Kiełbasa na wielkanocnym stole symbolizuje zdrowie, płodność i dostatek materialny, z kolei jajka to symbol zmartwychwstałego Jezusa, ale też oznaka nowego, odradzającego się po zimie życia i nadejścia wiosny. Oba produkty wkłada się do koszyczka, idąc do święcenia pokarmów. Są też nieodzownym elementem świątecznych posiłków. Połączenie ich w jedno danie to nie tylko doskonały, ale też smaczny pomysł.
Zwyczaj faszerowania jajek pojawił się w XIII wieku w Andaluzji, a do wieku XV rozpowszechnił w całej Europie. Dawniej popularnym sposobem na farsz było mieszanie rodzynków, sera i ziół, a następnie smażenie na oleju i polewanie sosem cynamonowym. W Polsce faszerowane jajka zapiekane w skorupkach stały się niezwykle popularne w okresie międzywojennym i często przyrządzano je właśnie z okazji świąt. Uznawane były za potrawę prostą, ale jednocześnie elegancką i dobrze prezentującą się na wielkanocnym stole.
– Do zrobienia farszu najlepiej użyć kiełbasy wędzonej – mówi Anna Burak z firmy Dobrowolscy. – Doda ona naszemu daniu aromatu, a poza tym taka wędlina ma dłuższą przydatność do spożycia. W firmie Dobrowolscy preferujemy dawny sposób wędzenia – wykorzystujemy wędzarnie opalane drewnem olchowym, gdzie wędliny są wędzone nad żywym ogniem.
Wielkanocne jajka w skorupkach faszerowane kiełbasą
Przepis na 3 porcje po 4 szt.
– 1 Kiełbasa wiejska z Wadowic Dobrowolscy około 100 g
– 7 kurzych jaj
– 1 łyżka śmietany
– 1 łyżka masła
– 1 ząbek czosnku
– rozmaryn lub tymianek
– masło
– olej
Ugotować 6 jaj na twardo. Ostudzić je i delikatnie przeciąć na pół bardzo ostrym nożem razem ze skorupką. Łyżeczką wybrać zawartość skorupek, uważając, aby ich nie uszkodzić. Drobno posiekać jajka. Obrać kiełbasę ze skórki i również drobno ją pokroić. Wymieszać kiełbasę z ugotowanymi jajkami, dodać łyżkę śmietany, łyżkę masła oraz jedno surowe jajko. Doprawić do smaku rozmarynem lub tymiankiem. Dodać ząbek czosnku wyciśnięty przez praskę. Całość dobrze wymieszać do połączenia się składników. Farsz przełożyć do skorupek i posypać rozdrobnioną, posiekaną kiełbasą. Rozgrzać niewielką ilość oleju na patelni. Połówki jaj położyć na patelni farszem do dołu, a skorupkami do góry i smażyć do zarumienienia. Podawać na półmisku udekorowane ziołami. Dla lepszego efektu można podsmażyć kilka plasterków kiełbasy i ułożyć miedzy faszerowanymi jajkami.
POLECANE PRODUKTY
Kiełbasa wiejska z Wadowic z linii Dobrowolscy Tradycyjnie Wędzone powstaje z mięsa wieprzowego pozyskiwanego z własnego uboju. 100 g kiełbasy przygotowywane jest z ponad 120 g mięsa. Doprawiana tylko naturalnymi przyprawami i pakowana w jelita wieprzowe dobrze przylegające do farszu. Jest wędzona na drewnie olchowo-bukowym w tradycyjnej komorze wędzarniczej. Doskonała zarówno na ciepło, jak i na zimno.