W trosce o delikatną skórę dziecka

Skóra noworodków, niemowląt i małych dzieci wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ nie jest w pełni dojrzała i nie posiada całkowicie wykształconych mechanizmów obronnych. Różni się od skóry osób dorosłych pod względem budowy i funkcji, a rozwija się i upodabnia do niej dopiero po ukończeniu 2-3 roku życia. Ze względu na tę niedojrzałość, skóra dzieci w pierwszych latach życia, staje się bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
pielęgnacja dziecka

W tym czasie stopniowo rozwijają się przede wszystkim funkcje ochronne skóry. Znajdujący się na powierzchni naskórka płaszcz hydrolipidowy stanowi podstawową barierę ochronną skóry przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych, drobnoustrojami oraz wysuszeniem. Ze względu na to, że jest on słabiej rozwinięty niż u dorosłych, należy chronić skórę małych dzieci przed wszystkimi czynnikami, które mogłyby naruszyć jej warstwę ochronną lub zaburzyć jej prawidłowy rozwój.

PIERWSZA KOSMETYCZKA MALUSZKA 

Oprócz wózka, ubranek, artykułów higienicznych i wielu innych  akcesoriów do pielęgnacji i karmienia niezbędne będą także kosmetyki  odpowiednie do pielęgnacji skóry dzieci już od pierwszych chwil po  urodzeniu.  

Warto, aby na Twojej liście znalazły się między innymi:  

olejek do codziennej kąpieli, który łagodnie oczyszcza skórę dziecka,  nie pieni się, nie powoduje uczucia ściągnięcia, zawiera emolienty,  które wspomagają odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry,  zabezpieczając przed nadmierną utratą wody z naskórka 

żel do kąpieli i szampon, który delikatnie myje skórę i włosy, nie  narusza warstwy ochronnej skóry, kompensuje wysuszające działanie  wody 

balsam/mleczko do ciała, które pomaga nawilżyć skórę, przywraca  skórze naturalną równowagę hydrolipidową, zmniejszając jej podatność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, łagodzi podrażnienia, zmiękcza naskórek, zmniejsza nieprzyjemne uczucie napięcia skóry,  idealne do masażu, aby zapewnić maluchowi relaks i dobre  samopoczucie 

maść/krem na odparzenia, który chroni skórę przed podrażnieniami i odparzeniem okolic podpieluszkowych oraz koi i regeneruje naskórek 

krem do twarzy i ciała (ręce, łokcie, kolana), który dba o skórę w ciągu  dnia, wzmacnia funkcje barierowe naskórka, chroni skórę przed  niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (wiatr, niska  temperatura, suche powietrze), skutecznie nawilża, łagodzi objawy  suchości 

krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem to podstawa ochrony skóry  przed działaniem promieni słonecznych. Skóra małych dzieci, szczególnie niemowląt, wytwarza mniej melaniny – barwnika odpowiedzialnego za  naturalną ochronę przed promieniami UV. Stąd też są one narażone na  poparzenia słoneczne w o wiele większym stopniu niż dorośli.  Dzieci do 3 roku życia powinny unikać ekspozycji na promieniowanie UV.

SUBSTANCJE AKTYWNE HIPOALERGICZNEJ PIELĘGNACJI DLA DZIECI 

MLECZKO CHUFA

Otrzymywane z migdałów ziemnych Cyperus esculentus tuber. Jest bogate w składniki odżywcze –  cukry, białka i kwasy tłuszczowe. Zawiera także witaminy C i E. Mleczko chufa nie zawiera glutenu  i laktozy. Działa ochronnie i nawilżająco na skórę. Wspomaga funkcje bariery hydrolipidowej  naskórka. Koi podrażnienia i łagodzi zaczerwienienia. 

INULINA  

Polisacharyd należący do związków chemicznych zwanych cukrami. Inulina stosowana w produktach  Ziaja otrzymywana jest z korzenia cykorii lub ze skórek jabłek. Jest określana jako prebiotyk stąd  bierze się jej działanie równoważące florę bakteryjną. Inulina ma właściwości osłonowe. Skutecznie  zapobiega podrażnieniom. Jest surowcem w pełni naturalnym, biodegradowalnym. W produktach  myjących poprawia lepkość i pianotwórczość. 

GLICERYNA ROŚLINNA 

Substancja o działaniu nawilżającym, chroniąca skórę przed nadmierną utratą wody.   

OLEJ SŁONECZNIKOWY 

Jest bogatym źródłem witaminy E oraz kwasów tłuszczowych, głównie linolowego typu omega-6.  Dostarcza niezbędnych składników, które odtwarzają i regenerują naturalną barierę ochronną skóry.  Wyraźnie poprawia elastyczność i miękkość skóry, dając równocześnie delikatny efekt natłuszczenia.  Chroni i łagodzi podrażnienia skóry, szczególnie w miejscach skłonnych do nieprawidłowego  rogowacenia naskórka, nadmiernie szorstkich i wrażliwych na działanie czynników środowiska. 

