Podczas letnich spotkań w siedzibie Instytutu Małego Dziecka przy ul. Murawa w Poznaniu rodzice mogli poradzić się ekspertów w zakresie rozwoju dziecka, prawidłowej postawy ciała, samego procesu adaptacji, jak też przygotowania szkolnej wyprawki. Wspólne ćwiczenia opracowane przez fizjoterapeutkę jak i aktywności zaproponowane przez pedagogów z Instytutu spotkały się z uznaniem 60 uczestniczących rodziców, ale przede wszystkim spodobały się też najmłodszym. Książeczki „IDĘ DO SZKOŁY Z SUPERMOCAMI” były również rozsyłane do wybranych przedszkoli, a teraz są dostępne online do samodzielnego pobrania na stronie https://sklepherlitz.pl/super-t/.

Herlitz
Herlitz Sp. z o. o. jest jednym z liderów rynku artykułów szkolnych i biurowych w Polsce oraz częścią globalnej Grupy Pelikan zatrudniającej ponad 1600 osób, mającej swoje oddziały w 19 krajach na 4 kontynentach. Główne marki grupy – Herlitz i Pelikan – cieszą się od wielu lat zaufaniem konsumentów i kojarzą się z najwyższej jakości produktami, które doskonale spełniają swoje zadania w nauce, pracy, zabawie i codziennym życiu. W portfolio firmy znajduje się ponad 3500 produktów w takich kategoriach, jak: Papier, Tekstylia, Biuro, Plastyka, Artykuły Piśmienne i Dekoracyjne. Firma Herlitz jest obecna w Polsce od ponad 30 lat, a jej misją jest oferowanie praktycznych i zrównoważonych ekologicznie produktów papierniczych, tekstylnych i biurowych pozwalających uczynić codzienność bardziej kolorową.

Źródło:

Herlitz