Bez ekranów, na zdrowie!
Coraz młodsze dzieci mają kontakt z ekranami, niektóre jeszcze zanim nauczą się chodzić. Ich nadmierne używanie przez najmłodszych może mieć poważne konsekwencje. Z badania Brzdąc w Sieci wynika, że rodzice dostrzegają liczne negatywne skutki korzystania przez dzieci z urządzeń mobilnych – m.in. 7 na 10 opiekunów zauważa brak kontroli nad czasem spędzanym przed ekranem, 6 na 10 obserwuje problemy z koncentracją, ogólne rozdrażnienie i agresję a 4 na 10 rodziców widzi trudności z zasypianiem oraz wybudzanie się w nocy.
We wczesnym dzieciństwie kluczowe jest kształtowanie cierpliwości, elastyczności poznawczej i gotowości do podejmowania wyzwań. Dlatego tak ważne jest, by oferować im alternatywy, które wspierają rozwój bez nadmiernej stymulacji, takie jak zabawy sensoryczne, działania manualne czy kreatywne zestawy edukacyjne. To właśnie poprzez swobodną, twórczą zabawę dzieci uczą się regulować emocje, rozwijać wyobraźnię i budować fundamenty pod przyszłe kompetencje społeczne i poznawcze – mówi Katarzyna Spieszko, Marketing Manager, MGA Entertainment Poland.
Edutainment jako wybór a nie przymus
Producenci zabawek od lat promują ideę edutainmentu jako połączenia nauki i zabawy w taki sposób, by dzieci same wybierały aktywności, które je rozwijają. Okres letni to idealny czas, by przenieść tę filozofię na otwartą przestrzeń. W efekcie otrzymujemy wakacyjną frajdę, która pochłania dzieci bez reszty i to z dala od ekranów.
Na świeżym powietrzu aktywności edukacyjne zyskują dodatkowy wymiar w postaci ruchu, kontaktu z naturą oraz swobodę działania. Dziecko nie tylko oddaje się przyjemności – ono chłonie świat wszystkimi zmysłami, budując most między tym, co czuje, a tym, co rozumie. Przy tym po prostu dobrze się bawi, na własnych zasadach, bez ekranów, z otwartą głową i rękami pełnymi wytworów własnej wyobraźni.
Zamiast sztywnego przekazywania wiedzy, uczenie poprzez doświadczanie oferuje otwarty rodzaj aktywności, w której maluch samodzielnie odkrywa zasady, zjawiska czy pojęcia. Taka forma nie tylko wspiera rozwój poznawczy, ale też emocjonalny i społeczny. Małe dzieci rozwijają się najlepiej wtedy, gdy działają swobodnie i z radością a zabawa to dla nich naturalne środowisko zdobywania nowych umiejętności– wypowiada się Katarzyna Spieszko, Marketing Manager, MGA Entertainment Poland.
Dotknij, ulep, zbuduj – poznaj świat za pomocą zmysłów
Wakacje to czas wyczekiwany przez dzieci przez cały rok. Jak jednak sprawić, by ten okres sprzyjał ich rozwojowi, a nie ograniczał się do spędzania godzin przed ekranem? Eksperymentowanie z masą plastyczną lub piaskiem kinetycznym daje ogrom możliwości – to prawdziwa sensoryczna podróż, która angażuje zmysły (oprócz smaku oczywiście!), wyobraźnię i kreatywność pociechy. Przykładem tego typu zabawek jest seria Wonder Factory od marki MGA. Miękka, podatna na formowanie masa i sypki, ale „magicznie” scalający się piasek pozwalają tworzyć nieskończoną ilość kształtów, budowli i figurek – od lodowych deserów i zwierzątek po zamki czy wymarzone światy. To zabawa bez presji, tu nie ma błędów! Jeśli coś się nie uda, wystarczy zgnieść, uformować na nowo i zacząć jeszcze raz. To świat, w którym nie ma instrukcji, dziecko jest projektantem, budowniczym i artystą w jednym.
Specjaliści branży wychodzą z kolejnymi propozycjami dla najmłodszych – tworząc zabawki, które wspierają ich rozwój bez pośpiechu, presji i ekranów, w zgodzie z ich naturalnym tempem. Seria Creative Chefs pozwala dzieciom rozwijać się kreatywnie, to coś więcej niż tylko prosty sposób na zajęcie pociechy – to wstęp do rozmów o samodzielności i odpowiedzialności, a przy tym ogromna porcja czasu spędzonego twórczo, którą można dzielić z rodzeństwem lub rodzicami. Ponadto zestawy takie jak Make It mini! od marki MGA, dzięki dopracowanym i funkcjonalnym akcesoriom, rozbudzają w maluchach pasje, które z wiekiem można pielęgnować i rozwijać wspólnie z dzieckiem. Zabawa w gotowanie uczy nie tylko kreatywności, ale także planowania oraz precyzji. Dzięki szczegółowo zaprojektowanym elementom dzieci rozwijają koordynację ręka–oko, uczą się rozpoznawania kolorów i struktur, a także odgrywania ról. Co ważne, wszystko to odbywa się w duchu edutainmentu, czyli bez ekranów i z dużą dozą swobody.