Wanna czy kabina?

Wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową to jeden z kluczowych problemów, przed którym staje prawie każdy urządzający łazienkę. Decyzja – o ile nie jest wymuszona na przykład niewielkim metrażem łazienki – może być naprawdę trudna. Każde z rozwiązań ma bowiem swoje unikalne zalety.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
VITTO VERDELINE, bateria umywalkowa nablatowa, bateria bidetowa bateria wannowa, WIZARD SQUARE PRO, fot. Ferro

Wanna kojarzy się z wyjątkowym relaksem i komfortem. Prysznic – z oszczędnością czasu i wody. I chociaż dziś te różnice zacierają się, a kąpiel w kabinie natryskowej oferuje wyjątkowe doznania płynące z korzystania z deszczownic czy aromaterapii, to nierzadko wciąż trudno nam się zdecydować na konkretne rozwiązanie. Jakie są zalety korzystania z wanny, a jakie z prysznica i czy istnieje tu udany kompromis? Podpowiadamy!

Dlaczego warto wybrać wannę?

Jednym z głównych atutów posiadania wanny jest oferowana przez nią możliwość wyjątkowego relaksu. Jest doskonała do odprężenia po ciężkim dniu. Długie, ciepłe kąpiele mogą działać kojąco na mięśnie, redukując stres i poprawiając samopoczucie. Z drugiej strony warto docenić także jej praktyczną funkcję – może być wręcz niezastąpiona, jeśli w domu są małe dzieci. Kąpiel w wannie jest dla nich bezpieczniejsza i wygodniejsza, a rodzicom ułatwia mycie maluchów.

Jednak najczęściej decydujemy się na wannę ze względu na jej estetykę, a także możliwość podkreślenia charakteru łazienki. Jest ona przecież nieodłącznym elementem większych lub mniejszych salonów kąpielowych, czyli prywatnej przestrzeni dbania o własny dobrostan poprzez kontakt z wodą i możliwość głębokiego odpoczynku. Odpowiednio dobrany model wanny wraz z armaturą mogą stać się centralnym punktem takiej aranżacji. I niekoniecznie muszą to być rozwiązania wolnostojące, które zazwyczaj wymagają dużej przestrzeni.

ZICCO, bateria umywalkowa stojąca ZICCO, bateria wannowa, z zestawem natryskowym, akcesoria Smile, fot. Ferro
ZICCO, bateria umywalkowa stojąca ZICCO, bateria wannowa, z zestawem natryskowym, akcesoria Smile, fot. Ferro

W tej aranżacji, oszczędzającej miejsce wannie w zabudowie towarzyszy bateria wannowa ścienna Zicco. Wyróżnia ją składana wylewka. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne w przypadku mniejszych wanien – pozwala bowiem na większy komfort bez groźby zaczepienia o baterię. Odpowiedni dobór kolorystyki i materiałów sprawia, że nawet niewielka przestrzeń może stać się prawdziwą oazą relaksu. 

Postaw na funkcjonalny prysznic

Natrysk niezmiennie pozostaje synonimem nowoczesności, ale odwrotnie niż kiedyś, nie kojarzy się już wyłącznie z szybką kąpielą. Chociaż statystycznie zużywamy tu mniej wody, śmiało możemy cieszyć się doznaniami płynącymi z obcowania z nią w takim samym stopniu, jak w wannie. Prysznic to także rozwiązanie lubiane przez architektów, które daje im wiele możliwości aranżacyjnych – by wymienić otwarte kabiny walk-in, brodziki zlicowane z poziomem podłogi, deszczownice czy zróżnicowane kolory profili i okuć dopasowane do wykończenia armatury. 

Ergonomia i dostępność to kolejne atuty kabin prysznicowych. Sprawdzą się idealnie, jeśli w domu są osoby starsze lub z ograniczoną mobilnością. Wejście do kabiny jest zazwyczaj łatwiejsze niż wchodzenie do wysokiej wanny, szczególnie jeśli – tak, jak w naszej aranżacji – zdecydujemy się na zastosowanie rozwiązania bezprogowego. O komfort kąpieli dba tu natomiast zestaw natryskowy podtynkowy Algeo Square z deszczownią. Warto pamiętać, że kabinę możemy dodatkowo wyposażyć w siedzisko czy uchwyty, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowania. 

ALGEO SQUARE, bateria umywalkowo-wannowa podtynkowa, wylewka 22 cm, zestaw natryskowy podtynkowy, z baterią, fot. Ferro
ALGEO SQUARE, bateria umywalkowo-wannowa podtynkowa, wylewka 22 cm, zestaw natryskowy podtynkowy, z baterią, fot. Ferro

Ważnym atutem kabiny prysznicowej jest także fakt, że wybrane modele mogą zajmować mniej miejsca niż wanna, co jest szczególnie istotne w małych łazienkach. Dzięki kompaktowym rozmiarom, można lepiej zagospodarować przestrzeń, pozostawiając miejsce na inne niezbędne elementy wyposażenia.

Dwa w jednym, czyli idealny kompromis

Świetnym rozwiązaniem – o ile pozwala na to metraż łazienki – jest posiadanie zarówno wanny, jak i kabiny. Taki układ pozwoli na korzystanie z zalet obu w zależności od potrzeb czy nastroju. W łazience urządzonej w stylu retro wykorzystaliśmy nie tylko stylizowane formy ceramiki sanitarnej czy wanny, ale również klimatyczne baterie z linii Antica w wykończeniu stary brąz.

ANTICA bateria umywalkowa, wannowa natryskowa, fot. Ferro
ANTICA bateria umywalkowa, wannowa natryskowa, fot. Ferro

Idealną formą kompromisu może być także posiadanie wanny z parawanem nawannowym, który umożliwia korzystanie z niej, jak z klasycznej kabiny. Efekt może być bardzo satysfakcjonujący dla użytkowników, a przy tym wyjątkowo estetyczny. Wykorzystany w projekcie zestaw natryskowy Wizard Square Pro to propozycja o oszczędnym wyglądzie i deszczowni o wymiarach 30×30 cm, która zapewni równomierne zanurzenie ciała w strumieniach wody.

VITTO VERDELINE, bateria umywalkowa nablatowa, bateria bidetowa bateria wannowa, WIZARD SQUARE PRO, fot. Ferro
VITTO VERDELINE, bateria umywalkowa nablatowa, bateria bidetowa bateria wannowa, WIZARD SQUARE PRO, fot. Ferro

Kluczowe jest dostosowanie łazienki do własnych preferencji i stylu życia. Tylko tak osiągniemy maksymalny komfort i funkcjonalność łazienkowego wnętrza. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, z pewnością będzie to dobry – bo własny – wybór.

Źródło:

Ferro