OLEJ CANOLA  

Naturalny, roślinny eko-emolient. Jest olejem pochodzącym z nasion rośliny Brassica napus lub  Brassica campestris. Ze względu na wysoką zawartość tokoferoli (witaminy E) oraz fitosteroli  posiada właściwości łagodzące. Zapobiega transepidermalnej utracie wody z naskórka, nawilża  naskórek i głębsze warstwy skóry. Idealny do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci. 

TRÓJGLICERYDY Z OLEJU KUKURYDZIANEGO  

Trójglicerydy kwasów: linolowego, oleinowego i palmitynowego otrzymywane z oleju kukurydzianego. Zapewniają skórze łagodną aktywność, zmniejszają zaczerwienienia i podrażnienia naskórka.  Działają kojąco na wrażliwą skórę dzieci. 

OLEJ JOJOBA 

Płynny wosk otrzymywany z nasion rośliny Simmondsia chinensis, wiecznie zielonego krzewu  z Ameryki Środkowej. Zawiera estry długołańcuchowych kwasów tłuszczowych i alkoholi, a także  znaczne ilości tokoferoli (witaminy E) oraz skwalen. Działa odżywczo na barierę ochronną naskórka,  zapobiegając wysuszeniu skóry. Delikatny dla skóry dzieci. 

CERAMIDY 1,3,6II, FITOSFINGOZYNA, CHOLESTEROL 

Skoncentrowana formulacja substancji budulcowych, które naturalnie występują w skórze. Wzmacnia barierę lipidową warstwy rogowej naskórka, regeneruje, łagodzi. Zapobiega nadmiernej utracie wody.  

MASŁO SHEA (KARITE) 

Botaniczne, naturalne masło shea – eko-emolient. Pozyskiwane z owoców masłosza Butyrospermum  Parkii. Bogate w naturalne tokoferole (witaminę E), trójglicerydy, sterole oraz kwasy tłuszczowe:  palmitynowy, stearynowy, oleinowy i linolowy. Doskonale natłuszcza i nawilża skórę. Regeneruje oraz  chroni przed uszkodzeniami cement międzykomórkowy warstwy rogowej naskórka. Zawiera alkohole  triterpenowe, które są naturalnym filtrem UV, ponieważ wykazują zdolność pochłaniania promieni  słonecznych. 

LANOLINA 

Doskonały emolient, zmiękczacz, natłuszczacz i substancja ochronna. Doskonale wchłania się przez  skórę, uzupełnia jej barierę lipidową i hamuje utratę wody, dzięki czemu działa zmiękczająco  i nawilżająco. Poprawia również gładkość i zmniejsza szorstkość skóry. Skutecznie łagodzi podrażnienia.  Przebadany klinicznie. Idealny dla wrażliwej skóry dzieci. 

WSKAZÓWKI 

W pierwszych miesiącach życia dziecka nie ma konieczności  codziennych kąpieli, zbyt częste (częściej niż raz na dobę)  mycie może znacznie wysuszać delikatną skórę. 

Do mycia nie zaleca się stosowania gąbek i myjek ze względów higienicznych. 

Temperatura wody podczas kąpieli nie powinna być zbyt  wysoka, najlepiej aby wahała się w granicach 35-37°C. 

Najlepiej unikać czynników, które mogą zwiększać potliwość  i podrażniać skórę dziecka tj. stosowania syntetycznych,  nieprzewiewnych i za ciasnych ubranek oraz wełnianych  tkanin, które drażnią skórę powodując uczucie drapania. 

Należy również pamiętać, że pielęgnacja skóry dzieci,  u których w rodzinie występuje atopia czy skłonność do  alergii, wymaga specjalistycznego podejścia. 

Ochrona przeciwsłoneczna – należy o niej pamiętać  każdego słonecznego dnia, a szczególnie w czasie lata.  U najmłodszych dzieci, do 3 roku życia, zaleca się stosowanie kremów SPF 30, 50, 50+ z wysoką lub bardzo wysoką  ochroną przed promieniowaniem UVA i UVB oraz unikanie  bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia. W celu utrzymania właściwej ochrony skóry kremy przeciwsłoneczne nakładamy 15-20 minut przed  wyjściem, natomiast w trakcie dłuższego przebywania na  słońcu, zwłaszcza po kąpieli czy wytarciu ręcznikiem,  aplikację kremu powtarzamy. Oprócz stosowania kremów  ochronnych należy zadbać o bezpieczeństwo skóry dziecka  stosując ubrania ochronne, nakrycie głowy oraz kryte obuwie.

Źródło:

Ziaja